Jump to content



Επιλογή οθόνης dvi ή hdmi για HD


palavomaras

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.Έχω μία κάρτα γραφικών με έξοδο dvi!!!H οθόνη που έχω είναι αυτή http://ts.fujitsu.com/home/products/displays/l_line/amilo_display_l-3190t.html

Επειδή όμως αγόρασα πρόσφατα ένα bluray-rom και θέλω να κάνω τον υπολογιστή home theater pc αξιοποιώντας τυχών hd ανάλυση σκέφτομαι να αγοράσω αυτή την Samsung SyncMaster T220 22" ή οποία όμως δέν έχει θύρα hdmi αλλά dvi!Το ερώτημά μου είναι μία οθόνη με θύρα dvi βγάζει High definition αναλύσεις ή αυτό επιτυγχάνεται μόνο άν πάρω οθόνη με hdmi???Συγχωρέστε με άν η απάντηση είναι απλη αλλά είμαι νεός στον τομέα της εικόνας και θα ήθελα να μάθω!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παιξει και με το dvi μια χαρα. Κανενα προβλημα.

Παντως εχοντας οθονη 22 ιντσων στο δωματιο( η οθονη ειναι +1,5 μετρο απο το τελος του κρεβατιου απο οπου βλεπω ξαπλωμενος ) μου μου φενεται μικρη για ταινειες. Πιστευω μια 24αρα αξιζει τα 50-60 παραπανω ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα να πάρω ένα επιτραπέζιο Blu ray player για να το συνδέσω με μια μεγάλη LCD (κατά προτίμιση 1080p) ή θα σύνδεα το HTPC με την LCD.Προβολή ταινιών σε HD δεν έχει νόημα κάτω των 32".Δηλ. είτε 19-22-24-26 πάρεις το ίδιο και το αυτό.Το Blu ray θα είναι αναξιοποίητο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι χρησιμοποιει το pc για κανονικο desktop να κανει την δουλεια του. Με μια οθονη τηλεορασης 32 ιντσων θα στραβωθει. ( ασε που μπορει να μην χωραει και στο χωρο του). Η ερωτηση του ηταν αν θα παιξει με dvi, και η απαντηση ειναι ναι.

Το τι θα καναμε εγω και εσυ μαλον δεν τον απασχολει αφου πλεον το εχει αγορασει. Και πραγματικα 19 ιντσες με 26 ειναι τεραστια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι χρησιμοποιει το pc για κανονικο desktop να κανει την δουλεια του. Με μια οθονη τηλεορασης 32 ιντσων θα στραβωθει. ( ασε που μπορει να μην χωραει και στο χωρο του). Η ερωτηση του ηταν αν θα παιξει με dvi, και η απαντηση ειναι ναι.

Το τι θα καναμε εγω και εσυ μαλον δεν τον απασχολει αφου πλεον το εχει αγορασει. Και πραγματικα 19 ιντσες με 26 ειναι τεραστια διαφορα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιθετικότητα :wassat:

Καταρχήν δεν είπα να βάλει στο PC οθόνη 32".22-24" είναι οκ!.Αλλά να μην έχει την εντύπωση ότι σε τέτοιες διαστάσεις θα βλέπει υλικό σε Full HD.To ανθρώπινο μάτι δεν μπορεί να διακρίνει την διαφορά του Full ΗD κάτω τον 32".

Link to comment
Share on other sites

Μιας και διαβασα το θεμα και εχω παθει κολλημα με τις HD ταινιες,ειτε αυτες ειναι 720p ειτε 1080p,θα ηθελα να ρωτησω ,παιζει ρολο αν η οθονη ειναι 22",24" ...32" για την καλυτερη δυνατη ποιοτητα?Εγω εχω μια 22" full HD (1080p) και ειμαι ικανοποιημενος στις ταινιες bluray/HD,αλλα επειδη βλεπω πολλες θα αγοραζα μια μεγαλυτερη και θα πουλουσα αυτη.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και διαβασα το θεμα και εχω παθει κολλημα με τις HD ταινιες,ειτε αυτες ειναι 720p ειτε 1080p,θα ηθελα να ρωτησω ,παιζει ρολο αν η οθονη ειναι 22",24" ...32" για την καλυτερη δυνατη ποιοτητα?Εγω εχω μια 22" full HD (1080p) και ειμαι ικανοποιημενος στις ταινιες bluray/HD,αλλα επειδη βλεπω πολλες θα αγοραζα μια μεγαλυτερη και θα πουλουσα αυτη.:hmm:

Για τον υπολογιστή είσαι καλλυμένος με την 22αρα.Άλλωστε το να πάρει κάποιος 32αρα για το PC δεν είναι ούτε εφικτό οικονομικά ούτε και λειτουργικά καθώς θα είναι εξαιρετικά κουραστικό να είσαι τόσο κοντά σε μια τέτοια οθόνη.Η καλύτερη λύση για προβολή ταινιών σε Full HD 1080p είναι LCD από 32" και άνω.Επειδή και εγώ βλέπω πολλές ταινίες (στο PC καμία), όταν τέθηκε θέμα για αγορά νέας TV στην αρχή προσανατολιζόμουν για 32αρα LCD.Μετά όμως από αρκετό ψάξιμο έμαθα πώς για να ευχαριστηθείς Blu ray πρέπει να πάς σε 37"+ και τελικά κατέληξα με μια 40αρα LCD Samsung 1080p :dance3:

Link to comment
Share on other sites

ανεβαίνει πολύ δυστυχώς το ποσο για μεγαλύτερες ίντσες και δέν αλλωστε και μέσα στις επιλογές μου!Βλέπω όμως ότι μόνο οι οθόνες με hdmi έχουν αναφορά για το άν είναι hd ready ή full HD kai οι οθόνες με dvi δέν έχουν κάποια τέοια αναφορά!Πώς γίνεται να καταλάβω άν μία οθόνη η με dvi είναι hd ready ή full HD???Aξίζει να δώσει κανείς παραπάνω λεφτά μόνο και μόνο για μία θύρα hdmi όταν το dvi είναι το ίδιο όπως λένε???

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα εισοδων, αν ειναι HD ή οχι. ειναι θεμα αναλυσης της οθονης. π.χ οι 19αρες εχουν αναλυση- συνηθως- 1440χ900. αυτο σημαινει οτι μπορουν ανετα να παιξουν 720ρ. ομως στο 1080ρ κανουν downscaling, νομιζω το λενε. οι οθονες που ειναι 1920χ1080 μπορουν να παιξουν κανονικα και 1080ρ. νομιζω, οτι καπως ετσι ειναι τα πραματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.