Jump to content



[Τροφοδοτικό problems] +12V = 12,670???


megablast

Recommended Posts

Ελάτε ρε παιδιά γιατί κοντεύω να τρελαθώ! Όσο διαβάζεις τόσο μαθαίνεις (που λέει ο λόγος). Έτσι λοιπόν άρχισα κι εγώ να διαβάζω και να μαθαίνω (κυρίως απο fora) για τάσεις, θερμοκρασίες, watercooling, ανεμιστήρες, κλιματιστικά, modding, κτλ. κτλ. Απο περιέργεια και μόνο, ανοίγω που λές το διαγνωστικό της Gigabyte 7VA και βλέπω με άλλο πλέον μάτι τις θερμοκρασίες και τις τιμές των τάσεων του τροφοδοτικού. Εκεί που έπεσε το μάτι μου ήταν φυσικά στην τιμή του +12V που ούτε λίγο ούτε πολύ άγγιζε τα 12.670Volt !!! Το να ήταν 0.05 πάνω κάτω δεν νομίζω να πείραζε και πολύ. Τώρα όμως... ? Υπάρχει περίπτωση το πρόγραμμα μέτρησης της GB να κάνει λάθος; Μπορώ να το διασταυρώσω με κάποιο άλλο; Μήπως απλά το τροφοδοτικό (350άρι του case) τα έχει παίξει και θέλει ένα καλό σούτ και αλλαγή με ένα TruePower για το οποίο έχω ακούσει και καλά λόγια; Ίσως αυτό εξηγεί και τα προβλήματα σταθερότητας και τα ανεξήγητα restart που κάνει κατα καιρούς ο υπολογιστής. (Παλιότερα πίστευα πως ήταν θέμα ψύξης, γιατί με τις θερμοκρασίες είναι μια άλλη ιστορία. Μόλις πρίν απο λίγο καιρό κατάφερα να κρατήσω μια σταθερή sys temp. της τάξεως των 35oC και 50oC CPU) Υπάρχει κάποια λύση χωρίς να καταφύγω σε αλλαγή harware?

post-161-1416070568,9548_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ το πρόγραμμα δείχνει σωστά,τότε έχεις ένα προβληματάκι στην 3.3V και στην 5V ... Είναι ελαφρώς έως αρκετά χαμηλές.........Τώρα τα 12V είναι καλά...........Πολλοί θα ήθελαν να τα είχαν........ :)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ έχω την εντύπωση πως σε αντίστοιχη ερώτηση έχω διαβάσει απάντηση πως τα ψηλά 12 οφείλονται στο ζόρισμα των 5...

σε σένα λογικά τα ρεστάρτ στα μειωμένα 5 οφείλονται.. (από εκεί τροφοδοτείται η cpu) και όχι στα αυξημένα 12..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλη σημασία τα νούμερα που δείχνουν αυτά τα προγράμματα μιας και δεν είναι απολύτως σωστά.

Αντιμετώπιζα και εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα πιο παλιά.

Συγκεκριμένα η τάση της τιμής (-5V) εμφανίζεται με +1,63V.

Αυτό που μου είπαν είναι ότι αφού δεν έχει προβλήματα το PC, κολλήματα και τέτοια, δεν τρέχει κάστανο.

Βέβαια εσύ είπες ότι έχεις κάποια συμπτώματα restart και τέτοια, οπότε ψάξτο λίγο.

Το δίδαγμα είναι ότι τα φαινόμενα μερικές φορές απατούν. Μερικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά λετε. Πολύμετρο rulez! Α! Ερώτηση : με ποιό τρόπο δλδ να μοντάρω το τροφοδοτικό; Οι τιμές στη screenshot είναι σε idle κατάσταση! Ερώτηση 2 : υπάρχει κανένα αξιόλογο πρόγραμμα μέτρησης θερμοκρασιών, τάσεων κτλ.; Εαν ναι ποιό είναι αυτό; (όχι τπτ άλλο δηλαδή, αλλά έχω πάψει κι εγώ να εμπιστεύομαι το software οσον αφορά τις μετρήσεις.) Θέεενξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι οι τελευταίες (ίσως και παλίοτερες) Gigabyte ανεβάζουν πολύ τα 12 ,οπότε μάλλον δεν είναι το τροφοδοτικό σου μόνο, αν μπορούσες να το έβαζες και σε άλλη μητρική θα έβλεπες ότι θα ήταν σε αρκετά πιο κάτω επίπεδα.

-Ίσως απλά το κύκλωμα τροφοδοσίας της VA είναι λίγο Γ.Τ.Π. και να ζορίζει υπερβολικά το τροφοδοτικό βέβαια, αλλά και πάλι το έχω δει σε 3 τουλάχιστον διαφορετικά μοντέλα gigabyte

-Πάντως Ηipro δεν νομίζω να τη ζηλεύουν και πολλοί τη 12άρα του... εκτός από τους Intel-άδες .. :) -πόσοι είσαστε πιά ? :Ρ στους AMD κατά κύριο λόγο -εκτός από λίγες συγκριτικά μητρικές- η 5άρα μετράει

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by papatsonis on 01-10-2003 at 16:04

-Πάντως Ηipro δεν νομίζω να τη ζηλεύουν και πολλοί τη 12άρα του... εκτός από τους Intel-άδες .. :) -πόσοι είσαστε πιά ? :Ρ στους AMD κατά κύριο λόγο -εκτός από λίγες συγκριτικά μητρικές- η 5άρα μετράει

Καλά - καλά..........Κοίταξε σε πολύ λίγες μέρες στην πρώτη θέση του 3DMark2001SE τι θα βρίσκεται και από πού και τα ξαναλέμε....... :D:woot:

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by cherryman

Εγώ νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλη σημασία τα νούμερα που δείχνουν αυτά τα προγράμματα μιας και δεν είναι απολύτως σωστά.

Αντιμετώπιζα και εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα πιο παλιά.

Συγκεκριμένα η τάση της τιμής (-5V) εμφανίζεται με +1,63V.

Αυτό που μου είπαν είναι ότι αφού δεν έχει προβλήματα το PC, κολλήματα και τέτοια, δεν τρέχει κάστανο.

Βέβαια εσύ είπες ότι έχεις κάποια συμπτώματα restart και τέτοια, οπότε ψάξτο λίγο.

Το δίδαγμα είναι ότι τα φαινόμενα μερικές φορές απατούν. Μερικές.

Τις γραμμές με (-) τις δείχνουν σχεδόν πάντα λάθος. Κλασικό παράδειγμα το mbm. Αλλά οι υπόλοιπες προσεγγίζουν αρκετά καλά την πραγματικότητα. Αν όχι την απόλυτη τιμή, τουλάχιστον τη σχετική πτώση τη δείχνουν. Δεν είναι για πέταμα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, έκανα μέτρηση με πολύμετρο και διαπίστωσα οτι το πρόγραμμα δουλεύει μια χαρά! Οι τιμές που δείχνει είναι πάνω κάτω οι ίδιες με αυτές του προγράμματος της GB! Αυτό που με ανησυχεί είναι οι τιμές των +5 και +3.3 σε full load. Η 5άρα με τα βίας κρατά τα 4.700V και η 3.3αρα τα 3.190V - 3.200V ! Μου φαίνεται οτι βρίσκομαι κοντά σε power failure! (Δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...αλλά...) Και κάτι άλλο! Στο BIOS υπάρχει μια επιλογή για να αυξήσω την τάση στη γραμμή της CPU (φαντάζομαι εννοεί την +5). Μπορώ ελεύθερα ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Η τύχη του PC μου βρίσκεται στα χέρια σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιλογή θα αυξήσει την τάση του επεξεργαστή (Vcore) μόνο και όχι την γραμμή των +5V.

Πιθανότατα θα χειροτερέψει τα πράγματα καθώς ο επεξεργαστής θα τραβάει περισσότερα Watt και άρα θα ζορίζεται περισσότερο το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.