Jump to content



Σχετικά με τα τελευταία γεγονότα για ΑΣΠΙΣ Πρόνοια: Τι γίνεται με τα χαμένα λεφτά?


nickstamat

Recommended Posts

Ξεκινάω λέγοντας ότι έχουμε 3 αμάξια ασφαλισμένα στην ΑΣΠΙΣ Πρόνοια. Όπως ξέρετε, το συμβόλαιο είναι για 1 εξάμηνο πλέον.

Το πρώτο έχει συμβόλαιο που ξεκινάει από το Μάιο. Ως τώρα έχει κλείσει περίπου 4 μήνες.

Το δεύτερο είναι το δικό μου για το οποίο πλήρωσα σχεδόν 270 Ευρώ ασφάλιστρα την 1η του Σεπτεμβρίου που διανύουμε.

Το τρίτο είναι ένα παλιό αμαξάκι για το οποίο βάλαμε το πιο φτηνό πακέτο που υπήρχε με περίπου 160 Ευρώ, τα οποία και πλήρωσα εγώ ο ίδιος την περασμένη Τετάρτη.

Και ρωτάω τώρα, αφού η ΑΣΠΙΣ κλείνει: ΟΚ το πρώτο. Πάει καιρός από τότε. Το δεύτερο? Δεν έχει κλείσει ούτε μήνα.

Ακόμα χειρότερα, το τρίτο που πήγαμε και τους το πληρώσαμε την περασμένη βδομάδα?

Ήξεραν ότι κλείνουν, αλλά τα λεφτά τα πήραν κανονικά.

Τι θα απογίνουν τώρα δηλαδή τα συνολικά 430 Ευρώ που δώσαμε τον τελευταίο μήνα για ασφάλειες?

Να το χέσω το επικουρικό κεφάλαιο που λέει ότι με καλύπτει για ένα μήνα. Το σωστό θα ήταν να καλυφθεί η ασφάλιση του αυτοκινήτου μέχρι την ημερομηνία λήξης του τρέχοντος συμβολαίου για το κάθε αμάξι.

Δηλαδή μετά από ένα μήνα πάλι θα σκάσουμε 400+ ευρώ σε άλλη ασφαλιστική?

Ακούω τις απόψεις σας επί του θέματος και αν υπάρχει τρόπος να πάρουμε τα χρήματα πίσω, τουλάχιστον για τα 2 τελευταία αυτοκίνητα, των οποίων τα ασφάλιστρα έγιναν κυριολεκτικά καπνός...

Link to comment
Share on other sites

http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/543809/Article.aspx

Eπισης ειναι κοινος τοπος οτι οι υπαλληλοι στην ασπιδα ειναι απληρωτοι εδω και τριμηνο τουλαχιστον, εκει ξαναπηγες κ εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Δε λέει κάτι διαφορετικό από αυτά που ξέρω:

"Όσον αφορά στον κλάδο ζημιών, οι ασφαλισμένοι καλύπτονται για έναν μήνα από το επικουρικό κεφάλαιο και στη συνέχεια θα πρέπει να αναζητήσουν νέα εταιρία, χάνοντας τα όποια χρήματα αναλογούν έως τη λήξη των συμβολαίων τους."

Eπισης ειναι κοινος τοπος οτι οι υπαλληλοι στην ασπιδα ειναι απληρωτοι εδω και τριμηνο τουλαχιστον, εκει ξαναπηγες κ εσυ?

Ήμασταν χρόνια στην ΑΣΠΙΣ, χωρίς παλιότερο πρόβλημα. Ήταν μάλιστα και ένας που ήταν ψιλο-γνωστός του πατέρα μου και γι' αυτό πηγαίναμε εκεί.

Το θέμα είναι, γιατί να χαθούν λεφτά που δώσαμε μόλις λίγες μέρες πριν. Ούτε καν το τελικό συμβόλαιο δεν έχει βγει ακόμα..!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το «γιατί» που ρωτάς είναι πιο σχετικό από πολλά πράγματα...

Και εγώ εκεί είμαι και με τον 1 μήνα, χάνω 0,5 μήνα ασφάλιστρα επίσης... δεν με πωρώνει η ιδέα αλλά είναι ένα **** happens moment.

Σκέψου πόσος κόσμος έχασε την δουλεία του, και εσύ τουλάχιστον έχεις 3 αυτοκίνητα να ασφαλίσεις...

Δεν το παίζω Μαρία Τερέζα με το πορτοφόλι σου ( και εγώ ζημιομένος είμαι από την Ασπίς ) απλά σου λεω πως είναι από που συμβαίνουν και ρεαλιστικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου πόσος κόσμος έχασε την δουλεία του, και εσύ τουλάχιστον έχεις 3 αυτοκίνητα να ασφαλίσεις...

Δεν είπα ότι δε με αγγίζει αυτό, αλλά εκεί είναι και θέμα του κράτους, που αντί να τον πιάσει αυτόν τον τύπο και να πράξει τα δέοντα, τον αφήνει να ανοίξει και άλλη ασφαλιστική τώρα (έτσι διάβασα). Είναι πολλά που παίζουν.

Για το δικό μου το θέμα τώρα (όπως και ενός σωρού άλλων ασφαλισμένων) δε νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανείς...

Γι' αυτό ρωτάω εδώ τι παίζει, επειδή μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι παραπάνω από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ παιδιά.

Απλώς μου τη σπάει που μάζευα από το χαρτζιλίκι για να πληρώσω την ασφάλεια κι έρχονται τώρα και λένε μπάι-μπάι... και άντε κόψτε το λαιμό σας να βρείτε λεφτά για άλλη ασφάλεια τώρα...

Anyway... Θενκς για τις απαντήσεις σας :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.