Jump to content



Intel Cοre i7-860 (s1156/P55) ή I7-920 (s1366/X58);


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Πρόκειται στο πολύ άμεσο μέλλον (σε 10 μέρες πρέπει να έχω έτοιμη την παραγγελία) να φτιάξω καινούργιο pc. Διαβάζω την τελευταία εβδομάδα λοιπόν στα ελληνικά μας forums πολλούς ανάλογους προβληματισμούς. Διακρίνω μια γενικότερη τάση συμβουλών στους προβληματισμένους προς το 1366 socket. Είπα λοιπόν να διευρίνω τους γνωστικούς ορίζοντές μου και να την ψάξω λίγο παραπέρα κυριολεκτικά και μεταφορικά. Μιλάω για ξένα sites που ειδικεύονται σε pc hardware reviews και συγκρίσεις (anandtech, Tom's hardware, x-bit labs, κ.α.) Εκεί βλέπω π.χ. όμως πως οι επεργαστές του 1156 socket είναι για το μέσο χρήστη (όπως εγώ) καλύτερη επιλογή σε σύγκριση με τους 1366. Ή αν θέλετε αντίστοιχα προτιμούν το P55 chipset από το X58 με το μόνο μειονέκτημα του πρώτου συγκριτικά με το δεύτερο την ευκολία στο overclocking. Συγκεκριμένα μιλάω για τους 2 πιο mainstream επεξεργαστές του εκάστοτε socket: i7-860 (s1156/P55) & I7-920 (s1366/X58). Ανάμεσα σε αυτούς τους 2 "παίζω". Περιορισμό στο budget δεν έχω (από επιδότηση θα πάρω τα χρήματα), αλλά θα ήθελα το καλύτερο δυνατό (και διαχρονικά συνάμα) για μένα, που ασχολούμαι λίγο πολύ με ό, τι ασχολείται ένας μέσος χρήστης (Internet - surf, downloading, κλπ, παιχνίδια - PES, CS και που και που κανένα πιο απαιτητικό Action, λίγο overclocking). Τη γνώμη σας (όσοι πραγματικά γνωρίζετε κι έχετε τεκμήρια). Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε οτι το p55 δεν είναι καλό στο overclocking? Διαβασε μερικά reviews του MSI GD80 main και θα καταλάβεις πόσο εύκολο είναι το o/c και σε p55. Απλώς το X58 είναι πιο πολύ καιρό στην πιάτσα, έχει ωριμάσει πια (bios των μητρικών που το φοράν) και δεν έχει τις όποιες παιδικές ασθένειες του p55.

Επίσης οι cpus των 1366 δεν έχουν το turbo mode των 1156 όσον αφορά το εύκολο o/c. Ουσιαστικά αν πας σε I7 1156 χάνεις μόνο στην μνήμη (2 channel αντί για 3 channel) και σε 3-sli ή 3-crossfire που δεν υποστηρίζει το p55 (αν και μερικά p55 mains το υποστηρίζουν, βλέπε EVGA P55 Classified 200). Αν δεν έχεις problem με τα παραπάνω o 860 σε μερικά benches είναι καλύτερος από τον ίδιας τιμής 920.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε οτι το p55 δεν είναι καλό στο overclocking? Διαβασε μερικά reviews του MSI GD80 main και θα καταλάβεις πόσο εύκολο είναι το o/c και σε p55. Απλώς το X58 είναι πιο πολύ καιρό στην πιάτσα, έχει ωριμάσει πια (bios των μητρικών που το φοράν) και δεν έχει τις όποιες παιδικές ασθένειες του p55.

Επίσης οι cpus των 1366 δεν έχουν το turbo mode των 1156 όσον αφορά το εύκολο o/c. Ουσιαστικά αν πας σε I7 1156 χάνεις μόνο στην μνήμη (2 channel αντί για 3 channel) και σε 3-sli ή 3-crossfire που δεν υποστηρίζει το p55 (αν και μερικά p55 mains το υποστηρίζουν, βλέπε EVGA P55 Classified 200). Αν δεν έχεις problem με τα παραπάνω o 860 σε μερικά benches είναι καλύτερος από τον ίδιας τιμής 920.

Αυτό ακριβώς. Βλέπω πως 9 στα 10 benches ο 860 υπερτερεί του 920. Όσον αφορά τα SLI και Crossfire δε με νοιάζει, αφού με μια Nvidia 275 νομίζω θα είμαι κομπλέ (για PES και CS σε οθόνη 22' 1920x1080). Σωστά;

Επιπροσθέτως διάβασα πως το 1 channel που χάνεις στο P55 ουσιαστικά δεν οδηγεί σε απώλεια επιδόσεων - ούτε και το αντίθετο βέβαια. Μεγάλο δίλημμα όμως. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πότε τείνω προς τη μια μεριά πότε προς την αντίθετη. :confused:

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχε υπόψην σου οτι μιας και είμαστε σε εποχές power efficiency, 860+P55 είναι ~40w πιο οικονομικός σε idle+load απο 920+X58 που τον έχει για πλάκα. Το θέμα είναι πως στα benchies της 5870 που βγήκαν, σε ΠΑΡΑ πολλές περιπτώσεις και με clockαρισμένους i7 1366@ 3.8 τα benchies ηταν cpu limited...

http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2009/09/08/intel-core-i5-and-i7-lynnfield-cpu-review/9

είναι υπόθεση γιατί είναι 4amp στη 12άρα. Πάντως ακόμα και σε xfire με 2*pci-e 8x 2.0 είναι μικρές οι διαφορές. Δές το scalling της 5870 σε 16x,8x,4x,1x

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχε υπόψην σου οτι μιας και είμαστε σε εποχές power efficiency, 860+P55 είναι ~40w πιο οικονομικός σε idle+load απο 920+X58 που τον έχει για πλάκα. Το θέμα είναι πως στα benchies της 5870 που βγήκαν, σε ΠΑΡΑ πολλές περιπτώσεις και με clockαρισμένους i7 1366@ 3.8 τα benchies ηταν cpu limited...

http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2009/09/08/intel-core-i5-and-i7-lynnfield-cpu-review/9

είναι υπόθεση γιατί είναι 4amp στη 12άρα. Πάντως ακόμα και σε xfire με 2*pci-e 8x 2.0 είναι μικρές οι διαφορές. Δές το scalling της 5870 σε 16x,8x,4x,1x

Ναι το γνωρίζω αυτό για την κατανάλωση και είναι όντως σημαντικό. Οπότε εσύ προτείνεις 1156;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω αυτό για την κατανάλωση και είναι όντως σημαντικό. Οπότε εσύ προτείνεις 1156;

Εγώ δεν προτείνω τπτ. Και εγώ μπερδεμένος είμαι. Για πιο λόγο θα μου πείς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Αν θές μέχρι 4πύρηνο και να κρατήσεις τις ddr3 σου πάς σε P55. Βάζεις και μια 5870x2 και δεν ασχολείσαι με xfire.

Αν θές cores>4 τότε θές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 3ple channel οπότε πάς σε X58 και παίζεις σε απόλυτες επιδόσεις.

Το θέμα είναι πιο είναι το όριο στο clockάρισμα των retail lynnfield γιατί δεν είχαμε και την δυνατότητα να δοκιμάσουμε.

Πάντως το κόστος είναι πάνω κάτω το ίδιο είτε πάς σε 1156 ή σε 1366. Γιατί κυκλοφορούν πολλοί 920 στα 150 ευρώ.

Ψήνομαι πάντως για έναν 860 αφού clock2clock δεν είναι χειρότεροι απο τους 1366 και είναι σχετικά φτηνός. άσε που με το Turbo Mode μπορείς να κάνεις τρελό power saving αλλάζοντας τους πολλαπλασιαστές στο bios :meeting:

Έχουμε μπεί δυναμικά στο Power saving. Και η ΔΕΗ σκίζει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

ο 6πυρηνος της ιντελ θα ειναι εξτριμ ομως αν θυμαμαι σωστα οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα η μελλοντικη αναβαθμιση σαν παραγοντας επιλογης.εγω θα ελεγα αν δε σε ενδιαφερουν triple channel/Xfire να πας σε 1156

Link to comment
Share on other sites

ο 6πυρηνος της ιντελ θα ειναι εξτριμ ομως αν θυμαμαι σωστα οποτε δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα η μελλοντικη αναβαθμιση σαν παραγοντας επιλογης.εγω θα ελεγα αν δε σε ενδιαφερουν triple channel/Xfire να πας σε 1156

Μάλλον προς τα εκεί τείνω κι εγώ (αυτή τη στιγμή που γράφω, γιατί σε 5' μπορεί να διαβάσω κάτι άλλο και να ταχθώ υπέρ του 1366). 2 κάρτες VGA δεν παίζει να βάλω (PES και CS παίζω κατά κύριο λόγο). Triple channel μ' ενδιέφερε αρχικά, αλλά βλέπω πως δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά τελικά σε επιδόσεις του Dual Channel σε σύγκριση με το πρώτο. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Χ58 από εμένα!

Δεν ξέρω πόσο περισσότερο να σε χρεώσει η ΔΕΗ με το Χ58...5Ε το μήνα;;;

Στο Χ58 θα βγει σε λίγους μήνες ο 6πύρηνος της intel:D

Eκτός του triple channel κερδίζεις ακόμα 2gb μνήμης. Επίσης και στο X58 μπορείς να βάλεις dual channel :D και έπειτα ακόμα ένα κιτάκι 2x2gb και έτσι έχεις και triple channel και 8gb μνήμης.

Το Χ58 είναι κάπως πιο ώριμο, υπάρχουν αρκετά bios κλπ....θα γίνει και το P55 έτσι, αλλά λίγο αργότερα....

Link to comment
Share on other sites

Χ58 από εμένα!

Δεν ξέρω πόσο περισσότερο να σε χρεώσει η ΔΕΗ με το Χ58...5Ε το μήνα;;;

Στο Χ58 θα βγει σε λίγους μήνες ο 6πύρηνος της intel:D

Eκτός του triple channel κερδίζεις ακόμα 2gb μνήμης. Επίσης και στο X58 μπορείς να βάλεις dual channel :D και έπειτα ακόμα ένα κιτάκι 2x2gb και έτσι έχεις και triple channel και 8gb μνήμης.

Το Χ58 είναι κάπως πιο ώριμο, υπάρχουν αρκετά bios κλπ....θα γίνει και το P55 έτσι, αλλά λίγο αργότερα....

Καλά και τόση μνήμη βέβαια μεταξύ μας ποιος τη "βλέπει" (αν εξαιρέσεις τα 64bitα συστήματα). Έχεις όμως δίκιο, ναι.

Απλά σκέφτομαι οτί με bios update θα ωριμάζει το θέμα στο P55. Αν πάω σε Χ58, μέχρι να στήσω το μηχάνημα θα έχω ήδη παλιώσει με τους ξέφρενους ρυθμούς που κυλούν τα πράγματα. :...:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και στο X58 μπορείς να βάλεις dual channel :D και έπειτα ακόμα ένα κιτάκι 2x2gb και έτσι έχεις και triple channel και 8gb μνήμης.
Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα για 8GB με triple channel :p :P :p :P
Link to comment
Share on other sites

Το χ58 φυσικά και ΔΕΝ θα παλιώσει σε λίγους μήνες. όπως και το P55 έχει ΠΟΛΥ ψωμί ακόμα.

Για χρήστε μέσου επιπέδου σαν εσένα και απο την στιγμή που βλέπεις πως σε ΠΟΛΑ τέστ υπερτερεί ο μικρός, αδυνατώ να καταλάβω ΠΟΥ είναι ο προβληματισμός σου.

είναι παιδιά εδώ για τα οποία το Χ58 είναι μονόδρομος, (sofos πχ) αλλά κάνουν άλλη χρήση απο net και counterstrike με 7ετη engine γραφικων...

Link to comment
Share on other sites

Το χ58 φυσικά και ΔΕΝ θα παλιώσει σε λίγους μήνες. όπως και το P55 έχει ΠΟΛΥ ψωμί ακόμα.

Για χρήστε μέσου επιπέδου σαν εσένα και απο την στιγμή που βλέπεις πως σε ΠΟΛΑ τέστ υπερτερεί ο μικρός, αδυνατώ να καταλάβω ΠΟΥ είναι ο προβληματισμός σου.

είναι παιδιά εδώ για τα οποία το Χ58 είναι μονόδρομος, (sofos πχ) αλλά κάνουν άλλη χρήση απο net και counterstrike με 7ετη engine γραφικων...

Σωστό κι αυτό. Έχω να διαβάσω λίγο ακόμη στο νετ τι προτείνουν οι "ειδικοί", αλλά προς τα εκεί με κόβω. Μάλλον. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα για 8GB με triple channel :p :P :p :P

Μια χαρά βγαίνουν:p

Tα 6gb θα είναι σε triple channel και τα 2 που περισσεύουν......

Δες πως είναι εδώ, μην κρίνεις ότι είναι σε bench, έτσι θα παίξουν και κανονικά:D

edit:

Αν είσαι ανάμεσα σε 860 και 920.....προτείνω 920....πρώτα από όλα και οι 2 έχουν ΗΤ, όμως μόνο ένας έχει triple channel(+ του ότι κερδίζεις και παραπάνω μνήμη στο triple channel). Nαι, μπορεί τώρα να μην σου χρειάζεται ούτε το ΗΤ, ούτε το triple channel, ούτε καν το τι έχει να δώσει(αν έχει) ο 920 παραπάνω. Μόνο όμως ότι το Χ58 είναι η extreme λύση της intel συν το ότι η χρηματική διαφορά από τον 860(όχι μόνο cpu, αλλά γενικότερα σαν πλατφόρμα) είναι μικρή, θα με έλκυε περισσότερο:p

Αν πάλι τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι σημαντικό για σένα, τότε σκέψου το θέμα αναβαθμισης. Ήδη σε ελάχιστους μήνες ο 6πύρηνος για το Χ58 θα υπάρχει διαθέσιμος, για το P55, ίσως κάτι υπάρχει, δεν έχω διαβάσει. Και αν πάλι την παρούσα στιγμή η εκμετάλλευση του 6πύρηνου σου φαίνεται υπερβολική...για μένα δεν είναι. Σιγά σιγά θα αρχίσουν να δημιουργούνται εφαρμογές που θα εκμεταλλέυονται όλο και παραπάνω πυρήνες.

Έτσι με το Χ58, έπειτα από 2-3 χρόνια θα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο....και πάλι λέω ίσως υπάρξουν και cpus με παραπάνω cores και στο P55, αλλά δεν πολύπαρακολουθώ τα νέα οπότε δεν ξέρω:p

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν παιδιά, μετά από 1 βδομάδα διλλήματος, διαβάσματος, σπαζοκεφαλιάσματος, κλπ κατέληξα στον 860 (ή 1156 ή Ρ55). Όπως κι αν το πω το ίδιο είναι. Το θέμα είναι πως παίζει να στραβώσει το θέμα της επιδότησης. Όπως και να έχει ευχαριστώ για τις γνώμες και το χρόνο σας. (Εδώ είμαστε πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.