Jump to content



Testing O/C ram


The_Blade

Recommended Posts

to large fft prime 95 και οcct large data set είναι για ram testing? το memtest ποσα pass είναι safe? ή να το αφήσω 12 ώρες πχ? όσο χαλαρώνω τα timings πχ ΄πό 5-5-5 σε 6-6-6 μπορώ να ανεβάζω mghz??? σε ζάλισα! :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

to large fft prime 95 και οcct large data set είναι για ram testing? το memtest ποσα pass είναι safe? ή να το αφήσω 12 ώρες πχ? όσο χαλαρώνω τα timings πχ ΄πό 5-5-5 σε 6-6-6 μπορώ να ανεβάζω mghz??? σε ζάλισα! :suicide2:

ναι, και τα 2 που αναφερεις ειναι κυριως για ραμ τεστ αλλα θα συμφωνησω με τον p_under ως προς το memtest bootable! (εγω αυτο εμπιστευομαι και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα)

τωρα για το δευτερο ερωτημα σου, σαφως και χαλαροτερα timings επιτρεπουν ψηλοτερα ρολογια αλλα μετα απο καποιο σημειο δεν αξιζει...δηλ καλυτερα 1066 με 5αρια παρα 1150 με 6-7αρια! φυσικα σε αυτο παιζει ρολο και το τσιπσετ οποτε κανεις ενα τεστ, συγκρινεις και αποφασιζεις!

για να σου δωσω να καταλαβεις οι μνημες μου παιζουν στα 900 με 4αρια αλλα και στα 1080 με 5αρια οπου εχω σαφως καλυτερα νουμερα στα μετροπρογραμματα! πηγαν και 1120 αλλα με 6αρια οπου ειχα χειροτερα νουμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος για να τεστάρεις μνήμες είναι να φτιάξεις bootable cd με memtest 86 όπως σου είπε ο p_under.

Επίσης καλό θα είναι να κατεβάσεις πολλαπλασιαστή στο cpu και να μην ανεβάζεις πολύ fsb.

Να δουλεύεις με διαιρέτες για να ανεβάζεις συχνότητα στις μνήμες δηλαδή,έτσι θα απομονώσεις τον παράγοντα cpu/northbridge και θα ξέρεις πραγματικα τι μπορούν να κάνουν οι μνήμες σου.;)

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος για να τεστάρεις μνήμες είναι να φτιάξεις bootable cd με memtest 86 όπως σου είπε ο p_under.

Επίσης καλό θα είναι να κατεβάσεις πολλαπλασιαστή στο cpu και να μην ανεβάζεις πολύ fsb.

Να δουλεύεις με διαιρέτες για να ανεβάζεις συχνότητα στις μνήμες δηλαδή,έτσι θα απομονώσεις τον παράγοντα cpu/northbridge και θα ξέρεις πραγματικα τι μπορούν να κάνουν οι μνήμες σου.;)

πολυ σωστος .

Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός μου πάντως δεν είναι να φτάσω τις μνήμε ψηλά, θέλω να χτυπίσω fsb 471 για 4 ghz στον 9550. και επειδή έχω 800αρες θέλω απλά να αντέχουν τα 942 mgz. και στα 5-5-5 μάλλον δεν τα καταφέρνουν, πάνε μέχρι 900 περίπου. οπότε ρώτησα αν με 6-6-6 είναι πιθανό να 950ρισουν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.