Jump to content



ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ!!!!!


panmik

Recommended Posts

πηρα χθες την νεα mobo MSI K7N2 DELTA ULTRA...την οποια εστησα ....

με πολυ προσοχη...εβαλα και στρογγυλεμενα καλωδια,αφησα πολυ χωρο για αερισμο κτλ....εβαλα και ta dimms της μνημης 2x256 ddr 400 σε dual channel...στην αρχη ,με το πρωτο ανοιγμα δεν μου εδειχνε καμμια ενδειξη στο μονιτορ...για την ακριβεια ειχα το μυνημα "no signal input" ...εβγαλα την καρτα γραφικων και την ξανατοποθετησα.... .καποια στιγμη αναψε...τραβηξε 5 η 6 κολλήματα δεν θυμαμαι..... και μπηκα στα βιος ,που στα οποια παραδοξως κολλουσε! ΤΕΣΠΑ.....μετα διαπιστωνω οτι δεν εβλεπε τον καινουργιο δισκο μου ενα ibm 7200 82gb ...με τα πολλα καποια στιγμη τον ειδε.... εφαφε ενα fdisk, ενα φορματακι.....

πηγα και εγω να κανω το installation των xp....

δουλευε μεχρι το σημειο που κανεi installing windows....

εκει κρεμαει συνεχως....παιδια απελπιστηκα γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.....

η συνθεση του συστηματος ειναι η ακολουθη

MSI K7N2 DELTA ULTRA

AMD ATHLON XP 2100+

VOLCANO 11 WITH AS3

2 X 256 DDR400 VM DIMMS

GFORCE440 MX 64MB DDR

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 350w

ΤΑ BIOS ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΑΧΤΑ ....

καταρχην οι μνημες ειναι ιδιες.τις δοκιμασε σε 1 channel ,αλλα και μια μια και τιποτα .τα ιδια. επισης δοκιμασα και με την μνημη της παλιας συνθεσης (βλ.υπογραφη) που ειναι ddr 333 που ειναι και δοκιμασμενη και παλι τιποτα......η vga ειναι μια χαρα,ειναι και αυτη απο την προηγουμενη συνθεση και ειναι απολυτως οκ !

τα μπιος ειναι ηδη στο defalut!

Link to comment
Share on other sites

Loipon logika den ftaiei tipota ... apla to mono pou prepei na kaneis einai na rithmiseis swsta apo to bios to Serial ATA .... distixws den kserw ti rithmiseis akrivws prepei na kaneis. Apla kserw oti auto ftaiei epeidi to exoun pathei polloi filoi mou ... piran mia gamati m/b me raid kai Serial Ata i sketo S Ata kai panw pou pigan na kanoun egatastasi ta XP ble othoni ... oloi to elisan me peiramatismous tou BIOS :) .... auta.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuAl_Sun [06-10-2003 και 00:12]

Loipon logika den ftaiei tipota ... apla to mono pou prepei na kaneis einai na rithmiseis swsta apo to bios to Serial ATA .... distixws den kserw ti rithmiseis akrivws prepei na kaneis. Apla kserw oti auto ftaiei epeidi to exoun pathei polloi filoi mou ... piran mia gamati m/b me raid kai Serial Ata i sketo S Ata kai panw pou pigan na kanoun egatastasi ta XP ble othoni ... oloi to elisan me peiramatismous tou BIOS :) .... auta.

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Βασικη γλωσσα για να καταλαβενουμε τι γραφουμε ειναι τα ελληνικα και μονο τα ελληνικα-no greeklish

φιλικα

Suedehead

Link to comment
Share on other sites

Τα winxp με τα οποία κάνεις εγκατάσταση έχουν το sp1 ενσωματωμένο; Αν όχι δοκίμασε με μία τέτοια έκδοση...

Κάποιες προβληματικές εγκαταστάσεις κυρίως με SATA ξεπεράστηκαν με αυτό τον τρόπο απ' ότι έχουν αναφέρει διάφοροι.

Ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ας σοβαρευτουμε λιγο.

Τι αν φταιει το version τον xp η to sata klp.

Αυτα ειναι ασχετα με το προβλημα του αφου εχει προβλημα απο πριν το post .

Φιλε μου εγω βλεπω προβλημα στις ρυθμησις του BIOS και κυριος στις μνημες.

Βαλε της μνημες καταρχιν σε 2.5-3-3-7 (για noname ειναι καλα) και ΟΧΙ BY SPD

An δεις οτι ακομα οτι ψιλοκολαει δωσε λιγο ταση ακομα στο vdimm.

Και αν μπορεις δοκιμασε και αλλη μνημη μηπος εχουμε προβλημα compatibility.(καθολου απιθανο).

Μετα απο αλλο μηχανημα μπες στα forum tis MSI kai διαβασε για τυχον παρομοια προβληματα και τη λυση των....

goodluck

Link to comment
Share on other sites

Kati ξεχασα...

Μπες στο βιος και κοιτα στο HEALTH μηπος η θερμοκρασια ειναι ψηλα τι στιγμη που κολαει?? (μη τυχον και δεν σου πατησε το cooler sosta)

Kαι mia ερωτηση..

Το προηγουμενο setup σου ηταν nforce2 ??

Μηπος το τροφοδοτικο δεν φτανει για τη mobo αυτη ??(αν ειναι μαπα τοτε θα εχεις και απο κει μεγαλη ασταθεια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aν δεν πατάει πολύ καλά η ψύκτρα μπορεί να μην κλείνει το σύστημα η θερμική δίοδος της cpu αλλά ταυτόχρονα να μην ξεκινάει και το σύστημα. (εμένα κόντεψε να με τρελάνει αυτό γιατί δεν σου κάνει ούτε error beeps για να καταλάβεις τι φταίει...)Βεβαιώσου ότι πατάει καλά η ψύκτρα και αν μπορείς να μπεις στο Bios, κάνε αυτό που σου λέει και ο spartiatis πολλές φορές οι μνήμες δεν δουλεύουν σ'ωστα στην default ρύθμιση που είναι το by SPD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.