Jump to content



Εγκατάσταση Δικτύου στο Σπίτι


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα γιατί με καίει και πρέπει να βρώ λύση επειγόντως.

Πρόσφατα τελείωσα την ολοκληρωτική ανακένιση στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να έχω βάλει αναμονές στους τοίχους για δίκτυο.

Ο σκοπός μου ήταν να συνδέσω το καλώδιο ethernet του router στο σαλόνι και έτσι να μπορώ σε κάθε δωμάτιο που θα έχει ξεχωριστό υπολογιστή, να συνδέω απλά απτο PC μου το καλώδιο δικτύου στην αναμονή αυτή.

Αυτό σημένει οτι απτο μέρος που είναι το router, μέσα απτους τοίχους πηγαίνει σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά ένα καλώδιο δικτύου ώστε να μην χρειάζεται να τα περνάω απτο πάτωμα κλπ...

Το πρόβλημά μου όμως δεν είναι αυτό... Έχω περάσει το καλώδιο που φτάνει ως την πρίζα αλλά δέν γνωρίζω πώς να συνδέσω το καλώδιο με την ίδια την πρίζα(εκεί που θα μπέι και θα κάνει "click" το καλώδιο του pc μου για να πάρει Internet)....

Μήπως γνωρίζεται κάτι;;; Παρακάτω θα ανεβάσω το σχεδιάγραμμα που προσπάθησα να κάνω και επίσης 4 φωτογραφίες με την πρίζα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ,

Γιώργος

post-8996-1416074121,1841_thumb.jpg

post-8996-1416074121,2083_thumb.jpg

post-8996-1416074121,2245_thumb.jpg

post-8996-1416074121,241_thumb.jpg

post-8996-1416074121,2567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από το σχεδιάγραμμα φαίνεται πως θα συνδέσει ένα pc, αν θέλει περισσότερα θα χρειαστεί να πάρει switch.

Μια ερώτηση, η αρχική ιδέα ήταν να φτιάξεις 1000αρι ή 100αρι δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

- Θα συνδέσω 3 PC... Επίσης, απτο router Θα πηγαίνει και θα κουμπόνει το καλώδιο στον τοιχο κανονικό σε πριζάκι

RJ45...

Νομίζω πάντως οτι βρήκα λύση.... Βρήκα την λέξη κλειδί με την οποία βρήκα σχετικό βίντεο...

''How to wire RJ45 jack''

Παρεπιπτόντως σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον σας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από πρίζα σε πρίζα, απλά καρφώνεις τα καλωδιάκια ακριβώς ίδια στην κάθε μια. Τίποτε άλλο...δε χρειάζεται σχεδιάγραμμα.

Στην ερώτηση μου δεν μου απάντησες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι 100αρι η 1000αρι γιαυτό και δεν σου απάντησα φίλε μου...

Αλλά εντάξει βρήκα άκρη...

Υπήρχαν 4 ζευγάρια με χρώματα πχ το ένα ζευγάρι ήταν

Μπλέ + Άσπρο

και στην πρίζα έδειχνε σε μια υποδοχή το Μπλέ και στην άλλη Μπλέ+Άσπρο μαζί..

Αλλα αυτό το μπλέ+άσπρο μαζί με είχε μπερδέψει και δεν ήξερα τι να κάνω και τελικά το μπλέ+άσπρο μαζί η πχ πορτοκαλί+άσπρο είναι το άσπρο αυτού του ζευγαριού...

Αν καταλάβατε :p ...

Link to comment
Share on other sites

πολλά φεύγουν... όσα είναι και τα δωμάτια.

Το πρόβλημα όμως δεν ήταν απτό ρούτερ.. Αλλά ποιά είναι η συνδεσμολογία πίσω απτα πριζάκια.. Πως δηλαδή να συνδέσω το "γυμνό" καλώδιο, πάνω στο πριζάκι...

Παρακάτω είναι μια φώτο για το πιο ήταν το μπέρδεμά μου! Δεν ήξερα ποιό καλώδιο πάει που......

post-8996-1416074121,2729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα και παραπάνω. Δεν έχει σημασία πως θα τα συνδέσεις. Αρκεί να ακολουθήσεις την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία σε κάθε πριζάκι.

Προσωπικά, αν έχει νουμεράκι, θα ακολουθούσα αυτό:

1-->white/orange

2-->orange

3-->white/green

4-->blue

5-->white/blue

6-->green

7-->white/brown

8-->brown

Link to comment
Share on other sites

Αντί να τα συνδέσεις στον router προτείνω να πέσουν σε ένα switch καλύτερα, το router με πολύ κίνηση ανάμεσα στα πορτάκια του μπορεί να μπουκώσει.

Για το πώς θα τερματίσεις τα καλώδια στις πρίζες δες τους χρωματικούς κώδικες να ταιριάζουν με το χρώμα του μικρού καλωδίου που θα μπει σε κάθε εσοχή. Αν είναι πχ. ένα πορτοκαλί τετραγωνάκι εκεί θα μπει το πορτοκαλί καλωδιάκι, αν είναι πορτοκαλί τριγωνάκι εκεί θα μπει το άσπρο-πορτοκαλί καλωδιάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υγεία και χαρά....

Εγώ θα ήθελα να μου πει κάποιος το εξής ελπίζω απλό.

Έχω ήδη περασμένα καλώδια δικτύου στο σπίτι.

Αλλά επειδή δεν είχα ενδιαφερθεί μέχρι τώρα έχω μπρίζες τηλεφώνου.

Δηλαδή έχω ενώσει το μπλε καλωδιάκι(από τα 8) του κεντρικού καλωδίου

του οτε με όλα τα μπλε καλωδιάκια των καλωδίων που φτάνουν στις μπρίζες του σπιτιού.

...και το άσπρο καλωδιάκι με όλα τα άσπρα.....

Έχω ένα απλό μοντεμ σύνδεσης οτενετ(της πιο φτηνής) conn-x baudtec

που έχει μόνο είσοδο τηλεφώνου και έξοδο δικτύου που πάει στον υπολογιστή μου.

Θα χρειαστώ το λεγόμενο ρουτερ (που δε ξέρω τι είναι)?

Αν ναι θα χρειαστώ και το μοντεμ που έχω?(υποψιάζομαι πως όχι)...

Switcer?

Επειδή είμαι και άσχετος και πιθανόν να τα έχω μπερδέψει:tomato:

δίνω τη τελευταία επισήμανση.

Θέλω δηλαδή να μπαίνω από όποια μπρίζα του σπιτιού και χωρίς να είναι πάντα ανοιχτός κάποιος υπολογιστής.

...ντάξει ..τα καλώδια (και καλά τα συνδέω ) αλλά με τι !?!!!!

ρουτερ?

ρουτερ-σουτσερ?:o

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έτσι όπως περιγράφεις τι σύνδεση που έχεις κάνει στις πρίζες δεν θα παίξει ποτέ τίποτα παραπάνω από τηλέφωνο. Θέλεις και τα 8 καλώδια του ethernet για να παίξει!

Από εκεί και πέρα, όταν λες έχεις περάσει καλώδια στο σπίτι τι εννοείς? Ότι φεύγει το καλώδιο από κάθε πρίζα και πάει στην επόμενη? Δλδ δεν είναι ένα αυτούσιο καλώδιο από κάθε πρίζα και όλα μαζί καταλήγουν σε ένα δεδομένο σημείο μέσα στο σπίτι?

Αν είναι η πρώτη περίπτωση, καλύτερα να στήσεις ασύρματο, γιατί σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να ξαναπεράσεις από την αρχή της γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ...οκ..το θεωρώ δεδομένο αν και μη μπλέξουμε το θέμα

<από που θα παίρνω τηλέφωνο γιατί λογικώς σκέφτομαι

ότι ή θα έχω σε κάποιες μπρίζες μόνο φισ τηλεφώνου(μπλε ασπρο)

ή θα έχω και τις δύο (αν και δε ξέρω πως θα διαχωρίσω ένα καλώδιο σε δύο φισάκια)>

Ας υποθέσουμε ότι δε θέλω τηλέφωνο ...(εκτός αν παίζει μεγάλο ρόλο (το ότι θα θέλω))

Εμένα όταν μπήκαν στο σπίτι τα καλώδια μου έδειξε ο ηλεκτρολόγος

ένα καλώδιο και μου λέει αυτό είναι το κεντρικό.

Από εκεί που έρχεται αυτό το καλώδιο φεύγουν και άλλα 12+ καλώδια και πάνε στις μπρίζες του σπιτιού.

Άρα λοιπόν ένωσα-με τα μπλε άσπρα και βάλαμε και φισακια τηλεφώνου στις εξόδους των καλωδίων (στις μπριζες).

Νομίζω δηλαδή ότι είμαι στη δεύτερη περίπτωση.

Αν εννοείς σε σειρά ή παράλληλα ...παράλληλα,αυτούσια.

σχήμα (και καλά!)

μαιν 8 ->ακρη καλωδίου(8) μπριζας 1------------------->μπρίζα 1(άλλη ακρη καλωδίου μπριζας)

>>>>> ->ακρη καλωδίου(8) μπριζας 2------------------->μπρίζα 2

>>>>> -> κ.ο.κ

μαιν εννοώ αυτό το καλωδιο το κεντρικό που έρχεται μέσα στο σπίτι από οτε .

Ευχαριστώ...

(εγώ έχω τρομάξει περισσότερο ,ότι δε θα τα καταφέρω μόνος μου,

γιατί άκουσα και κάτι για hub(δε ξέρω τι είναι) κτλ......)

Το ρουτερ έχει είσοδο δικτύου

και εξόδο ή εξόδους δικτύου ?

....ή τίποτα από αυτά ?

Υ.Γ. Δε θέλω τίποτα ασύρματο....<φοβάμαι την ακτινοβολία>! ..και χωρίς εισαγωγικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.