Jump to content



Προβλημα με raid 0 στην P4P800


Trooper

Recommended Posts

Προσπαθώ να στήσω από την αρχή το μηχάνημα, αλλά αρνείται.

Εχω δει τις άπειρες μπλε οθόνες από το πρωι και εχω βαρεθεί.

Δούλευε μια χαρα και είπα να κάνω ενα φορματ να το καθαρίσω. Τι το ήθελα!

Σβηνω το raid, το ξαναφτιάχνω με stripe 32k (ειχα 128), πατάω F6, βαζω δισκετα κλπ τα γνωστά δηλαδη... Μολις φτάνει εκει που λεει setup is loading windows, κολαει για κανα διλεπτο και μετα μου πεταει μπλε οθόνη με ενα ηλίθιο ερρορ.

Αλλάξα BIOS, εβαλα το 1008, το 1009 το 1010, τίποτα σε ολα το ιδιο κάνει.

Εαν ΔΕΝ πατήσω F6, δεν κολάει αλλα βέβαια μετά δε βρίσκει δισκους για να βάλω win.

Δοκίμασα με ένα δίσκο, και το έρρορ αλλαξε. Μου λεει οτι φταίει το iastor.sys.

Αλλαξα και floppy drive, καλώδια SATA και καλώδιο floppy. Και φυσικά εχω 3-4 δισκέτες με τους Drivers για το raid, αλλα σε ολα τα ιδια μου κανει...

Καμια ιδεα πριν το σπάσω ?:'(

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες το bios 1010 πρεπει να βαλεις και τους τελευταιους intel drivers + νεο driver για intel chipset, εμενα αυτο δεν δουλεψε, μου εβγαζε error. Αν το κανει και σε σενα δοκιμασε με bios 1008 και τους drivers που ερχονται στο cd της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Jimk, ναι , παιζω default δε φταίει αυτο.

Vag, το cd ειναι αυθεντικό, δε νομιζω να φταίει αυτό γιατι εαν δεν επιλέξω με F6 να φορτώσει τους Drivers, Δεν κολαει..

soki, εχω βάλει το 1010 και δοκίμασα με οτι είχε στο site της Intel. Εβαλα παλι και το 1008 αλλά και πάλι μου εκανε τα ιδια... μαλλον οταν κανεις update , δε σε παει πισω...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα με ενα δισκακι Xp με SP1 μςσα τους..μια περιεποημενη μπλε οθονη στο ιδιο σημειο με σενα...λεω ας βαλω το cd χωρις sp1 ενα μεσα ολα καλα.Ξανακανω το δισκακι επισης ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.