Jump to content



Pc εως 2000 ευρω.


Elpis

Recommended Posts

Γεια χαρα θελω να μου προτεινετε ενα pc μεχρι 2000 ευρω (μαζι με οθονη).

Κατα προτιμηση ολο μαζι απο πλαισιο.

Θα χρησιμοποιηθει για προγραμματα ηχου κυριως (ableton, cubebase).

Πρεπει να τον παραγγειλω αυριο μεσημερακι, αν μπορειτε να βοηθεισετε.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργασια ηχου δεν νομιζω οτι χρειαζεται 5870. Ουτε επισης 128αρης SSD.

Καλυτερα ενα 64αρη SSD, εναν δισκο ακομα του 1TB για Raid_1 και μια VGA της σειρας (GTX260, 4870) και με τα ρεστα ενα καλο UPS.

Εκτος αν ειναι πιο σημαντικα τα παιχνιδια απο την επεξεργασια ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενα διαθέσιμος ι9? Προσωπικά για δίσκο λειτουργικου δεν θα έπαιρνα τιποτα λιγότερο απο 120GB. 2000 μνήμες τι να τις κάνει?

Επέλεξα για κάρτα γραφικών την 5870 γιατί είναι κρίμα με τόσα λεφτά να μη μπορεί να παίξει κανα παιχνιδάκι με όλα στο τέρμα. Αν πάντως δεν θέλει καθόλου παιχνίδια τότε πιστεύω μια 4770 είναι ότι πρέπει και με τα χρήματα που περισσεύουν να πάρει το ups.

Link to comment
Share on other sites

Elpis, την στιγμή που έχεις την δυνατότητα (και θέλεις) να ρίξεις τόσα χρήματα στο rig που στήνεις για αυτή την δουλειά, σκέψου σοβαρά να αγοράσεις 2-3 οθόνες, (ακόμα καλύτερα αν τουλάχιστον μια έχει την δυνατότητα για pivot). Trust me, θα αυξήσουν την παραγωγικότητά σου πολύ περισσότερο από το να πάρεις τον super CPU ή τις super mobo και μνήμες. Έχουν πέσει και οι τιμές φοβερά, δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.... :hug:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάρτα ήχου, ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι? δεν διευκρίνησε. όσο για τις 2 οθόνες που λέει ο Dante80 ή και τρεις ακόμα κάνουν μεγάλη δουλειά σε τέτοιου είδους προγράμματα. παρακαλώ elpis να μας πεις αν θέλεις κάτι απο τα παραπάνω και αν θέλεις 2 monitor?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια, ευχαριστω για της απαντησεις σας κ τις προτασεις σας.

Να προσθεσω οτι το παιδι θελει να προσθεσει μελλοντικα αλλη μια οθονη κ καρτα ηχου αν δν βρει καλη σε pci θα παει firewire.

Επισης θελει να φορτωνει κ Mac, αν εχετε καποιες ιδεες κ ξερεται τι παιζει με συμβατοτητα Mac - Pc...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για 3 οθόνες πάει δαγκωτό για ΑΤΙ 5800. Σίγουρα μπορεί να κόψει λίγο στην τιμή του motherboard. Αν δεν κλοκαρει ακομα και οι 1333 πανε χαμενες ποσο μάλλον οι 2000. Ο μόνος λόγος που του πρότεινα τις 1600 είναι για τα πολυ σφιχτα timmings που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για 3 οθόνες πάει δαγκωτό για ΑΤΙ 5800. Σίγουρα μπορεί να κόψει λίγο στην τιμή του motherboard. Αν δεν κλοκαρει ακομα και οι 1333 πανε χαμενες ποσο μάλλον οι 2000. Ο μόνος λόγος που του πρότεινα τις 1600 είναι για τα πολυ σφιχτα timmings που έχουν.

Ευχαριστω alexkhr για τις προτασεις σου. Μηπως ξερεις τι παιζει για να βαλεις Macintosh κ Windows μαζι σε εναν υπολογιστη? δλδ αν μπορω να χρησιμοποιησω τα παραπανω πραγματα για να φωρτωνουν κ τα Mac...

Link to comment
Share on other sites

το παρακάτω σύστημα που σου συνθέτω το οποίο δεν προορίζεται για o/c μιας και είναι άσκοπο σε τέτοιου είδους δουλειές κατά τη γνώμη μου έχουμε τα εξής:

ένα κουτί το οποίο δεν έχει πολλές τρύπες ώστε να μειώνεται ο θόρυβος. πιστεύω ότι είναι βασικό εν ώρα εργασίας η ησυχία. ένα τροφοδοτικό επίσης αθόρυβο με αρκετά βατ και 5 χρόνια εγγύηση. η φθηνότερη μητρική με 3 χρόνια εγγύηση - σταθερή και επώνυμη. επεξεργαστής ισάξιος του core i920 σε φθηνότερη υλοποίηση και μια πλατφόρμα που υπόσχεται περισσότερες επιλογές στο μέλλον άρα και φθηνότερη αναβάθμιση. ψύκτρα δεν βρήκα γι 'αυτό το socket αλλά αν επέλεγα θα ήταν καθαρά από άποψη ησυχίας. έχω βάλει 8gb ram γιατί απ' όσο ξέρω τέτοιου είδους προγράμματα θα τα χρειαστούν περισσότερο από τα timmings και τις συχνότητες. αν σου φαίνονται πολλά πάρε 4gb και μετά αν θέλεις προσθέτεις. 2 σκληροί δίσκοι για raid 1 οι γρηγορότεροι της αγοράς μιας και εκεί θα αποθηκεύονται τα project και φυσικά δεν θέλουμε να τα χάσουμε. ένας ssd intel postville 80gb υπεραρκετά αλλά μιας και δεν τον έχει το πλαίσιο σου τον παραθέτω στο παρακάτω λινκ:

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0422595&catid=020801

μία κάρτα γραφικών πάρα πολλοί δυνατή την οποία και δεν θα χρειαστείς αλλά η μικρή αδερφή της (5850) δεν έχει βγει ακόμα και τέλος 2 οθόνες που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου και με zero pixel εγγύηση.

αν θέλεις προσθέτεις και ups. καλές αγορές

post-5962-1416074150,6133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kostas007 πρώτον αυτές που προτείνω δεν πάει να πει ότι είναι μούφες επειδή δεν έχουν ψήκτρες. τα timmings είναι μια χαρά απλά δεν πρότεινα αυτές που λες εσύ γιατί δεν ξέρω αν λειτουργεί το dual channel με 3 μνήμες. νομίζω χρειάζεται 4 μνήμες. αν λειτουργεί τότε αυτές που προτείνεις είναι καλύτερες από αυτές που πρότεινα και φυσικά τα 6gb είναι και αυτά υπεραρκετά. απλά ενημέρωσε αν λειτουργεί το dual channel για να γνωρίζω γιατί παλιότερα δεν λειτουργούσε και ο υπολογιστής π.χ. ο δικός μου με 3 μνήμες κουμπωμένες είναι πιο αργός απ' ότι με 2 γι ' αυτό και αγόρασα και μια 4η αλλά είναι και παλιός πλέον ο δικός μου (αυτός της υπογραφής).

Link to comment
Share on other sites

Kostas007 πρώτον αυτές που προτείνω δεν πάει να πει ότι είναι μούφες επειδή δεν έχουν ψήκτρες. τα timmings είναι μια χαρά απλά δεν πρότεινα αυτές που λες εσύ γιατί δεν ξέρω αν λειτουργεί το dual channel με 3 μνήμες. νομίζω χρειάζεται 4 μνήμες. αν λειτουργεί τότε αυτές που προτείνεις είναι καλύτερες από αυτές που πρότεινα και φυσικά τα 6gb είναι και αυτά υπεραρκετά. απλά ενημέρωσε αν λειτουργεί το dual channel για να γνωρίζω γιατί παλιότερα δεν λειτουργούσε και ο υπολογιστής π.χ. ο δικός μου με 3 μνήμες κουμπωμένες είναι πιο αργός απ' ότι με 2 γι ' αυτό και αγόρασα και μια 4η αλλά είναι και παλιός πλέον ο δικός μου (αυτός της υπογραφής).

δεν ειπα οτι ειναι μουφες γιατι δεν εχουν ψυκτρες,αλλα αφου μπορει με λιγοτερα λεφτα να παρει καλυτερες και γρηγοροτερες μνημες γιατι να μη το κανει?

και γιατι να μη παει σε 920?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.