Jump to content



2 x 80GB SEAGATE RAID-0


lefteris

Recommended Posts

Σκέφτομαι την αγορά 2 80GB SEAGATE ST380023AS SATA για να φτιάξω RAID-0.

Έχω ένα WD 80GB JB από τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά θέλω να πάω σε SATA για να αποδεσμεύσω το IDE για τα CD-DVD.

Κατέληξα στον SEAGATE γιατί λένε ότι είναι αξιόπιστος και αθόρυβος.

Αν ξέρει κανείς διαφορετικά ή έχει κάποια καλύτερη πρόταση ας το γράψει εδώ...

Το πλάισιο τους έχει 98 τελική τον ένα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη αλλα επειδη το εχω ψαξει λιγο το θεμα καλυτερα αν μπορεις να ψαξεις να βρεις το μοντελο ST380013AS και οχι το ST380023AS. Το 13ΑS εχει μεσα εναν δισκο 80gbyte ενω το 23ΑS εχει 2 μεσα, οι επιδοσεις ειναι σαφως καλυτερες του 13AS. Κοιτα εδω και τις υπολοιπες διαφορες.

http://www.seagate.com/cda/products/discsales/personal/family/0,1085,564,00.html (23AS)

http://www.seagate.com/cda/products/discsales/personal/family/0,1085,587,00.html (13AS)

Εγω εχω αποφασισει να βαλω 2 samsung 80gbyte serial ata, εκτος του οτι ειναι αθορυβοι και εχουν τις καλυτερες επιδοσεις, τα 8 Mb cache μνημης που εχουν ειναι με winbond bh-6 chipaki πανω! :D Δυστηχως προς το παρον δεν τους βρισκω πουθενα, αλλα συνεχιζω το ψαξιμο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 80gb Seagate και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Όσο αναφορά το 13AS και το 23AS μπορώ να σου πω οτι τον έναν δίσκο τον πήρα από το infoshop και μου στείλαν 13AS ενώ τον δεύτερο από το πλαίσιο στην Πάτρα και μου δώσαν 23AS.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα αναγκών πιστεύω. Με τους μονούς γλιτώνεις αρκετό θόρυβο (δεν κόβει βόλτες η κεφαλή από platter σε platter) αλλά αν τους γεμίσεις οι επιδόσεις είναι λίγο κατώτερες από τους διπλούς λόγω κατανομής των δεδομένων στην επιφάνεια του δίσκου. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον μονό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...

soki συμφωνώ ότι ο samsung είναι καλύτερος αλλά το πρόβλημα είναι ότι πουλάνε μόνο τον ΑΤΑ-133 με 2MB cache. Πουθενά δεν τον βρήκα τον SATA. Μάλλον με βλέπω να τον περιμένω κι εγώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο τα πρωτα review στο Αγγλικο περιοδικο PCPRO... Ειναι φρεσκο κομματι, πιστευω δεν θα περιμενουμε πανω απο 1-2 μηνες.... ;)

"VERDICT: The fastest 7,200rpm hard disk we've seen and quiet as a mouse. As ever, though, choosing a higher capacity will provide better value."

http://www.pcpro.co.uk/reviews/reviews_story.php?id=47270

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [06-10-2003 και 19:29]

Mπορεις να κανεις test ξεχωριστα και τους 2 να δουμε διαφορες? Θα εχει πολυ ενδιαφερον.

Τους έχω σε RAID και δεν έχω χρόνο για τέτοια διαδικασία. Sorry guys.

Πάντως υπόσχομαι όταν με το καλό χαλάσει το RAID θα σας πω διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dellodas

Τους έχω σε RAID και δεν έχω χρόνο για τέτοια διαδικασία. Sorry guys.

Πάντως υπόσχομαι όταν με το καλό χαλάσει το RAID θα σας πω διαφορές

Σου ευχομαι να μην το πάθεις για χαρη της έρευνας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσωπική συμβουλή : Μην πιστεύετε ότι διαβάζετε.....και κανένα review.

H γνώμη μου για τους Seagate Barracuda V SATA series?

Αθόρυβοι σε ακινησία, 'γρατζουνάνε' σε seek.

Αργοί ξεχωριστά, θαυματουργώς πολύ γρήγοροι σε RAID 0 (λες και φτιάχτηκαν για αυτό).

Ένα ανεμιστηράκι μπροστά το θέλουν, ζεσταίνονται.

Από αξιοπιστία, αν σου χαλάσει πάρε λαχείο την ίδια μέρα, τις ίδιες πιθανότητες έχεις να πιάσεις τίποτα. RMA rate μηδαμινό.

Ένα benchmark που έχω πρόχειρο έχει βγάλει 65000KB/s στο Sandra με 2 x 80GB 13AS που ήταν χρησιμοποιημένοι αρκετά και σχεδόν γεμάτος (ως 1 σε RAID). Είναι κάπως..πολύ καλά.

Kατά βάθος, οι 13AS είναι και ποιό γρήγοροι θεωρητικά :

http://www.seagate.com/cda/products/discsales/marketing/detail/0,1081,564,00.html

http://www.seagate.com/cda/products/discsales/marketing/detail/0,1081,587,00.html

Δείτε τα επίσημα seek time.

Soki, να συγκρίνεις την ίδια χωρητικότητα σκληρούς. Και στα link που έβαλες ο 13ΑS είναι καλύτερος από τον 23ΑS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω τους -13S σε Raid0! Η γνωμη μου? Γραντζουνανε λιγο(οπως ειπε και ο φιλος Grace) αλλα οχι τοσο για να ανυσιχεις. Απο επιδωσεις, εχω δοκιμασει με 8k,16k,32k και τωρα με 64k stripe size. Το πιο γρηγορο με αυτους τους δισκους ηταν τα 16k και 32k αλλα και παλυ δεν εμεινα ευχαριστημενος! Δεν εχω δει σχεδον καμια διαφορα σε αποδοσεις(εχτος απο benches ), με τον καιρο που ειχα μονο τον ενα.

Υ.Γ.....Για μενα , ο καλυτερος δισκος που περασε απο τα χερια μου(και ηταν πολλοι), εχτος του Raptor, ηταν ΤΟ ΘΗΡΙΟ MAXTOR 40GB ATA133 "ο λεπτος" με μονο 2MB cache!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight [12-11-2003 και 00:27]

....(οπως ειπε και ο φιλος Grace)...

Ερώτηση κρίσεως, έχεις όλη την ώρα να σκεφτείς πριν απαντήσεις....

Ξέρεις πολλους που να τους λένε Grace;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.