Jump to content



Μόνο ήχος σε Samsung LE40B650


neuromancer

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος.

Έπαιζε κανονικά, βγάινω μισό λεπτό στο μπαλκόνι, επιστρέφω και είχε κανονικά τον ήχο του καναλιού χωρίς όμως εικόνα. Άναψε-σβήσε δεν έδωσε αποτέλεσμα. Άναμα από τηλεκοντρολ πάει κανονικά στο κανάλι που ζητάς αλλά μόνο ήχος.

Με κατεβασμένα ρολά και σκοτάδι διακρίνονται κάποιες πολύ αχνές σκιές από την εικόνα. Η TV είναι κρύα πίσω και όλα δείχνουν ότι κάτι τρέχει με το backlight (?).

ΟΜΩΣ, αν κάνω power-off από το πάνελ εμπρός και ξανά power on, ανάβει κανονικά (φωτίζεται στιγμιαία το panel), δείχνει εικόνα για 1/3 του δευτερολέπτου και ξαναμαυρίζει. Άρα το backlight ανάβει εν γένει, αλλά δεν παραμένει αναμένο (?).

Μου την μάτιασαν χτες που είχα επισκέψεις... #$%@#%#@!$ την γκαντεμιά μου μέσα....

Πριν 3 μέρες έκανα firmware update αλλά δε νομίζω να έχει σχέση, έπαιξε 3 μέρες πολλές ώρες και οκ.

Δεν δείχνει και τα menu να ψάξω τίποτε στις ρυθμίσεις. Υπάρχει κανένα hidden button για reset μήπως και έρθει στα καλά της? Έχει κανείς καμιά ιδέα? Να έπεσε η φωτεινότητα μόνη της το βρίσκω απίθανο και το παράδειγμα με το power-off power-on το αποκλείει καθώς για αυτό το 1/3 του sec που δίνει εικόνα, είναι όπως όταν έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, ΟΧΙ. H TV είναι με την κεραία και τα επίγεια αναλογικά κανάλια.

Δεν έχω ασχοληθεί με HDMI sources. Μόνο AVIs και MKVs δοκίμασα από USB stick/HardDisk τα όποία και έπαιζε οκ (πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα εννοείται).

Δοκιμές δεν μπορώ να κάνω καθώς δεν έχω εικόνα και δεν μπορώ να πειράξω ρυθμίσεις. Μαύρη μαυρίλα....

Πιστεύω κάτι τρέχει με το backlight. Να δούμε τι θα πεί το service...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, για έναν περίεργο λόγο, θεώρησα σαν δεδομένο πως έχεις συνδέσει το PC με την B650, και σου πέρναγε μόνο ο ήχος και όχι η εικόνα από το HDMI.

Έχω την 46" και έχω ακούσει για προβληματικά HDMI ports για αυτό και σε ρώτησα ανάλογα...

Αν θες κάνε μια βόλτα από εδώ www.avclub.gr, έχει διάφορα θέματα για τις Β650.

Καλή Τύχη !!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, ΟΧΙ. H TV είναι με την κεραία και τα επίγεια αναλογικά κανάλια.

Δεν έχω ασχοληθεί με HDMI sources. Μόνο AVIs και MKVs δοκίμασα από USB stick/HardDisk τα όποία και έπαιζε οκ (πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα εννοείται).

Δοκιμές δεν μπορώ να κάνω καθώς δεν έχω εικόνα και δεν μπορώ να πειράξω ρυθμίσεις. Μαύρη μαυρίλα....

Πιστεύω κάτι τρέχει με το backlight. Να δούμε τι θα πεί το service...

Καλωσήρθες στο club των χαλασμένων samsung. Σου έκαψε κατά πάσα πιθανότητα την πλακέτα που δίνει σήμα στην οθόνη. Και σε μια δική μου 32αρα samsung το έπαθα. Τελικά το βρήκα μέσω ebay και το αγόρασα και έφτιαξε η ρημάδα. Εγώ το άλλαξα μόνος μου αλλά αν δεν κατέχεις ή δεν θέλεις να βάλεις χέρι πρέπει αναγκαστικά να την πας σε τεχνικό (για να βεβαιωθείς κιόλας ότι είναι αυτό). Αν βρω-θυμηθώ πως λέγεται αυτή η πλακέτα θα ποστάρω εδώ.

επίσης δες αν το backlight δουλεύει κανονικά ή αυτό εχει το problem. Εμένα δούλευε κανονικά αλλά δεν είχα εικόνα επειδή το κύκλωμα της εικόνας ήταν off.

Link to comment
Share on other sites

Ενός μήνα είναι παιδιά η TV (από multirama). Προφανώς και έχει εγγύηση, προφανώς και δεν πρόκειται να βάλω χέρι.

Όπως είπα και παραπάνω, από το remote ανοίγει, ακούω ήχο αλλά καθόλου εικόνα. Απο την TV, switch off και μετά switch on, φωτίζεται στιγμιαία το panel (όπως όταν δούλευε οκ), πάει να δείξει εικόνα - δείχνει εικόνα για 1/3 του δευτερολέπτου (ίσα που προλαβάινεις να δεις τι παίζει) και μαυρίζει αμέσως και συνεχίζει μόνο με ήχο. Στο μικρό αυτό διαστημα μεταξύ ανάματος panel και απόπειρας για εικόνα, προλαβαίνω να διακρίνω μια ελαφρά ανομοιομορφία στο φωτισμό του panel (τη στιγμή πριν δείξει εικόνα) στην καθετη διεύθυνση.

Αν ήταν καμμένο το backlight δεν θα έδειχνε καθόλου εικόνα, ούτε καν αυτό το 1/3 του δευτερολέπτου, έτσι δεν είναι? Σα να μην μπορεί να κρατήσει αναμένο το backlight μου φαίνεται, αλλά πάλι δεν έχω και ουσιαστiκές γνώσεις σε TVs.

Link to comment
Share on other sites

Ενός μήνα είναι παιδιά η TV (από multirama). Προφανώς και έχει εγγύηση, προφανώς και δεν πρόκειται να βάλω χέρι.

Όπως είπα και παραπάνω, από το remote ανοίγει, ακούω ήχο αλλά καθόλου εικόνα. Απο την TV, switch off και μετά switch on, φωτίζεται στιγμιαία το panel (όπως όταν δούλευε οκ), πάει να δείξει εικόνα - δείχνει εικόνα για 1/3 του δευτερολέπτου (ίσα που προλαβάινεις να δεις τι παίζει) και μαυρίζει αμέσως και συνεχίζει μόνο με ήχο. Στο μικρό αυτό διαστημα μεταξύ ανάματος panel και απόπειρας για εικόνα, προλαβαίνω να διακρίνω μια ελαφρά ανομοιομορφία στο φωτισμό του panel (τη στιγμή πριν δείξει εικόνα) στην καθετη διεύθυνση.

Αν ήταν καμμένο το backlight δεν θα έδειχνε καθόλου εικόνα, ούτε καν αυτό το 1/3 του δευτερολέπτου, έτσι δεν είναι? Σα να μην μπορεί να κρατήσει αναμένο το backlight μου φαίνεται, αλλά πάλι δεν έχω και ουσιαστiκές γνώσεις σε TVs.

Αφου έχεις εγγύηση μην αγχώνεσαι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα έχεις λίγο τρέξιμο με το service κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Αφου έχεις εγγύηση μην αγχώνεσαι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα έχεις λίγο τρέξιμο με το service κτλ..

Ναι... sit happens!

Ελπίζω το service να είναι αυτό που φαίνεται στο site της Samsung, 2-3 γειτονίες παραπάνω από το σπίτι μου.

Φαντάζομαι πρέπει να την πακετάρω με τα όλα της, έτσι? βίδες, μανουάλια, καλώδια, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... sit happens!

Ελπίζω το service να είναι αυτό που φαίνεται στο site της Samsung, 2-3 γειτονίες παραπάνω από το σπίτι μου.

Φαντάζομαι πρέπει να την πακετάρω με τα όλα της, έτσι? βίδες, μανουάλια, καλώδια, κτλ.

πάρε τηλ το service και ρώτα τους καλύτερα. Πρόσεξε μην τους τα στείλεις όλα και μετά σου στείλουν σκέτη την τηλεόραση πίσω και ψάχνεσαι. Θυμίσου βρίσκεσαι στην χώρα όπου όλα είναι δυνατά..

Στο εξωτερικό πάντως από ότι διάβαζα σε ξένα φόρουμς στέλνουν τον τεχνικό σπίτι και στη φτιάχνει!!

Link to comment
Share on other sites

πάρε τηλ το service και ρώτα τους καλύτερα. Πρόσεξε μην τους τα στείλεις όλα και μετά σου στείλουν σκέτη την τηλεόραση πίσω και ψάχνεσαι. Θυμίσου βρίσκεσαι στην χώρα όπου όλα είναι δυνατά..

άρα σκέτη στο κουτι με τη βάση και τα φελιζόλ :p

Στο εξωτερικό πάντως από ότι διάβαζα σε ξένα φόρουμς στέλνουν τον τεχνικό σπίτι και στη φτιάχνει!!

Για τέτοιο θέμα εννοείς? Αν όντως το φτιάχνει στο σπίτι τότε κάποια βιδα λάσκαρε και ερχονται και τη σφίγγουν.

BTW, στο avclub.gr ρωτάει/λέει ένα παλληκάρι για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αλλά δεν υπάρχει συνέχεια/απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Την πήγα στο service (10 από το σπίτι) στις 9:00 το πρωί σήμερα, έκανε 15 λεπτά παρέα σε κάτι LED-8000 και άλλες 5άρες, 6άρες και 7άρες :pleasantry:, και την πήρα πίσω διορθωμένη. Διάγνωση: μετασχηματιστής.

όλα οκ. :dance3:

Ξέχασα να πώ ότι το service προσφέρθηκε να στείλει μεταφορέα να την παραλάβει (και να την επιστρέψει), πλην όμως αυτό θα έβαζε 3 μέρες (μία να πάρουν, μια διόρθωση και μια επιστροφή), οπότε την πήγα μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.