Jump to content



Ανεμιστήρες κουτιού


Goklagie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σκέφτομαι να αντικαταστήσω τους ανεμιστήρες του Soprano μου καθώς ο ένας παρέδωσε πνεύμα, μετά από αδιάκοπη λειτουργία 5 ετών:crazy_pilot:, ενώ οι άλλοι μου φαίνονται θορυβώδεις.

Μιλάμε για έναν 80άρη και 2 των 120mm. Στο κουτί επίσης υπάρχουν η box ψύκτρα του 3800+ όπως και η box της κάρτας γραφικών.

Πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν έχω γενικά, οπότε θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου προτείνετε κάτι αθόρυβο.

Τα db που αναγράφονται στα καταστήματα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;

Επίσης ξέρετε καμιά φθηνή και αθόρυβη ψύκτρα για 939; Μπας κόψουμε κανα db και από εκεί αλλά δεν σκοπεύω να δώσω και τρελά λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Για 80mm: Τσέκαρε αυτόν τον Coolermaster.

Για 120mm: Αν θες κάτι αρκετά αθόρυβο αλλά και οικονομικό δες αυτόν.

Εχω 7 τέτοιους στο HAF μου (4 στο πλαϊνό καπάκι, δυο στο ταβάνι και έναν στο πάτωμα) και μπορώ να σου πω ότι είναι ιδιαίτερα αθόρυβοι. Δεν έχουν κανά τρελλό CFM αλλά γενικά για case θα είναι εντάξει.

Aν δεν σε απασχολεί το κόστος, δες αυτόν τον 120άρη Noctua.

Για s939 cooler πάρε κάτι απλό π.χ. μια ψύκτρα χωρίς fan και ρίξε πάνω του έναν αθόρυβο ανεμιστήρα και καθάρισες. Αν θες κάτι έτοιμο και οικονομικό (μέχρι 20 ευρώ) προτείνω μία από τις κάτωθι:

Arctic Cooling Freezer Pro PWM

THERMALTAKE CL-P0371 TMG A1

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση:).

Τον CM τον μπάνισα κι εγώ μιας και είναι φθηνός. Μάλλον εκεί θα πάω και για τον 80άρη.

Όταν λες να ρίξω πάνω στην ψύκτρα ανεμιστήρα τι εννοείς; Μπορείς να της φορέσεις ανεμιστήρα ή μιλάς για του κουτιού;

EDIT: Χμμ έκανα μια μίνι έρευνα. Αν φορέσω σε μια ψύκτρα έναν 12άρη θα μπορώ να εκμεταλέυομαι το cool&quiet; Ο ανεμιστήρας πρέπει να φυσάει ή να ρουφάει αέρα από την CPU; Η silentX σαν μάρκα λέει τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Τους Noctua τους προτείνω και εγώ, αν και το συγκεκριμένο μοντέλο είναι καλό για να βάζει αέρα και όχι για να βγάζει (το Soprano έχει τον 120αρη πίσω, σωστά?). Αυτό γιατί ο NF-P12 έχει κάτι εγκοπές στα φτερά του που δυαχέει τον αέρα, χαρακτηριστικό που αχρηστεύεται αν βγάζει αέρα σε ένα κλειστό fan-grill

Πρόσφατα πήρα δοκιμαστικά ένα σετάκι Nexus , διαβάζοντας στο Silentpcreview ότι τους θεωρούν ψιλο-reference - το συγκεκριμένο μοντέλο με την άσπρη φτερωτή

Τους τοποθέτησα με τις λαστιχόβιδες και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη αθόρυβη λειτουργία και τη καλή ροή αέρα .

Πάντως ότι ανεμιστήρα και να πάρεις, η καθαριότητα είναι αυτή που θα τον κρατήσει ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Το Soprano έχει 2 12άρηδες (μπρος-πίσω) και έναν 8άρη στα άκρα. Ο μπροστά είναι αυτός που βάζει αέρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί καθώς έχει μπροστά του 3 δίσκους...

Ο πλαϊνός χάλασε από σκόνη όμως φοβάμαι να τον βάλλω να φυσάει προς τα έξω γιατί δεν ξέρω αν θα μπορεί να βάζει αρκετό αέρα ο μπροστά (που έχει φίλτρο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι οι Nexus δεν είναι και τόσο αθόρυβοι... Δεν είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό, γιατί δεν θυμάμαι καλά, μπορεί να ήταν οι SilentX.

O hindm έχει δίκιο σε κάποια πράγματα όσον αφορά γενικά την μείωση της ροής από τα fan grill. Πάντως οι Noctua έχουν τις εγκοπές στην άκρη της φτερωτής για να είναι πιο αθόρυβοι (α λα Apache AH64) και όχι για μεγαλύτερο cfm. Οι εγκοπές μειώνουν την πρόσκρουση των κυμάτων του άερα που παράγεται μεταξύ τους με αποτέλεσμα την μείωση του θορύβου.

Goklagie: Ο πλαινός ανεμιστήρας πρέπει να βάζει αέρα όχι να βγάζει. Αν τον γυρίσεις δεν θα κάνεις πολλά. Και μη φοβάσει τα fans, ο θόρυβος δεν είναι αθροιστικός. Έίτε ένα fan στα 20dB έχεις είτε 5, ο θόρυβος.. 20dB θα είναι. Αλλο πράγμα οι συντονισμοί και οι ιδιοσυχνότητες.

Εμένα το pc έχει συνολικά 9 fans στο case συν έναν 92mm στο cpu cooler δύο fans στο sli και ένα το psu. Πόσα μας κάνουν; Δώδεκα.. ε άμα το είχες ακούσεις το pc δεν θα το πίστευες αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι Noctua έχουν τις εγκοπές στην άκρη της φτερωτής για να είναι πιο αθόρυβοι (α λα Apache AH64) και όχι για μεγαλύτερο cfm. Οι εγκοπές μειώνουν την πρόσκρουση των κυμάτων του άερα που παράγεται μεταξύ τους με αποτέλεσμα την μείωση του θορύβου.

Ακριβώς έτσι.

http://www.noctua.at/main.php?show=nine_blade_design&lng=en

- προσόν το οποίο είναι άχρηστο εάν τους βάλεις να βγάζουν σε fan grill.

Στη θέση σου, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να καταργήσω τον πλαϊνό εντελώς (ιδίως αν στραφείς σε κάποια κάθετη ψύκτρα) και θα αραίωνα λίγο τους σκληρούς (για τι θερμοκρασίες μιλάμε?).

Όσο για τους Nexus, μετά τη δοκιμή που έκανα, τους πρότεινα σε ένα φίλο που είναι αρκετά ευαίσθητος στο θόρυβο. Έβαλε 2 92άρια σε ένα Antec Solo και έμεινε πολύ ευχαριστημένος από το επίπεδο θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού αγόρασα την asus triton 75 διαπίστωσα πως η επιφάνεια επαφής της είναι αισθητά μικρότερή από την CPU. Την τοποθετώ τελοσπάντων τσάτρα-πάτρα χωρίς ανεμιστήρα και έχοντας απλώσει τραγικά την πάστα, έχω <60 C σε idle και <80 C σε full load.

Σήμερα, μετά την τοποθέτηση 12άρη ανεμιστήρα έχω <40 C σε full load. Θα το αφήσω βέβαια καμια ώρα να δω που θα σταθεροποιηθεί αλλά προς το παρόν δεν έχει ανοδικές τάσεις.

Είναι πρόβλημα η ελλιπής επαφή από τη στιγμή που οι θερμοκρασίες είναι οκ;

Τελικά τσίμπησα τον Nexus και προς το παρόν τα σπάει. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις προτάσεις σας:dance3::clap::yu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού αγόρασα την asus triton 75 διαπίστωσα πως η επιφάνεια επαφής της είναι αισθητά μικρότερή από την CPU. Την τοποθετώ τελοσπάντων τσάτρα-πάτρα χωρίς ανεμιστήρα και έχοντας απλώσει τραγικά την πάστα, έχω <60 C σε idle και <80 C σε full load.

Σήμερα, μετά την τοποθέτηση 12άρη ανεμιστήρα έχω <40 C σε full load. Θα το αφήσω βέβαια καμια ώρα να δω που θα σταθεροποιηθεί αλλά προς το παρόν δεν έχει ανοδικές τάσεις.

Είναι πρόβλημα η ελλιπής επαφή από τη στιγμή που οι θερμοκρασίες είναι οκ;

Τελικά τσίμπησα τον Nexus και προς το παρόν τα σπάει. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις προτάσεις σας:dance3::clap::yu:

παρα πολύ καλές θερμοκρασίες φιλε μου καλοδουλευτή δεν μου λες ποιον 120mm ανεμιστήρα τις έβαλες?

edit:τώρα είδα ποιον έβαλες

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα η ελλιπής επαφή από τη στιγμή που οι θερμοκρασίες είναι οκ;

Τυπικά, το θερμικό φορτίο βρίσκεται στο κέντρο του επεξεργαστή, οπότε είσαι ok.

Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου ότι σωστές θερμοκρασίες θα δεις μετά από 1-2 βδομάδες, όταν θα έχει 'κάτσει' λίγο η πάστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.