Jump to content



Ερώτηση για Mozilla Thunderbird


stefanos_79

Recommended Posts

Υπάρχει ρε παιδιά ρύθμιση στο Tunderbird όταν το κάνω minimize να τρέχει στο system tray και οχι στο taskbar ;Θέλω να τρεχει συνέχεια αλλα δεν βολεύει να το εχω μπροστά στα "πόδια" μου .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ειχα εμπειρια απο τετοιες εφαρμογες αλλα ηξερα οτι ανοιγοντας τες ουσιαστικα κατέβαζες τα μηνυματα σου στον υπολογιστη σου και τα διαβαζες. Πηγα λοιπον κ γω κ σβηνω ολα τα μηνυματα απο τον thunderbird κ ημουν ησυχος. Μπαινω σημερα στον λογαριασμο μου τον hotmail κ τον βλεπω αδειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν σβησω κατι απο τον thunderbird σβηνεται αυτοματα και απο το κανονικο μου λογαριασμο??

Δε γινεται να το κανω να μην επικοινωνουν ο λογαριασμος κ το thunderbird?Εγω το μονο που θελω ειναι να βλεπω όλα τα νεα μηνύματα από ολους του λογαριασμούς σε μια εφαρμογη. Απο κει κ περα το αν θα τα σβησω ή οχι στο thunderbird δεν θελω να επηρεάζει τον κανονικο λογαριαμο.

Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα εμπειρια απο τετοιες εφαρμογες αλλα ηξερα οτι ανοιγοντας τες ουσιαστικα κατέβαζες τα μηνυματα σου στον υπολογιστη σου και τα διαβαζες. Πηγα λοιπον κ γω κ σβηνω ολα τα μηνυματα απο τον thunderbird κ ημουν ησυχος. Μπαινω σημερα στον λογαριασμο μου τον hotmail κ τον βλεπω αδειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν σβησω κατι απο τον thunderbird σβηνεται αυτοματα και απο το κανονικο μου λογαριασμο??

Δε γινεται να το κανω να μην επικοινωνουν ο λογαριασμος κ το thunderbird?Εγω το μονο που θελω ειναι να βλεπω όλα τα νεα μηνύματα από ολους του λογαριασμούς σε μια εφαρμογη. Απο κει κ περα το αν θα τα σβησω ή οχι στο thunderbird δεν θελω να επηρεάζει τον κανονικο λογαριαμο.

Γινεται?

Αντί να τα σβήσεις γιατί δεν κάνεις φακέλους και να τα κατηγοριοποιείς, αφού τα χρειάζεσαι γιατί να τα σβήνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πρωτόκολλο. Αν χρησιμοποιείς IMAP, τα μηνύματα τα επεξεργάζεσαι στον server, δηλαδή αν τα σβήσεις, θα χαθούν εντελώς. Αν χρησιμοποιήσεις POP, θα κατεβάζεις αντίγραφα στον client σου και τα αυθεντικά θα παραμένουν στον server.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να τα σβήσεις γιατί δεν κάνεις φακέλους και να τα κατηγοριοποιείς, αφού τα χρειάζεσαι γιατί να τα σβήνεις?

Μα δεν τα χρειαζομαι στον thunderbird. Τον thunderbird τον θελω μονο για να βλεπω τα νεα μου μηνυματα απο ολους τους λογαριασμους μου.

Αλλα επαθα χοντρη ζημια τωρα που τα εχασα ολα....

Αν χρησιμοποιήσεις POP, θα κατεβάζεις αντίγραφα στον client σου και τα αυθεντικά θα παραμένουν στον server.

Μα ΡΟΡ δεν ειναι του hotmail?Γιατι μου τα εσβησε?

Link to comment
Share on other sites

Στις "Ρυθμίσεις Διακομιστή" του καθε λογαρισμου που δημιουργείτε στο Thunderbird πρεπει να τικαρετε την επιλογή "Φύλαξη μηνυμάτων στον διακομιστη, "Μεχρι να τα διαγραψω"(ξετικαρετε την επιλογη που λεει για τις μερες)." Ετσι βλέπεις τα μηνυματα σου στο Thunderbird χωρις να σβήνονται η μεταφέρονται στην εφαρμογή.Σβήνονται μόνο αν τα σβησετε απο την σελίδα άσχετα αν τα σβήσετε απο το Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει.Εγω εγω βαλει στην εφαρμογή Hotmail,YahooMail,Gmail,Otenet και δεν μου τα σβήνει απο την σελίδα.τσέκαρε στην σελίδα του mail σου μήπως εκεί έχει καποια ρυθμιση να διατηρουνται στον srver

Link to comment
Share on other sites

Στις "Ρυθμίσεις Διακομιστή" του καθε λογαρισμου που δημιουργείτε στο Thunderbird πρεπει να τικαρετε την επιλογή "Φύλαξη μηνυμάτων στον διακομιστη, "Μεχρι να τα διαγραψω"(ξετικαρετε την επιλογη που λεει για τις μερες)." Ετσι βλέπεις τα μηνυματα σου στο Thunderbird χωρις να σβήνονται η μεταφέρονται στην εφαρμογή.Σβήνονται μόνο αν τα σβησετε απο την σελίδα άσχετα αν τα σβήσετε απο το Thunderbird

Eιναι ηλιθιοι στην Mozilla, δεν γινεται να ειναι default η επιλογη να τραβαει τα μηνυματα απο τον server.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.