Jump to content



Προβλημα σε ρουτερ σε τοπικο δικτυο


BeetleJuice

Recommended Posts

2 πισι της προκοπης σε ενα τοπικο δικτυο

η γραμμη ειναι οτε 8αρα

ερχεται σε ενα ρουτερ με 4 ethernet απο πισω και δινει και ασυρματο

το ρουτερ ειναι το sagem fast 1500wg

ολα καλα με το ιντερνετ και με αποκριση και με κατεβασμα και με τα παντα

το προβλημα που ειναι τωρα

οταν το ενα απο τα 2 πισι βαλει να κατεβασει τορρεντ , το αλλο πισι παυει να εχει ιντερνετ !!!

και το αναποδο φυσικα ,το ιδιο με το αλλο πισι δλδ

ξερει κανεις πως λυνεται αυτο και γιατι συμβαινει?

επισης τα 2 πισι εχουν xp sp3 και δεν βλεπουν το ενα το αλλο στο τοπικο δικτυο

και τα 2 ειναι με φρεσκια εγκατασταση και δουλευουν με τις Lan της μητρικης τους

με c2d και τα 2 , το ενα με p5q το αλλο με p5b

ελα να δω ποιος θα το βρει !!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα που ξέρω από router (μέχρι RV042 της Linksys έχω δουλέψει) το πρόβλημμα δεν είναι ότι δεν έχει ίντερνετ το 1 Pc αλλά ότι το 2 κάνει πολύ traffic και δέν σου αφήνει καθόλου upload για να για να κάνεις το connection. Αν ρυθμίσεις το πρόγραμμα που κατεβάζεις torrent να έχει max upload (καλό θα ήταν και download αν κατεβάζει με 800+). Επίσης μπορείς να ρυθμίσιες και τα max connections που θα κάνει.

Εύχομαι να βοήθησα και να ήταν αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οσο και να τρωει η συνδεση απο τα torrents του , θα πρεπε να εχει ιντερνετ..αλλα δεν διευκρινιζει τι εννοει οτι "δεν εχει ιντερνετ"

γιατι με αυτη τη λογικη ουτε απο το πισι που κατεβαζει τα τορρεντς θα πρεπει να εχει ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται και εμένα παράξενο να μην έχει καθόλου Ιnternet το 2ο PC, να καθυστερεί το καταλαβαίνω, αλλά να μην έχει καθόλου;

Σκαθάρι, δες εάν το router αυτό έχει QoS και ενεργοποίησε το και για τα 2 PC να έχει προτεραιότητα σε http. Θα σου κάνει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.