Jump to content



Anime codec


bezdim

Recommended Posts

Δε κατάλαβες αγαπητέ Nephilimάκο.

Επίδειξη μαγκιάς και προγραμματιστικής ικανότητας είναι.

Αν παρατηρήσεις, στη λεζάντα γράφει "because I can".

Τρίβω τα χεράκια μου προσωπικά με τέτοιες εξελίξεις... στα 720p releases γλιτώνουμε στο άνετο 100-200kpbs.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες αγαπητέ Nephilimάκο.

Επίδειξη μαγκιάς και προγραμματιστικής ικανότητας είναι.

Αν παρατηρήσεις, στη λεζάντα γράφει "because I can".

Τρίβω τα χεράκια μου προσωπικά με τέτοιες εξελίξεις... στα 720p releases γλιτώνουμε στο άνετο 100-200kpbs.

:banging:

Ναι εκει το major HD release group ,οι THORA δεν εχουν μαθει καλα καλα τι πρεπει να κανουν.

Υπαρχουν encoders και encoders....

edit:κανονηστε ρε καμια αλυσιδα HD .Τεμπεληδες.

Edit no.2 : τα anime που δεν ειναι licenced στη χωρα μας(ελαχιστα ειναι) ειναι νομιμο να τα κατεβαζουμε.

Το λεω για το φοβο των ιουδαιων.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΘΑΥΜΑ από τον καλύτερο encoder στον κόσμο... απολάυστε 720p με 67kbps video και 22kbps audio...

http://mirror05.x264.nl/Dark/Flash/lowbitrateanime.html

ναι χαιρω πολυ,με στασιμη εικονα και 1 κινουμενο πιξελ καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

...................Αν οντως ο τυπος ταχει καταφερει να φτιαξει χου-ντου με τοσο μπιτ-ρεητ ,ειναι σαν τον παιδικο αλκοολισμο:Μας αφορα ολους,μην το αφηνετε να χανεται στα ΟΤ

Edit no.2 : τα anime που δεν ειναι licenced στη χωρα μας(ελαχιστα ειναι) ειναι νομιμο να τα κατεβαζουμε.

θεωρητικα μιλωντας,οχι.Σε τετοια θεματα παιζουν διεθνεις συμβασεις και συνεργασιες και ειναι το ιδιο "επικινδυνο" με ενα λισενσντ...

Link to comment
Share on other sites

Το video γενικά είναι εύκολο με πολύ λίγη κίνηση. Είναι και anime που μάλλον είναι ποιο δύσκολο να δεις τα κακώς κείμενα του χαμηλού bitrate, οπότε δεν είναι και για πανηγυρισμούς. Σε video με πολύ κίνηση ίσως να δίνει πολύ χάλια αποτελέσματα οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά επειδή η εικόνα ήταν άθλια για τα γούστα μου δεν μπορώ να πώ ότι μου έκανε αίσθηση. We haz bandwidthz.We wantz moar qualityz.:whistle2:

lulz.

dude.

Αν μπορει να δωσει τετοια εστω "ποιοτητα" με τοσο χαμηλο bitrate φαντασου στα αντιστοιχα που δουλευουν οι αλλοι encoders!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα παιδιά είναι ότι έφτιαξε αλγόριθμό ο οποίος εντοπίζει με εντυπωσιακή ακρίβεια ποια είναι κινούμενα pixels και ποια όχι. Αν δε σας εντυπωσιάζει αυτό, δείτε επίσης τι συμπίεση κατάφερε στον ήχο...

Επίσης αφορά καθαρά anime και ειδικά καινούρια, τα οποία λόγω ψηφιακής σχεδίασης έχουν πιο "μόνιμα" backgrounds από άλλα, παλαιότερα.

Κάποιοι πολύ σωστά είπατε για μειωμένη κίνηση. Μαζί σας. Αν κάνετε τους υπολογισμούς, το ίδιο anime σε μια πλήρη διάρκεια των 20 λεπτών περίπου, θα έπιανε 20mb πάνω κάτω. Κάποιο anime με τον δεκαπλάσιο αριθμό κινούμενων pixels, θα μπορούσε να πιάνει 200mb.

Και πάλι το κέρδος είναι ορατό δηλαδή, αφού όλα τα 720p σήμερα πιάνουν minimum 300mb. Θα μου πείτε πως και εκεί μπορεί να έχει μικροατέλειες. Δεκτό. Με μια μικρή αύξηση των r και των b frames, εξαλείφεται και εκεί η διαφορά ποιότητας.

Ακόμη να εντυπωσιαστείτε;

Link to comment
Share on other sites

lulz.

dude.

Αν μπορει να δωσει τετοια εστω "ποιοτητα" με τοσο χαμηλο bitrate φαντασου στα αντιστοιχα που δουλευουν οι αλλοι encoders!

You have a point there :)

Οπότε περιμένουε να δούμε τί μπορούν να κάνουν οι σοβαροί encoders με τούτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.