Jump to content



linux slackware


xristaras13

Recommended Posts

Παιδία καλησπέρα πριν λίγες μέρες έκανα εγκατάσταση τα Linux slack ware όλα καλά ακολούθησα κάποια βήματα από ένα site για να ενισχύσω ακόμα περισσότερο το λογισμικό μ αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μ ανοίγει καμία συσκευή οπός οι σκληροί μ δίσκοι και οι εξωτερικές μ συσκευές το πρόβλημα είναι το αρχείο fstab.BAK ένα αρχείο στο οποίο κατά κάποιον τρόπο δηλώνεις τις συσκευές…το θέμα σε αυτό το σημείο είναι ότι δεν ξέρω πως πρέπει να δηλώσω το κάθε αντικείμενο για παράδειγμα οι στήλες με βάση τι καθορίζονται οπός και οι αριθμοι.θα παρακαλούσα αν κάποιος ξέρει η μπορεί να μ δόση κάποιο link προκείμενου να με βοηθήσει .. ευχαριστώhttp://www.thelab.gr/images/smilies/thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι το αρχείο αυτό έχει δηλωμένο τον σκληρό δίσκο ο οποίος έχει φορτωμένα τα linux Πάρο λα αυτά ούτε αυτόν μ ανοίγει….όποτε αφού δεν μου ανοίγει ούτε αυτόν κάτι άλλο θα φταίει

Link to comment
Share on other sites

Στο fstab δηλώνονται τα mounting points των partitions. Είναι ύποπτο το ότι έχει την επέκταση .BAK . Δοκίμασε να κάνεις τα εξής βήματα.

1) Βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει άλλο fstab εκεί ->

ls -la /etc/ | grep fstab

2) Το fstab δημιουργείται κατά το αρχικό installation. Αν θυμάσαι τι partitions έχεις και που γίνονται mount μπορούμε να το ξαναφτιάξουμε. Η

cat /etc/fstab.BAK

τι σου βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν δεν έχεις αυτές τις γνώσεις που ρωτάς, προσωπική μου άποψη, μείνε μακριά από το Slackware. Δεν είναι για εσένα αυτή η διανομή. Βάλε κάποια διανομή με σωστό package manager. Ubuntu, Debian, SuSE, Mandriva, Fedora είναι μερικές από αυτές. Το slack δεν είναι για αρχάριους!

Link to comment
Share on other sites

bash-3.1# ls -la /etc/ | grep fstab

-rw-r--r-- 1 root root 414 2009-10-22 11:10 fstab

-rw-r--r-- 1 root root 415 2009-10-20 22:37 fstab.BAK

-rw-r--r-- 1 root root 415 2009-10-20 22:36 fstab.BAK~

-rw-r--r-- 1 root root 414 2009-10-22 11:09 fstab~

bash-3.1# cat /etc/fstab.BAK

/dev/sda1 / ext3 defaults 1 2

#/dev/cdrom /mnt/cdrom auto noauto,owner,ro 0 0

/dev/fd0 /mnt/floppy auto noauto,owner 0 0

devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/sda2 swap swap defaults 1 1bash-3.1#

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.