Jump to content



Αγορά Κάρτας γραφικών για HTPC


Angelcrow

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι έχω το εξής HTPC σύστημα

SILVERSTONE GRADNIA BLACK with IMON

ASUS M2A VM HDMI (690G)

2x2GB DDR2

ATHLON x2 5200+ 2x1GB

320 GB SEAGATE SATA2

1 TB WD CAVIAR GREEN SATA2

ATI 3870 για gaming

DVD WRITER

Το HTPC μου είναι συνδεμένο με μία τηλεόραση 42LG7000.

Μιας και δε παίζω παιχνίδια λόγω φόρτου εργασίας θέλω να αγοράσω μία πιο σύγχονη κάρτα γραφικών αλλά μόνο για Blue RAY και MKV

Ποια κάρτα γραφικών προτείνεται για αγορά Είμαι μεταξύ των εξής GPU

ATI 4350

NVIDIA GT210 με CUDA

Δίνω MAX 50 ευρώ

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η 4350 οριακα σε καλυπτει.....αντιθετα μια 4650-4670 θα ηταν οτι πρεπει δινοντας το πολυ 10 παραπανω.....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515726 η συγκεκριμενη εχει και εξοδο hdmi .......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι έχω το εξής HTPC σύστημα

SILVERSTONE GRADNIA BLACK with IMON

ASUS M2A VM HDMI (690G)

2x2GB DDR2

ATHLON x2 5200+ 2x1GB

320 GB SEAGATE SATA2

1 TB WD CAVIAR GREEN SATA2

ATI 3870 για gaming

DVD WRITER

Το HTPC μου είναι συνδεμένο με μία τηλεόραση 42LG7000.

Μιας και δε παίζω παιχνίδια λόγω φόρτου εργασίας θέλω να αγοράσω μία πιο σύγχονη κάρτα γραφικών αλλά μόνο για Blue RAY και MKV

Ποια κάρτα γραφικών προτείνεται για αγορά Είμαι μεταξύ των εξής GPU

ATI 4350

NVIDIA GT210 με CUDA

Δίνω MAX 50 ευρώ

Σας ευχαριστώ

Από την στιγμή που έχεις την 3870 τι την θέλεις την φτηνή κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις την 3870 τι την θέλεις την φτηνή κάρτα;

Είναι και το θέμα της κατανάλωσης στη μέση. Όπως φυσικά και του όγκου, ειδικά αν η 3870 είναι με το διπλό σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε τη θέλω! Για τους εξείς λόγους προσωπικούς λόγους

ΜΚV FULL HD είναι χάλια παρόλες το ψάξιμο και τις ρυθμίσεις που έψαξα στο ΝΕΤ

Πιάνει 2slots

Δε θέλω να μπω στο πειρασμό να παίζω παιχνίδια γιατί έχω διάβασμα...

Θέλω μία ανανέωση ρε παιδί μου και το μόνο πράγμα που θα άλλαζα στο HTPC είναι

Κάρτα γραφικών ή MOBO. Αποφάσισα να άλλάξω Κάρτα Γραφικών

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων της TV ή ίσως κάποιος προβληματικός codec;

Θα σου πρότεινα να δεις τι codec έχουν τα MKV που δεν δείχνουν καλά και αν υπάρχει θέμα με τις ATI και το εν λόγω codec. Αν είναι θέμα ΑΤΙ απλά πας σε Nvidia χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάρτες επιπέδου GΤ210 είναι και η καλύτερη λύση. Βεβαιώσου επίσης ότι τυχόν συστήματα βελτίωσης της εικόνας που έχει η TV δεν έχουν αρνητικά αποτελέσματα στην εικόνα που λαμβάνεις μέσω HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων της TV ή ίσως κάποιος προβληματικός codec;

Θα σου πρότεινα να δεις τι codec έχουν τα MKV που δεν δείχνουν καλά και αν υπάρχει θέμα με τις ATI και το εν λόγω codec. Αν είναι θέμα ΑΤΙ απλά πας σε Nvidia χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάρτες επιπέδου GΤ210 είναι και η καλύτερη λύση. Βεβαιώσου επίσης ότι τυχόν συστήματα βελτίωσης της εικόνας που έχει η TV δεν έχουν αρνητικά αποτελέσματα στην εικόνα που λαμβάνεις μέσω HDMI.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η 4350 οριακα σε καλυπτει.....αντιθετα μια 4650-4670 θα ηταν οτι πρεπει δινοντας το πολυ 10 παραπανω.....

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515726 η συγκεκριμενη εχει και εξοδο hdmi .......

Οτι ναναι.

Μια 4350 με HDMI (Low Profile κιολας!) εχει 30€ και οχι 65€ οπως η δικια σου.

Aαααααααα, ξεχασα, ειναι και fanless!!!!

Μια 4350 παιχει μια χαρα τις ματροσκες που κυκλοφορουν στο ιντερντετ, αμα γουσταρεις πετας και 2 shaders απανω και γινεται πανικος.

Για BR δεν ξερω τι παιζει, μιας και δεν εχω. Λογικα, θα εχουμε και εκει απροσκοπτο DXVA.

YΓ Θα τα συνοδεψεις φανταζομαι με Windows 7 64bit ε; :neo:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η μητρική σου έχει OnBoard vga και μάλιστα με HDMI θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλη επάνω. Κατανάλωση θα έχεις μικρή, διαφορά δεν θα δεις.

Επίσης, μικρές κάρτες γραφικών μπορεί να μην κάνουν decode τα MKV και να χρησιμοποιούν την CPU, ανεβάζοντας ελαφρά την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπα κανονικά κάνουν decode. Το 690G θα του το πρότεινα και εγώ μιας και είναι 10' υπόθεση να το δοκιμάσει και ο 5200+ υπέρ αρκετός για το decoding, αλλά όταν λέει ότι η 3870 δεν τον ικανοποιεί σε θέματα ποιότητας.......

Αυτό που είχα δει εγώ με μια 46άρα Aquos όπου είχα συνδέσει μια 3870 ήταν απίστευτα χάλια εικόνα, μέχρι να απενεργοποιήσω τα συστήματα βελτιστοποίησης που είχε η TV και τα οποία τελικά μπορεί να βοηθάνε σε SD σήμα, αλλά ήταν καταστροφικά για το σήμα που έστελνε η κάρτα μέσω HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι 4670 αυτή στο link του thespesios...

Ε και;

Ο ανθρωπος ρωτησε γνωμη για την 4350, και του ειπα τη γνωμη μου για αυτην.

Από τη στιγμή που η μητρική σου έχει OnBoard vga και μάλιστα με HDMI θα σου έλεγα να μην βάλεις άλλη επάνω. Κατανάλωση θα έχεις μικρή, διαφορά δεν θα δεις.

Επίσης, μικρές κάρτες γραφικών μπορεί να μην κάνουν decode τα MKV και να χρησιμοποιούν την CPU, ανεβάζοντας ελαφρά την κατανάλωση.

Συγνωμη κιολας.

Αφενος αυτα που λες ειναι λαθος, αφετερου ποιον νοιαζει η καταναλωση του pc για τις 2 ωρες που θα δει μια ταινια;

Εχω μια 4350, αυτην που παρεθεσα πιο πανω, και ειναι σουπερ. Μια χαρα DXVA εχει σε βαρβατα mkv με τεραστια bitrate. Kαι ειναι παμφτηνη, 'μικρη' οπως λες, των 30€!!

Ασε που οι onboard ΔΕΝ κανουν οτι υποσχονται. Δεν ειναι λιγοι, μαζι και εγω, που ειχαν προβληματα και δεν ειδαν ποτε DXVA με καλα chipset (πχ 8200).

Link to comment
Share on other sites

Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει, κάποιον άλλον μπορεί να τον ενδιαφέρει πολύ.

Τέσπα, προτάσεις κάνουμε. Χαλάρωσε λίγο και μην έχεις επιθετικό ύφος προς τους συνομιλητές που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου.

Η άποψη μου στηρίζεται στο ότι μπορεί απλά να βγάλει τη δική του και να δοκιμάσει. Σχετικά με τα oboard, θες να μου πεις δηλαδή ότι όλοι όσοι έχουν laptops δεν αξίωσαν ποτέ να δουν ούτε καν ταινία;

Link to comment
Share on other sites

Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει, κάποιον άλλον μπορεί να τον ενδιαφέρει πολύ.

Κανενας δεν ενδιαφερεται αν θα καιει 10watt πανω ή κατω την ωρα που θα παιζει ματροσκα.

Τέσπα, προτάσεις κάνουμε. Χαλάρωσε λίγο και μην έχεις επιθετικό ύφος προς τους συνομιλητές που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου.

Συγνωμη, δεν ηθελα να φανει ετσι.

Η άποψη μου στηρίζεται στο ότι μπορεί απλά να βγάλει τη δική του και να δοκιμάσει.

Σαφως.

Σχετικά με τα oboard, θες να μου πεις δηλαδή ότι όλοι όσοι έχουν laptops δεν αξίωσαν ποτέ να δουν ούτε καν ταινία;

Δεν ξερω αν ειναι οι ιδιες υλοποιησεις με των ATΧ μητρικων καρτων.

Εγω ειχα ασχημη εμπειρια απο 2 onboard, το ιδιο και αρκετοι αλλοι.

Καποιοι δεν ειχαν, εγω ομως δεν θα ξαναστηριχτω σε onboard.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.