Jump to content



επιλογή 40"-42" lcd tv


GT88

Recommended Posts

θελω να παρω μια lcd 40-42 ιντες για το σαλονι μου....θα ειναι για 90% χρηση ταινιων blue ray και divx....kai 10% χρηση tv...θα συνδεθει με blue ray player (ps3 μαλλον) και το pc με HDMI...σκεφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά της <<LG 42LF2510 LCD TV 42">>

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/LG-42LF2510-LCD-TV-42-284491.htm

είναι στα 650 ευρώ που πιστεύω είναι πολύ καλή value for money...την είδα από κοντά και τη συγκρινα με ακριβότερες bravia και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με την εικόνα της σε full hd...νομιζω είναι περυσινό μοντέλο γιατί δε τη βρίσκω στο site της lg....το badget μου είναι μεχρι 800 ευρώ..ακούω γνώμες...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο δε μας λεει τπτ....βασικά σκέφτομαι μια άλλη πιο καινούργια και λίγο καλύτερη στα χαρακτηριστικα....http://www.multirama.gr/products/product?pid=0382604&catid=060100

το θεμα είναι αξίζει τα +150 ευρω?...δεν την εχω δει απο κοντα για να μπορω να συγκρίνω...:fie:

τεσπα μια ερώτηση τα 100hz εχουν καμια διαφορά σε blueray?απο οτι διαβασα τα 100 και τα 200 hz ειναι ψεύτικα και τα δημιουργεί η τηλεόραση...αν είναι ετσι και εχει όντως διαφορά αξίζει να ανεβω σε badget και να φτασω στα 960?

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0404052&catid=060100

Link to comment
Share on other sites

Για την τελευταία στην οποία αναφέρεσαι έχω διαβάσει από reviews ότι δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά ούτε σε blu-ray ταινία. Προφανώς έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο! Εγώ πάντως 99% θα την πάρω από βδομάδα. Πιστεύω ότι για την τιμή της είναι ότι καλύτερο. Σκέψου ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα iphone 3gs 32gb! ΤΣΑΜΠΑ είναι! Έχω το προ προηγούμενο μοντέλο απο αυτή αλλά είναι απλά hd ready ( 720p ). Και παρόλα αυτά το ps3 μια χαρά ήταν! Πιστεύω ότι με αυτή θα είναι ακόμα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την τελευταία στην οποία αναφέρεσαι έχω διαβάσει από reviews ότι δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά ούτε σε blu-ray ταινία. Προφανώς έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο! Εγώ πάντως 99% θα την πάρω από βδομάδα. Πιστεύω ότι για την τιμή της είναι ότι καλύτερο. Σκέψου ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα iphone 3gs 32gb! ΤΣΑΜΠΑ είναι! Έχω το προ προηγούμενο μοντέλο απο αυτή αλλά είναι απλά hd ready ( 720p ). Και παρόλα αυτά το ps3 μια χαρά ήταν! Πιστεύω ότι με αυτή θα είναι ακόμα καλύτερα!!!!

εσύ τελικά ποια θα πάρεις?την LG 42LF2510 η τηνLG 42LH3000?θα προσπαθήσω να δω από κοντά και τη δεύτερη για να διαλέξω....αλλά στα 650 ευρώ που είναι η πρώτη όσο μάπα και να βγει στο μέλλον τουλάχιστον δε θα έχω δώσει πολλά παρόλο που η πρώτη εντύπωση ήταν αρκετά καλή θα έλεγα...και με τα υπόλοιπα θα τσιμπήσω κάνα ps3...:rolleyes: καλες αγορες:victory:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει, τα τελευταία μοντέλα sumsung (π.χ. LE40B650) παίζουν από μόνες τους σχεδόν όλα τα formats video (και mp3, JPG) που κυκλοφορούν και συνδέονται και στο lan για να τραβάς data από το PC. Βέβαια η 40άρα ξεφέυγει στο 1000άρικο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Έχει και τα καλά της τελικά η Aθήνα :p Tο πρωί θα την αγοράσω και μόλις τη στήσω θα πω εντυπώσεις! Btw τα 100 πραγματικά Hz δεν τα χρειάζεσαι ούτως η άλλως γιατί με το TruMotion 100Hz που ενσωματώνουν οι LG θα έχεις πολύ ομαλές και ρεαλιστικές μεταβάσεις εικόνων εκεί που το fps υπερβαίνει τα 50Hz της οθόνης άρα θα είσαι κομπλέ. Από προσωπική εμπειρία με την τωρινή μου LG το λέω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GT88 καλησπέρα. Σήμερα το πρωί όπως προανέφερα πήγα στα media markt και αγόρασα την LG 42LF2510 στην απίστευτη,για να είναι αληθινή τιμή των 588 ευρώ. Για να μην το ζαλίζω από δω και από εκεί, θα κάνεις ανοησία αν δεν την αγοράσεις. Με το που την άνοιξα έπαθα πλάκα από τα μαύρα της και για κάποια δευτερόλεπτα σκέφτηκα "ρε μπας και πήρα LED και δεν το κατάλαβα;". Ότι και να πω είναι λίγο για τα χρώματα της. Βέβαια ΜΗΝ κάνεις το λάθος και την δεις σε κάποιο κατάστημα με TUNER ANTENNA γιατι είναι χάλια όπως ΟΟΟΛΛΛΕΕΣΣΣ οι μεγάλες TV. Έβαλα PS3 πάνω και είδα και blu-ray και έπαιξα και games. Απλά θεικό αποτέλεσμα. Σίγουρα βέβαια αν πας να την συγκρίνεις με μοντέλα που κοστίζουν 1500++ ευρώ θα παρατηρήσεις κάποιες διαφορές στα Hz κυρίως. Μην το σκέφτεσαι άλλο απλά αγόρασε την. Πρέπει να είναι η καλήτερη προσφορά που έχω δει ποτέ στη ζωή μου, ειλικρινά. Έχει και όμορφο glossy φινίρισμα. Το μόνο downside το οποίο παρατήρησα είναι η ποιότητα κατασκευής του πλαισίου αλλά σιγά τα αυγά. Τηλεόραση είναι όχι αυτοκίνητο!!! Και φυσικά να αναφέρω ότι είναι η μοναδική εταιρία που δίνει εγγύηση για ένα μόλις καμένο pixel και ισχύει για όλη τη διάρκεια της διετούς εγγύησης της τηλεόρασης. Η εγγύηση 0 Pixel για τις τηλεοράσεις ισχύει για όσες τηλεοράσεις LCD από 42 ιντσών και πάνω, αγοραστούν από την 15η Ιανουαρίου 2009.

-=LG 42LF2510=-

-Must Buy Product

-Best Value for Money

-Best TV for Money - Inches

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GT88 καλησπέρα. Σήμερα το πρωί όπως προανέφερα πήγα στα media markt και αγόρασα την LG 42LF2510 στην απίστευτη,για να είναι αληθινή τιμή των 588 ευρώ. Για να μην το ζαλίζω από δω και από εκεί, θα κάνεις ανοησία αν δεν την αγοράσεις. Με το που την άνοιξα έπαθα πλάκα από τα μαύρα της και για κάποια δευτερόλεπτα σκέφτηκα "ρε μπας και πήρα LED και δεν το κατάλαβα;". Ότι και να πω είναι λίγο για τα χρώματα της. Βέβαια ΜΗΝ κάνεις το λάθος και την δεις σε κάποιο κατάστημα με TUNER ANTENNA γιατι είναι χάλια όπως ΟΟΟΛΛΛΕΕΣΣΣ οι μεγάλες TV. Έβαλα PS3 πάνω και είδα και blu-ray και έπαιξα και games. Απλά θεικό αποτέλεσμα. Σίγουρα βέβαια αν πας να την συγκρίνεις με μοντέλα που κοστίζουν 1500++ ευρώ θα παρατηρήσεις κάποιες διαφορές στα Hz κυρίως. Μην το σκέφτεσαι άλλο απλά αγόρασε την. Πρέπει να είναι η καλήτερη προσφορά που έχω δει ποτέ στη ζωή μου, ειλικρινά. Έχει και όμορφο glossy φινίρισμα. Το μόνο downside το οποίο παρατήρησα είναι η ποιότητα κατασκευής του πλαισίου αλλά σιγά τα αυγά. Τηλεόραση είναι όχι αυτοκίνητο!!! Και φυσικά να αναφέρω ότι είναι η μοναδική εταιρία που δίνει εγγύηση για ένα μόλις καμένο pixel και ισχύει για όλη τη διάρκεια της διετούς εγγύησης της τηλεόρασης. Η εγγύηση 0 Pixel για τις τηλεοράσεις ισχύει για όσες τηλεοράσεις LCD από 42 ιντσών και πάνω, αγοραστούν από την 15η Ιανουαρίου 2009.

-=LG 42LF2510=-

-Must Buy Product

-Best Value for Money

-Best TV for Money - Inches

ευχαριστώ για τη συμβουλή...την εχω δει απο κοντά σε HD video και ναι είναι εντυπωσιακή....και το glossy είναι όντως πολυ ωραίο....μαλλον θα την αγορασω και εγω αλλα περιμένω μπας και δω και την αλλη μήπως αλλάξω γνώμη...απο απόσταση 0,5m πως είναι σε blue ray ταινία?φαίνεται καμιά αλλοίωση?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, αλλοίωση δεν έχω παρατηρήσει κάπου. Είμαι πραγματικά τόσο ενθουσιασμένος που ενδεχομένως κάτι να μου διαφεύγει. Αλλά πέρα από όλα έχω πάθει πλάκα με τα μαύρα της. Έβαλα να παίξω το demon souls που γενικά είναι σκοτείνο παιχνίδι και έμεινα άφωνος από την ατμόσφαιρα που δημιουργούν τα χρώματα και πιο συγκεκριμένα τα μαύρα. Αν με το καλό την πάρεις κάτσε και δες όλες τις ρυθμίσεις για να την φέρεις ακριβώς στα μέτρα που θέλεις. Δεν είμαι ειδικός στα blu-ray οπότε θα σε γελάσω. Το αποτέλεσμα πάντως που βλέπω για 50Hz είναι άψογο!

Link to comment
Share on other sites

δε θα παρουσιασει προβλημα αυτο σε καποια παιχνιδια ; Το λεω γιατι στο htpc μου με την 42αρα που παει μεχρι 60..το ηλιθιο μια ζωη pro evolution.. αν βγαλεις το vsync.παει γρηγορα..σαν fast forward , αν βαλεις το vsync και εχεις 25hz παει σμουθ αλλα αργα..οποτε η χρυση τομη ειναι 60..Σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλλιώς τα πράγματα όταν συνδέεις pc στην TV και αλλιώς όταν συνδέεις κονσόλα. Εγώ προσωπικά και εντελώς υποκειμενικά πιστεύω ότι η συγκεκριμένη TV είναι TOP στην κατηγορία της και κοντράει και πιο ακριβά μοντέλα από άλλες εταιρίες όπως Sony και Samsung. 42 ποιοτικές ίντσες σε αυτή την τιμή δεν βρίσκεις πουθενά αλλού! Αν θές 100Hz τότε θα πας σε πολύ πιο ακριβά μοντέλα και όχι LG. Την LG με τα 100Hz την είδα στο μαγαζί και δεν έχει αισθητή διαφορά στη ομαλότητα της εικόνας. Άσε που είναι και πολύ πιο ακριβή. Αν θες ντε και καλά 100Hz τότε θα πας σε LED για να πάρεις κάτι που θα έχει και μεγαλύτερη αντίθεση και είναι πιο καινούργιο τεχνολογικά, αλλά οι τιμές είναι άντε γειά! Πάνω από χιλιάρικο! Εγώ προσωπικά θα έδινα τόσα λεφτά μόνο αν μου έτρεχαν από τα πατζάκια γιατί μεταξύ μας τη χρησιμοποιώ μόνο για παιχνίδια και ταινίες! Τα παιχνίδια από κονσόλα PS3 απεικονίζονται ΑΨΟΓΑ και η λειτουργία FULL έναντι LIMITED στα DISPLAY SETTINGS του PS3 παίζει τέλεια με τα χρώματα και είναι ελάχιστες οι TV που το κάνουν αυτό. Οι ταινίες επίσης απεικονίζονται ακριβώς όπως θα τις έβλεπες στον κινηματογράφο λόγω του Real Cinema 24p που διαθέτει η LG. Νομίζω τα κάλυψα όλα. Α και τελευταία να αναφέρω ότι τα 100Hz και τα 200Hz είναι πρόσφατες ανακαλύψεις στις LCD TV. Πριν όλα τα μοντέλα ήταν πανάκριβα και ήταν ΟΛΑ 50Hz και πάλι οι κονσόλες έπαιζαν άψογα. Και αν ακόμα προβληματίζεσαι για τα 100Hz σκέψου ότι το PS3 θα σου δείξει μέχρι 60fps κοινώς 60Hz. Πιστεύεις ότι το μάτι σου θα καταλάβει τη διαφορά; Το PS3 κάνει τα πάντα upscale - downscale ανάλογα βέβαια με τις ρυθμίσεις που του έχεις κάνει. Και στην τελική όλα τα μονιτορ των PC μας είναι 75Ηz και πολλοί δουλεύουν στα 60Hz χωρίς πρόβλημα. Πήγαινε στην οθόνη σου και βάλε 60Hz και τρέξε κάτι και δες το από απόσταση 1.5 μέτρου το λιγότερο και μετά κάνε το ίδιο με 75Hz και αν καταλάβεις διαφορά...σφύρα μου! Και εδώ θα κλείσω,ξαναλέγοντας ότι, όποιος δώσει λεφτά για τηλεόραση 42" ++ και δεν πάρει κάτι που θα του δώσει εγγύηση για 0 καμένα pixel έστω και για out of the box είναι το λιγότερο γκασμάς :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ...απαντηση δε μου δινεις ομως :p

σου λεω οτι εχω 42αρα LG και την πηρα τοτε με τα 0pixel..Υποστηριζει μεχρι 60hz και το προβλημα που βλεπω στα games , ειδικα στο προ ειναι αυτο.Εχεις καμμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Την LG 42LF2510 θα πάρω! Αύριο πρωί πρωί από media markt μόνο 588 ευρώ!!! Σε ενημερώνω γιατί σε ενδιαφέρει και εσένα!!! ΤΡΕΧΑΑΑΑ :)

Τη πήρα κι' εγώ σήμερα από Media Markt στα 588 ευρώ και μπορώ να πώ ότι είναι φοβερή για τα λεφτά της:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.