Jump to content



ATI HD 5870 CROSSFIRE -> ΚΟΛΑΣΗ


sebastian

Recommended Posts

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply
ffs!

ακομα και σε τετοια ανλυση και με τετοιο ΑΑ τα juggies ειναι ολοφανερα!

Ρε συ ! την είδες και 1:1 ?

http://s474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/?action=view&current=nfs2009-10-3023-52-57-23.jpg

Πάντως με Pixel size [mm]: 0,250 δεν βλέπω juggies :p

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τον πόνο μου / να κάνω την ερώτησή μου (sorry αν έχει ήδη αναφερθεί):

Σε Μ/Β Χ58, στα Win 7 64 bit, με 2 x 5870 το Crossfire μαμακίζεται. Τρέμει όλη η εικόνα, σαν να είναι συνέχεια ένα τρελό διπλό είδωλο παντού που εναλλάσσεται κλπ. Δεν είναι τα κλασικά artifacts αλλά κάτι περίεργο.

Οι κάρτες μία μία παίζουν κανονικά αλλά σε CF mode γίνεται χάλι.

Δοκίμασα με τους 9.10 καθώς και με 1-2 beta πριν αλλά τα ίδια.

Το πρόβλημα αλλάζει μορφή (σταματάει το τρεμόπαιγμα αλλά αρχίζουν παραμορφώσεις στα textures) όταν κάνεις disable το A.I. στους drivers.

Προς μεγάλη μου έκπληξη το πρόβλημα διορθώνεται με έναν παλιό beta driver, τον 8.66 RC 6!

Seb κλπ, σας λένε τίποτα τα παραπάνω;

Εσείς με τι drivers παίζετε;

Πάει κάπου αλλού το μυαλό σας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανένα πρόβλημα, ολα παίζουν super με το pc της υπογραφής και τους 9.10.

Μόνο στο NFS shift με πέταξε στα win μερικές φορές αλλα λύθηκε αλλάζοντας το όνομα του εκτελέσιμου σε nfs.exe

Σε ποια παιγνίδια το παθαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανένα πρόβλημα, ολα παίζουν super με το pc της υπογραφής και τους 9.10.

Μόνο στο NFS shift με πέταξε στα win μερικές φορές αλλα λύθηκε αλλάζοντας το όνομα του εκτελέσιμου σε nfs.exe

Σε ποια παιγνίδια το παθαίνει?

Μαλιστα.

Είσαι μήπως σε 32bit; Με τι λειτουργικό;

Εμένα το κάνει παντού (Vantage, Fifa κλπ). Δεν ειναι θεμα εφαρμογής, είναι προφανες.

Το κουφο ειναι ότι λύνεται με τον παλιό αυτόν driver. Αλλά μου κανει εντυπωση να εχουν κανει τοσο χοντρη πατατα σε επομενους (και ειδικα αφου σε αλλους μαλλον παίζουν ΟΚ - εκτός αν ειναι θεμα πχ των 64bit).

Καμία άλλη σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

Sebastian Καταρχάς βάλε στο Street Fighter C16QX και όχι 8ΧΑΑ που μουχεις βάλει, λέω και γω τέτοια διαφορά!!

Επιπλέον οι διαφορές τουλάχιστο στο Farcry2 με την 295, μιας και οι άλλες μετρήσεις που έχεις δώσει είναι με τον 8400 και δεν μπορούν να συγκριθούν.

38939833.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Είσαι μήπως σε 32bit; Με τι λειτουργικό;

Εμένα το κάνει παντού (Vantage, Fifa κλπ). Δεν ειναι θεμα εφαρμογής, είναι προφανες.

Το κουφο ειναι ότι λύνεται με τον παλιό αυτόν driver. Αλλά μου κανει εντυπωση να εχουν κανει τοσο χοντρη πατατα σε επομενους (και ειδικα αφου σε αλλους μαλλον παίζουν ΟΚ - εκτός αν ειναι θεμα πχ των 64bit).

Καμία άλλη σκέψη;

Ειναι περίεργο.... δεν το έχω δει

Με win7 x64 είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τον πόνο μου / να κάνω την ερώτησή μου (sorry αν έχει ήδη αναφερθεί):

Σε Μ/Β Χ58, στα Win 7 64 bit, με 2 x 5870 το Crossfire μαμακίζεται. Τρέμει όλη η εικόνα, σαν να είναι συνέχεια ένα τρελό διπλό είδωλο παντού που εναλλάσσεται κλπ. Δεν είναι τα κλασικά artifacts αλλά κάτι περίεργο.

Οι κάρτες μία μία παίζουν κανονικά αλλά σε CF mode γίνεται χάλι.

Δοκίμασα με τους 9.10 καθώς και με 1-2 beta πριν αλλά τα ίδια.

Το πρόβλημα αλλάζει μορφή (σταματάει το τρεμόπαιγμα αλλά αρχίζουν παραμορφώσεις στα textures) όταν κάνεις disable το A.I. στους drivers.

Προς μεγάλη μου έκπληξη το πρόβλημα διορθώνεται με έναν παλιό beta driver, τον 8.66 RC 6!

Seb κλπ, σας λένε τίποτα τα παραπάνω;

Εσείς με τι drivers παίζετε;

Πάει κάπου αλλού το μυαλό σας;

Εγω παντως με 9.10 δεν εχω κανενα προβλημα σε 7 χ64. Αν κανεις disable το catalyst ai γινεται disable και το crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... εχει... αλλά δεν τα ειχα παρατηρήσει οταν έπαιζα... είναι ανεπαίσθητα.

Αρχηγε βαλε silverstone με 15 αντιπαλους, ξεκινα τελευταιος και με την εξωτερικη καμερα να δεις ποσα βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

1) Aπο εικονα το NFS SHIFT με τις ΑΤΙ ειναι τρελα!!! Απλα δεν εχει καλο frame rate!

Ρε παιδια αισθανομαι οτι η ΑΤΙ δειχνει καλυτερα τα παιχνιδια (σε εικονα μιλαω)....δεν ξερω!

2) Προβληματα δεν εχω συναντηση γενικα ολα μια χαρα! Μονο στο nfs shift εχω θεμα....

3) 9.10 εχω drivers

4) Arhagele, με το περασμα σε ΑΤΙ, εχω ενα πολυ καλυτερο crysis, stalker, gta 4, empire total war, battlestations midway

Link to comment
Share on other sites

Eκανα μερικες δοκιμες με τον QX9650 στο far cry 2, εχουμε και λεμε (1920x1200+x8AA+DX10) :

1) 300fsbx10multi=3.0ghz (μνημες 800 cl5) -> 81.45 average (min 59.07)

2) 400fsbx7,5multi=3.0ghz (μνημες 800 cl5) -> 85.72 average (min 60.75)

3) 400fsbx10multi=4.0 ghz (μνημες 1066 cl5) -> 93.27 average (min 62.85)

4) 420fsbx9.5multi=4.0 ghz (μνημες 1120 cl5) -> 100.77 average (min 69.53)

5) 400fsbx10.5multi=4.2ghz(μνημες 1066 cl5) -> 101.29 average (min 69.06)

Link to comment
Share on other sites

θελω καποιος να μου postarei εικονες απο nvidia καρτα 295, 280, 285 την παρακατω σκηνη απο το resident evil 5

Eαν δουμε τις εικονες απο την ΑΤΙ θα δουμε οτι το dx10 σε σχεση με το dx9 εχει πολυ παραπανω hdr ...Εγω θυμαμαι οτι οταν ειχα την nvidia το dx10 της ηταν ιδιο με το dx9 της ΑΤΙ...

DX10 1920X1200+X8AA

re5dx102009103122072234.jpg

re5dx102009103122074117.jpg

DX9 1920X1200+X8AA

re5dx92009103122052172.jpg

re5dx92009103122053850.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

1) Aπο εικονα το NFS SHIFT με τις ΑΤΙ ειναι τρελα!!! Απλα δεν εχει καλο frame rate!

δυστηχως αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα με τις ατι, παντα υπαρχει καποιο παιχνιδι/δια που δεν τα παει και τοσο καλα...:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τον πόνο μου / να κάνω την ερώτησή μου (sorry αν έχει ήδη αναφερθεί):

Σε Μ/Β Χ58, στα Win 7 64 bit, με 2 x 5870 το Crossfire μαμακίζεται. Τρέμει όλη η εικόνα, σαν να είναι συνέχεια ένα τρελό διπλό είδωλο παντού που εναλλάσσεται κλπ. Δεν είναι τα κλασικά artifacts αλλά κάτι περίεργο.

Οι κάρτες μία μία παίζουν κανονικά αλλά σε CF mode γίνεται χάλι.

Δοκίμασα με τους 9.10 καθώς και με 1-2 beta πριν αλλά τα ίδια.

Το πρόβλημα αλλάζει μορφή (σταματάει το τρεμόπαιγμα αλλά αρχίζουν παραμορφώσεις στα textures) όταν κάνεις disable το A.I. στους drivers.

Προς μεγάλη μου έκπληξη το πρόβλημα διορθώνεται με έναν παλιό beta driver, τον 8.66 RC 6!

Seb κλπ, σας λένε τίποτα τα παραπάνω;

Εσείς με τι drivers παίζετε;

Πάει κάπου αλλού το μυαλό σας;

Nομιζω ενα προβλημα σαν το δικο σου ειχα οταν τις εβαλα πανω, αλλα λυθηκε με ενα unistal kai instal τους drivers απο το cd της saphire...οπου μεσα εχει τους 9.10....Ολα καλα....

Με το nfs shift αλλαξα το ονομα και ανεβηκε ο frame rate αλλα θελει λιγο ακομη....

Link to comment
Share on other sites

@spc,

1. έχεις κάνει update το bios...?

2. τι τροφοδοτικό έχεις...?

3. είναι και οι δυο κάρτες σε x16 interface...?

4. Σε κάποια mobo ρυθμίζεις την μέγιστη κατανάλωση στις pcie θύρες... αν το υποστηρίζει βάλτο στο 225...

5. Έχεις βάλει και τα δυο cf connectors...? Αν ναι άσε μόνο το ένα (αυτό προς τα brackets), αλλιώς βάλ' τα και τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.