Jump to content



Πως να πεσετε 3-4 βαθμους σε θερμοκρασια αν ειστε με aircooling.


soki

Recommended Posts

Aυτό το τελευταίο το έχω ήδη δει σε ψύκτρα νομίζω της Thermaltake.

Σαν τουρμπίνα ένα πράμα.

Αυτό που λες soki δεν κόβει τη ροή του μεγάλου ανεμιστήρα;

Το δοκίμασες φαντάζομαι,ε;

Link to comment
Share on other sites

Ενας να ρουφαει δεν κανει δουλεια, δυο να φυσανε παλι δεν κανουν δουλεια γιατι απο καπου πρεπει να φυγει και ο αερας. Η λυση που δουλευει ειναι αυτη με ενα 4αρη να φυσαει κατα προτιμηση απο την μεσα μερια και να διωχνει τον αερα προς τον πισω fan του κουτιου που βγαζει τον αερα, o μεγαλος fan της ψυκτρας απο πανω παραμενει παντα! :D

Δοκιμαστε και εσεις ομως, ισως να υπαρχει και καλυτερο τροπος, οπως ο ενας να φυσαει και ενας αλλος απο την αλλη μερια να βγαζει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Ωραιος Bill-αρα!!!

Με τι το στερεωσες στο πλαι?

Ελα Χρηστο, μπορεις να το στερεωσεις με χιλιους-δυο τροπους, κολα logo, δεματακια, συρματακια, κολλητικη ταινια, βιδες... Δεν υπαρχει standard τροπος επειδη καθε ψυκτρα εχει και διαφορετικη σχεδιαση. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά όλα αυτά αλλά το πρόβλημα παραμένει ! Το πρόβλημα είναι ότι ο αέρας που τροφοδοτεί την ψήκτρα του επεξεργαστή είναι ήδη ζεστός. Θα μου πεις , άμα έχω κι άλλα κοολερ στο κουτί που θα βάζουν και θα βγάζουν αέρα ;

Και πάλι παραμένει το πρόβλημα γιατί ο αέρας γύρο από το κούλερ του επεξεργαστή είναι δίπλα από chipset της μητρικής και της κάρτας γραφικών ! Επομένως είναι αδύνατον να έχει εκεί γύρο θερμοκρασία περιβάλοντος.

Η λύση : Η λύση είναι να ενσωματώσουμε μία σωλήνα που θα φέρνει αέρα στο κούλερ του επεξεραστή κατ ευθείαν από έξω έτσι ώστε να ρίξουμε αρκετά τη θερμοκρασία του.

Αυτό κάποτε θα το κάνω , αλλά ακόμη δεν βρήκα την κατάλληλη σωλήνα , διότι θα πρέπει να έχει διάμετρο περίπου 7 εκ. και να είίναι εξεραιτικά εύκαμπτη.

Link to comment
Share on other sites

panigrc

Ο εύκαμπτος αλουμινένιος σωλήνας που βάζουν τους αποροφητήρες θα σου κάνει την δουλεία που θελεις .Αν δεν μπορείς να βρείς στείλε μου το κινητό σου σε ΠΜ να σου δωσω ενα κομάτι διαμέτρου 80μμ για προσαρμόσεις ενα ανεμιστήρα 80αρη Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και κάτι και σε μεγαλύτερη διάμετρο ανάλογα με το τι χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.