Jump to content



Θερμοκρασίες σε 2.4C.


dfragos

Recommended Posts

Ύστερα από πάρα πολύ καιρό είπα και εγώ να πάρω νέο υπολογιστή. Εχουμε λοίπόν έναν 2.4c με την Asus P4P800 Deluxe. Το θέμα είναι οι θερμοκρασίες. Χρησιμοποιώ την ψύχτρα της μαμάς Intel με την μαύρη παπ@@ που η ίδια έχει πάνω. Οι θερμοκρασία των 40-42 βαθμών σε idle πώς σας φαίνονται; Αυτές βλέπω από Asus Probe. Αν λάβω υπόψην και αυτά που διαβάζω για τα τις θερμοκρασίες που δείχνει η Asus (- 5 με 6 βαθμούς) θα έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ακούω γνώμες......

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αφαιρεσε την μαυρη ¨παστα¨ της ψηκτρας και χρησιμοποιησε καποια καλυτερη. Σχετικα με τις temps σε mainboard της Intel εχω idle 38-40 C και full load 52-54C παντα με HT ενεργοποιημενο και ψηκτρα της Intel με copper base

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα τανε να καθαρισεις τη ψυκτρα απο το μαυρο θερμοαγωγημο υλικο οπως σου ειπε και ο Suedehead. Χρησιμοποιησε καποια κλασικη θερμοαγωγιμη παστα και δωκιμασε να ξανατοποθετησεις τη ψυκτρα μπας και δεν "εκατσε" καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ φίλε μου αφαίρεσα την μαύρη παπ@@ της μαμάς Intel και έβαλα λίγη από την Arctic Silver 3, ακολουθώντας πάντα πιστά τις οδηγίες στο site της Arctic Silver. Τώρα σε idle έχω γύρω στους 32-35 C.

Link to comment
Share on other sites

Α υπ'όψιν η θερμοκρασία μετριέται με σένσορα κολλημένα με θερμοαγώγιμη κόλλα στο κάτω μέρος της CPU ανάμεσα στα pins. Η διαφορά από τις μετρήσεις του BIOS είναι γύρω στους 3 βαθμούς πιο πάνω (παίζει)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά με artic silver οι θερμοκρασίες μου έπεσαν σε 33 περίπου με 33 κουτιού για idle και 42 full load. Μιά διαφορά δηλαδή 10 βαθμών με πριν προς τα κάτω. Οι θερμοκρασίες ειναι από το Asus probe.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Τελικά με artic silver οι θερμοκρασίες μου έπεσαν σε 33 περίπου με 33 κουτιού για idle και 42 full load. Μιά διαφορά δηλαδή 10 βαθμών με πριν προς τα κάτω. Οι θερμοκρασίες ειναι από το Asus probe.

:o:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.