Jump to content



Γνωμες για τελικη συνθεση Η/Υ μεσω ΕΣΠΑ


ikskarda

Recommended Posts

@ikskarda Ακόμη και ο απλός Vertex είναι καλύτερος.Όχι ότι ο postville δεν είναι καλός.Την προτίμησή μου σου εξέφρασα.Δεν έχω κάποιο σοβαρό επιχείρημα να σε πείσω.Φτάνει μόνο να δουλέψεις και τους δύο και το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή.Τα περί firmware που μου λες όταν είχαμε τόσο πρόσφατο fail στον Intel δεν στέκουν.

Ακόμη περιμένει κόσμος να πεσουν οι τιμές;Θα περιμένεις πάνω από χρόνο πάντως σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Yπάρχει και η λύση του raid-0 με γρήγορους μαγνητικούς.

για raid λεω και εγω αλλα ακομα και με σκετο μηχανικο με εναν σκληρο για λειτουργικο , games και τα σχετικα και μετα απο 1 χρονακι περιπου παω σε SSD

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει και η λύση του raid-0 με γρήγορους μαγνητικούς.

Θα έχει καλύτερο access time;Ή τον ssd τον αγοράζεις για το read-write;Ή θα κερδίσει σε ασφάλεια;

Σωστός πάντως...Από τη μια εγκρίνεις το ups των 600€ μην τυχόν και χάσει το project του από την άλλη προτείνεις σε home pc το raid0..

Link to comment
Share on other sites

@ikskarda Ακόμη και ο απλός Vertex είναι καλύτερος.Όχι ότι ο postville δεν είναι καλός.Την προτίμησή μου σου εξέφρασα.Δεν έχω κάποιο σοβαρό επιχείρημα να σε πείσω.Φτάνει μόνο να δουλέψεις και τους δύο και το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή.Τα περί firmware που μου λες όταν είχαμε τόσο πρόσφατο fail στον Intel δεν στέκουν.

Ακόμη περιμένει κόσμος να πεσουν οι τιμές;Θα περιμένεις πάνω από χρόνο πάντως σίγουρα.

νομιζω πως ενταξει κατεληξα γιατι με φοβιζουν οι SSD

θα παω σε εναν μηχανικο δισκο και θα παραμεινω για κανενα χρονο και οταν γυρισω απο φανταρος :sarcastic: βαζω SSD και τουμπιαζω το συστημα μου , οποτε τωρα ανετα μπορω να βαλω μερικα λεφτακια ακομα για μια καλυτερη μητρικη οπως η UD3P πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει καλύτερο access time;Ή τον ssd τον αγοράζεις για το read-write ή θα κερδίσει σε ασφάλεια;

Σωστός πάντως...Από τη μια εγκρίνεις το ups των 600€ από την άλλη προτείνεις σε home pc το raid0

Ο SSD είναι καλύτερος σε random read access (ιδιαίτερα μικρών αρχείων που είναι και η πλειοψηφία σε ένα μέσο pc) και σε διαμεταγωγή. Σε sequential read οι διαφορές γενικά παλεύονται αλλά σε random read/write και access time ο ssd ΔΕΝ παίζετε. Καθώς όμως εγώ προσωπικά θεωρώ τους ssd ακόμα ανώριμους και σαν τεχνολογία και σε θέματα χωρητικότητας αλλά και αξιοπιστίας, δεν θα τον σύνιστούσα προς το παρόν.

Όσον αφορά τo ups, φυσικά και εγκρινώ την ύπαρξη του άλλωστε εξήγησα το γιατί. Δεν ενέκρινα πουθενά ούτε υποστήριξα ΠΟΥΘΕΝΑ να αγοράσει κανείς UPS των 600 ευρώ!

Και στην τελική το κόστος είναι θέμα των αναγκών του χρήστη, και θέμα βάθους πορτοφολιού.

Link to comment
Share on other sites

@ikskarda Αν δεν βάλεις ssd σε μηχάνημα τόσων χρημάτων θα πιαστείς λίγο κορόιδο imo..

Δεν υπάρχει κάτι να σε φοβίζει.Όσοι δεν τους προτείνουν ή είναι τελείως άπληστοι και περιμένουν να πέσουν τα 200gb στα 50-100€(Δεν πρόκειται να γίνει σύντομα..εδώ ακριβαίνουν αντί να πέφτουν..Είναι enthusiast κομμάτια και η τιμή τους καλά θα κρατεί για πολύ καιρό) και θα ανακαλύψουν το Αμέρικα σε 5 χρόνια ή δεν έχουν δουλέψει ποτέ ssd.Ή είχαν άσχημες εμπειρίες από κακούς ssd.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει καλύτερο access time;Ή τον ssd τον αγοράζεις για το read-write;Ή θα κερδίσει σε ασφάλεια;

Σωστός πάντως...Από τη μια εγκρίνεις το ups των 600€ μην τυχόν και χάσει το project του από την άλλη προτείνεις σε home pc το raid0..

Αγοράζοντας 2 μεγάλους, γρήγορους σκληρούς (π.χ. RE3 1ΤΒ), θα μπορεί να φτιάξει ένα πολύ γρήγορο RAID0 array σε συνδυασμό με ένα RAID1 για ασφάλεια.

Προσωπικά, δουλεύω αυτή τη διάταξη εδώ και πάρα πολύ καιρό και θα συνεχίσω, μέχρι να φτάσουν οι SSD σε ένα καλύτερο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Στα 500gb μπορεί να είναι και ο χειρότερος που κυκλοφορεί.

Μάλλον μερικοί δεν καταλαβαίνουν ότι ο ssd αγοράζεται για το access time του κυρίως..και όχι για το read-write του..Ας ανακαλύψουν το νέο πλανήτη σε 5 χρόνια.Σε νέο pc όμως 1500€ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

Υ.Γ μιας και αναφέρθηκε και το raid0...Καλή ιδέα θα ήταν το raid0 σε δύο 60αριδες.Βγαίνει και πιο φθηνά...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

ωραια για να τελειωσουμε εδω , θελω λοιπον ενα πολυ καλο μηχανικο δισκο , γρηγορο και αξιοπιστο για να βαλω στον υπολογιστη και μετα απο 1 χρονο θα παρω οπωσδηποτε SSD

μιας και δεν βαζω ssd να ανεβω λιγο σε μητρικη και να παρω την GA-MA790XT-UD4P ?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ μιας και αναφέρθηκε και το raid0...Καλή ιδέα θα ήταν το raid0 σε δύο 60αριδες.Βγαίνει και πιο φθηνά...:dirol:

Raid-0 με 60άρηδες; SSD εννοείς;

Raid-0 σε ssd= Α Χ Ρ Η Σ Τ Ο (ειδικά αν ο ssd δεν είναι κορυφαίο μοντέλο με διαφορές σημαντικές σε επιδόσεις έναντι ενός πιο απλού και αργού ssd). ΜΟΝΟ φθορά προσθέτεις και με ελάχιστο κέρδος επιδόσεων. Το μόνο σοβαρό κέρδος είναι ότι δεν αυξάνεται το access time όπως με raid μαγνητικών.

http://www.tweaktown.com/reviews/1436/memoright_gt_series_32gb_ssds_in_raid_0/index4.html

Link to comment
Share on other sites

+ Impressive 505 MBps read and 437 write RAID-0 bandwidth with EVEREST

+ 64MB Cache buffer permanently solves 'stuttering' problem

+ Very low 0.10 ms random access time

+ Lightweight compact storage solution

+ Resistant to extreme shock impact

+ 2-Year OCZ product warranty

+ Low power consumption may extend battery life

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=318&Itemid=60&limit=1&limitstart=13

Σε όλα ναι..Είπαμε μερικοί θα ανακαλύψουν την Αμερική σε 5 χρόνια.Δεν χρειάζονται ίντριγκες.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε όλα ναι ρε φίλε. Bολικό ε; Δείξε 10 reviews σε raid-0 από διάφορους ssd να δούμε. Σε βολεύουν οι νέοι vertex για να στήσεις επιχειρηματολογία ε; 400 ευρώ ο ένας minimum. Μια χαρά..

Δεν ασχολούμαι άλλο με σχόλια εντυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Για διάφορους ssd μιλάμε ή για συγκεκριμένους;

Είπα και πριν...

Όσοι δεν τους προτείνουν ή είναι τελείως άπληστοι και περιμένουν να πέσουν τα 200gb στα 50-100€(Δεν πρόκειται να γίνει σύντομα..εδώ ακριβαίνουν αντί να πέφτουν..Είναι enthusiast κομμάτια και η τιμή τους καλά θα κρατεί για πολύ καιρό) και θα ανακαλύψουν το Αμέρικα σε 5 χρόνια ή δεν έχουν δουλέψει ποτέ ssd.Ή είχαν άσχημες εμπειρίες από κακούς ssd.

Μι νίδερ..Και επειδή είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ να διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν.Δεν βγάζει πουθενά κάτι τέτοιο στον κόσμο των forums.Τις απόψεις μου είπα απλά.Δεκτές όλες οι άλλες απόψεις και χωράφια να μοιράσω δεν έχω με κανέναν.Απλά δεν γίνεται να μιλάμε για συγκεκριμένα μοντέλα και το αντεπιχείρημα να είναι review από άλλους σκληρούς.Συνοδευόμενο και από την έκφραση "καλό διάβασμα..".

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ενταξει μου εστειλε το πλαισιο την προσφορα παροτι ειναι 2 ατομα και πνιγονται (καθε μερα τους παιρνω και μου αλλαζουν προσφορα :confused: , αφου με μαθανε και επειδη εχω πεσει 5 φορες πανω στον εναν ψιλοτσαντιστηκε γιατι πνιγοταν :dance3:)

http://i45.tinypic.com/xd9qns.jpg

αυτη ειναι η συνθεση οπου μου την ενεγκριναν στα 1459,23 + 19% ΦΠΑ = 1736,48

οποτε απο το ΕΣΠΑ εχω πληρωμενα τα 1459,23/2 = 729,61 και εγω πληρωνω 1006,68 ευρω απο την τσεπη μου ... καθολου ασχημα δε συμφωνειτε ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.