Jump to content



Tι να προσέχουμε ΜΕΤΑ την αγορά μιας τηλεόρασης?


kreach

Recommended Posts

Πήρε ο πατέρας μου τηλέφωνο ένα κατάστημα και αγοράσαμε την Samsung 40 LE40B650. To θέμα είναι τι να προσέξουμε ΜΕΤΑ την αγορά ...

Έχουμε ζητήσει να μας στείλουνε την τηλεόραση. Εάν την μεταφέρουμε εμείς, τότε εμείς φέρουμε την ευθύνη για τυχών ζημιές.

Τώρα, λογικά θα χρειάζεται κάποια βάση να την τοποθετήσουμε. Από ότι έχω ακούσει, πιο ασφαλείς είναι οι βάσεις-τραπέζια, σε αντίθεση με τις βάσεις που γατζώνουν στον τοίχο.

Στη συνέχεια, θα χρειαστεί να βάλουμε κάποια πρίζα ασφαλείας. Αυτή ας πούμε αρκεί?

Τέλος νομίζω έρχονται οι ρυθμίσεις, για το οποίο θα ανοίξω ξεχωριστό thread.

Ότι μου έχει ξεφύγει να μου πείτε :)

Link to comment
Share on other sites

Πόπκορν; Βlu ray;

Στα σοβαρά τώρα, τα vesa mounts άμα τηρούν τις προδιαγραφές του βάρους + το εγκαταστήσεις σωστά είναι ουσιαστικά πιο ασφαλες απο το τραπέζι. Άμα δε, σκοπεύεις να εγκαταστήσεις και άλλο εξοπλισμό εκεί (home theater κλτ), πάρε καλύτερα κανά πολύμπριζο/σταθεροποιητή. Κάνα 10ρικο παραπάνω θα σου πάει.

Μεγειές :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρονια παραγκειλαμε απο τον Κωτσοβολο μια τηλεοραση στα 900 ευρω ,ομως μπερδευτηκαν και μας φεραν αλλη,εμεις επειδη ηταν το EURO τοτε και θελαμε να δουμε τον αγωνα ολο το σο'ι' την κρατησαμε.Τελικα ειχε PIP/PAP και ενα σωρο αλλες επιλογες η τηλεοραση που εκεινη την εποχη κοστιζαν πολλα και σαφως δεν ειχε η προηγουμενη.:tomato:

>>Θα προτεινα να παρεις ενα καλο πολυπριζο ασφαλειας.Εγω εχω και στο PC και στην ΤV ενα των 25 ευρω .Στο ΠΛΑΙΙΟ το χει ~100 .Το πηρα απο τον Καυκα και ειναι τρομερο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρονια παραγκειλαμε απο τον Κωτσοβολο μια τηλεοραση στα 900 ευρω ,ομως μπερδευτηκαν και μας φεραν αλλη,εμεις επειδη ηταν το EURO τοτε και θελαμε να δουμε τον αγωνα ολο το σο'ι' την κρατησαμε.Τελικα ειχε PIP/PAP και ενα σωρο αλλες επιλογες η τηλεοραση που εκεινη την εποχη κοστιζαν πολλα και σαφως δεν ειχε η προηγουμενη.:tomato:

Πού κολλάει αυτό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αγορά ένα πράμα πρέπει να προσέχεις....

ΤΗν αποβλάκωση....

Αλλά τώρα να ρωτάς αν την μεταφέρετε εσείς ή αν σας την φέρουν.... υπερβολικό το βρίσκω...Χέρια έχετε και σεις όπως και οι υπάλληλοι...αν νομίζεις ότι θα της κάνεις ζημιά στην μεταφορά, τότε θα της κάνεις και κατά την χρήση....

Παρακάτω? Και pls όχι ξεχωριστό thread... και εδώ καλά είναι να "κρυφτούν" οι ρυθμίσεις της τάδε TV....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια ίδια την φόρτωσα χαλαρά στο πορτ-παγκάζ και την πήγα σπίτι. Δε νομίζω ότι ο υπάλληλος θα προσέξει πιο πολύ από εμένα.

Για το στήσιμο: έχει καλή βάση αρκεί να την πιάσεις με αυτό που έχει στην πλάτη από τον τοίχο για να μην αναπτραπεί. Θέλει σπρώξιμο βέβαια για να πέσει (κανένα ζωηρό πιτσιρίκι, κανένας σεισμός) αλλά κάλιο γαϊδουρόδενε....

Από ρυθμίσεις δεν έκανα πολλά... μια γύρα όλα τα settings, firmware update 2 φορές, ονόματα στα κανάλια, χαμήλωμα brightness και backlight, καλώδιο lan, ξεκόλλημα τα stickers, τέτοια... τίποτε δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.