Jump to content



965BE overclocking & Cool'n'Quiet


qbiefox

Recommended Posts

Εχω τον phenom II 965ΒΕ πανω σε μια Asus Crosshair III formula. Οταν αλλαζω τον πολλαπλασιαστη σε διαφορετικη τιμη απο την stock 17 για να τον ανεβασω, ο cpu δεν μπαινει ποτε σε CnQ mode, αλλα μενει παντα με full πολλαπλασιαστη και ρευμα. Εννοειται οτι το CnQ ειναι ενεργοποιημενο απο το bios. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει? Πριν λιγο καιρο που ειχα παιξει με εναν 720BE πανω σε μια M4A79 deluxe το CnQ επαιζε μια χαρα, οτι και να εκανα.

Edit: Οταν ανεβαζω τον cpu απο το AMD OverDrive τοτε το CnQ λειτουργει μια χαρα. Το Bios καποιο σκαλωμα τρωει... Εχω το latest bios.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια) πως από την στιγμή που επιλέγεις χειροκίνητα τον πολλ/στή σταματά να δουλέυει το C'n'Q .

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=215527

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση RootX. Το εχω διαβασει αυτο το thread. Ουσιαστικα αυτο που λες λεει και ο 64nomis. (εχει καποια σχεση με την amd αυτος?) Το θεμα ειναι οτι αυτο το πραγμα που ζηταω, το εχω δει να γινεται απο phenom II x3. Θα προσπαθησω να ποσταρω και screenshot μεσα στη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με την μητρική αυτό τότε; από ότι κατάλαβα από λίγα θέματα που διάβασα, ορισμένοι είπαν ότι τους δούλεψε οκ ενώ άλλοι είχαν το ίδιο θέμα με εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω και εγω... Το phenom x3 στο οποιο αναφερομαι ειναι του κολλητου μου. Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει. Ο κολλητος μου εχει την Asus M4A79 deluxe, και εγω την Asus crosshair 3 formula. Δλδ μιλαμε για ιδια εταιρια, ιδιο chipset, απλα 1 μοντελο πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον phenom II 965ΒΕ πανω σε μια Asus Crosshair III formula. Οταν αλλαζω τον πολλαπλασιαστη σε διαφορετικη τιμη απο την stock 17 για να τον ανεβασω, ο cpu δεν μπαινει ποτε σε CnQ mode, αλλα μενει παντα με full πολλαπλασιαστη και ρευμα. Εννοειται οτι το CnQ ειναι ενεργοποιημενο απο το bios. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει? Πριν λιγο καιρο που ειχα παιξει με εναν 720BE πανω σε μια M4A79 deluxe το CnQ επαιζε μια χαρα, οτι και να εκανα.

Edit: Οταν ανεβαζω τον cpu απο το AMD OverDrive τοτε το CnQ λειτουργει μια χαρα. Το Bios καποιο σκαλωμα τρωει... Εχω το latest bios.

Από AMD OVERDRIVE τον ανεβάζεις με FSB ή με MULTI ???

Για εμένα είναι θέμα bios και συνάμα και μητρικής! Αλλες το κάνουν και άλλε όχι!

Link to comment
Share on other sites

Και απο bios και απο AOD, multi πειραζω. Επειτα απο περισσοτερο ψαξιμο συνειδητιποιησα το εξης... Μεχρι 18.5 multi, (17 εχει default) το Cool n Quiet παιζει μια χαρα. Απο 19 και πανω δεν λειτουργει. Τελειως κουλο. Περιμενω προτασεις γιατι εχω αρχισει να σηκωνω τα χερια ψηλα και να ξενερωνω. Και δειχνει να ανεβαινει καλα το cpu :S

Παρακατω παραθετω 2 screenshots απο το 3πηρυνο που αναφερθηκα σε προηγουμενα ποστ.

cnq.pngloadk.png

Τοσα πολλα ζηταω που θελω να παιζει και μενα το CnQ σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα e-mail στο support της Asus, αναφεροντας το προβλημα μου. Η απαντηση μου πηρα ειναι να περιμενω το νεο bios το οποιο και θα λυσει το προβλημα. Δεν διαψευσανε οτι αποτελει bug του bios. Αρα περιμενω αρχικα την επομενη εκδοση bios. Θα ενημερωσω το thread για τυχον νεα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

update

Βγηκε το νεο bios, το εβαλα, το προβλημα συνεχιστηκε. Εστειλα παλι mail στο suport της Asus, μου ειπαν τα ιδια, να περιμενω το επομενο bios. Βγηκε και το επομενο bios, το εβαλα, παλι τα ιδια! Ξαναεστειλα mail στο support της Asus, και πηρα την ακολουθη απαντηση:

Dear customer

We wait an answer from the software team to inform you about the issue of the CnQ.

You will recieve information from the Greek Support.

ASUS HELP DESK

Μου φαινεται οτι με δουλευουν κανονικα... Ετοιμος ειμαι να την δωσω να παρω καμια αλλη. Βαριεμαι την ολη διαδικασια, εκει ειναι το προβλημα. Ας ελπισουμε να κανουν κατι αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ σε προβληματίζει αυτό για να αλλάξεις mobo; στην δικιά μου ενώ έχω κάνει disable το Cool n Quiet και οτι άλλο μπορεί να κατεβάσει το multi βλέπω πως οταν τρέχω διάφορα "βαριά" τεστ πχ Οrthos βάζει στιγμιαία multi 4x, σε 3d εφαρμογές όμως δεν το παρατήρησα... η asus μας βασανίζει αν και το κακό είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

δε δοκιμαζεις με το rmclock ? τις εποχες με τον Α64 , ειχα απενεργοποιημενο το "μαματο" CnQ , και το ειχα τελειως customized με "δικα" μου p-states και μινιμουμ τασεις που ηξερα οτι δουλευε η cpu.

εν αρχη ην..

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ σε προβληματίζει αυτό για να αλλάξεις mobo; στην δικιά μου ενώ έχω κάνει disable το Cool n Quiet και οτι άλλο μπορεί να κατεβάσει το multi βλέπω πως οταν τρέχω διάφορα "βαριά" τεστ πχ Οrthos βάζει στιγμιαία multi 4x, σε 3d εφαρμογές όμως δεν το παρατήρησα... η asus μας βασανίζει αν και το κακό είναι μικρό.

Δεν ειναι τοσο οτι με προβληματιζει, οσο το οτι ξενερωνω με το γεγονος που υποτιθεται οτι εχω την ναυαρχιδα της asus σε ΑΜ3, και εχει τοσο κουλο bug, το οποιο δεν λενε να φτιαξουν κιολας...

δε δοκιμαζεις με το rmclock ? τις εποχες με τον Α64 , ειχα απενεργοποιημενο το "μαματο" CnQ , και το ειχα τελειως customized με "δικα" μου p-states και μινιμουμ τασεις που ηξερα οτι δουλευε η cpu.

εν αρχη ην..

Ειχα βρει ενα αντιστοιχο προγραμματακι και εγω, το θεμα ειναι, οτι επρεπε να τρεχει καθε φορα που bootαρουν τα windows.. Kai to rightmark πρεπει να φορτωνει στην αρχη, ετσι δεν ειναι? Το θεμα ειναι οτι επειδη χρησιμοποιω και linux, στα linux θα παιζει παντα full speed ο cpu. Παντως θα το κοιταξω το προγραμματακι, φαινεται πολυ ενδιαφερον.

Θα με πειτε ψειρα, ομως εχω σκαλωσει πολυ με το συγκεκριμενο θεμα. o cpu μου, παρολο που δεν ειναι c3, παιζει στα 4, και ξενερωνω να τον εχω 3.7 :p Ισως ειμαι υπερβολικος, αλλα οταν εχω 2 τοπ κομματια, θελω να παιζουν οπως θελω εγω, οχι οπως θελουν αυτα...

Ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.