Jump to content



Προβλημα με ηχεια


Dant3

Recommended Posts

Οποτε να μην τα ζορισω πολυ?καλα σταθμες δεν πειραζω καθολου.αν θελω να αποφυγω να τριζει,εφοσον δεν μπορω να κανω κατι για να ειναι οκ προσωρινα,αν χαμηλωσω μεσαιες θα φτιαξει καθολου?

ποσα watt τα κοβεις να ναι τα ηχεια?

Link to comment
Share on other sites

Τα watt δεν παίζουν μεγάλο ρόλο!

Για να φανταστείς αν πάρεις τα χαρακτηριστικά του midrange που έχεις , λένε 1000-9000 κύκλους λειτουργία και 120watt rms ισχύς!

Δες στο προηγούμενο ποστ! Σου τα έχω σκανάρει αναλύτικά!

Αν εσύ αντί να το χρησιμοποιήσεις από 1000-9000 κόψεις τις μισές συχνότητες με ένα cross και το δουλέψεις στις άλλες μισές (ας πούμε 5000-9000 κύκλους) τότε μπορείς να το δουλέψεις χωρίς πρόβλημα ακόμα και με ενισχυτή διπλάσιας ισχύος!

Βέβαια για τις συχνότητες που αφήνεις πρέπει να τοποθετήσεις άλλο μεγάφωνο!

Αρα ανάλογα το πως είναι στημένο το ηχείο μπορείς να το ζορίσεις και ανάλογα.....! Παίζουν ρόλο και οι διαιρέτες τάσης που έχουν τοποθετηθεί στα midrange και tweeter για να καλιμπράρουν την απόδοση ισχύος τους στο επίπεδο απόδοσης του woofer που είναι σίγουρα χαμηλότερη!

Δεν ξέρω βέβαια τα χαρακτηριστικά του woofer που φαίνεται για τα μπάζα οπότε δεν μπορώ να κάνω ούτε εκτίμηση!

Το πόσο δυνατά παίζει ένα ηχείο έχει να κάνει με τα db! Δεν έχει καμιά σχέση με την καταναλισκόμενη ισχύ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, εντάξει, δε χρειάζεται να βομβαρδίζουμε το φίλο μας με ένα σωρό πληροφορίες που, προς το παρόν, δεν έχουν και πολλή σημασία.

Το βασικότερο είναι ότι τα ηχεία έχουν πρόβλημα σε αυτή τη φάση.

Φαίνονται πολύ ταλαιπωρημένα, παρά την "επισκευή".

Στο προηγούμενο ποστ μου, δεν είχα προσέξει ότι πρόκειται για 3 δρόμων. Όλο μου το ποστ αναφερόταν στη ζημιά του woofer.

Dant3, σε πάρτυ δεν πρόκειται να σε καλύψουν, ακόμη κι αν είναι πάρτυ 20 ατόμων.

Τα ηχεία έχουν σοβαρή φθορά και θέλουν, αντίστοιχα, σοβαρή επισκευή.

Μην τα βλέπεις τόσο πρόχειρα τα πράγματα, αν θες να αναπαράγουν μουσική αντί για θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!σε ευχαριστω βοηθησες παρα πολυ.εχεις ενα τηλεφωνο απο αυτους που ειπες στην ακαδημιας για να ρωτησω αν εχουν και ποσο πανε?και σε περιπτωση που ξεφευγει πολυ,τελικα θα τα παω για επισκευη.ξερεις κανα καλο?τις προαλλες στον πανταζοπουλο στην κανιγγος τα πηγα και ενω του ειπα,αλλαξε αυτα αλλα ριξε και μια ματια στα υπολοιπα,τιποτα δεν εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Τα πηγα σε ενα φιλο μου και κοιταξε για να βρει ιδια αλλα τιποτα.μου ειπε οτι επισκευη δεν συμφερει,οποτε θα τα αλλαξω.ομως και στον Φανο που πηρα δεν τα εχει.μου ειπε εχει κατι αλλα πιο φθηνα tonsil.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.