Jump to content



Προβλημα με ηχεια


Dant3

Recommended Posts

Εχω 2 ηχεια NAD,τα οποια τριζουν οταν δωσω αρκετη ενταση.προσεξα οτι οφειλεται σε σκισμενη μεμβρανη στα twitter.επειδη προσφατα τα πηρα απο επισκευη,μπορω να το φτιαξω αυτο απο μονο μου η να κανω καποια πατεντα για να διορθωθει το προβλημα?

1311wr.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ποσο λες να παει περιπου?γιατι ηδη εσκασα 40Ε για μεμβρανες των ηχειων(ηταν σκισμενες και στα 2)και για το ενα twitter που δεν δουλευε,και δεν θελω να σκασω αλλα τοσα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ενισχυτής μπορεί να κάψει ένα μεγάφωνο μόνο όταν δίνει παραπάνω ισχύ, εκτός και αν είναι τόσο κακή η έξοδός του που δίνει τρελές αρμονικές! Βέβαια μπορείς να το κάψεις και με άλλους τρόπους αν είσαι κανίβαλος!

Σε κάθε τέτοια περίπτωση, στο μεγάφωνο θα καεί (λιώσει) ο πλαστικός θόλος και το surround ακριβώς στο σημείο που συνδέεται ο θόλος με το πηνίο στο πίσω μέρος (δεν φαίνεται), λόγω υψηλής θερμοκρασίας επάνω στο πηνίο! Θα αποκεντραριστεί με αυτό τον τρόπο το πηνίο θα αρχίσει να χτυπά στα τοιχώματα του διακένου όπου ταλαντεύεται και θα βραχυκυκλώσει!!! Θα πάψει λοιπόν να δουλεύει! Συμπερασματικά ΔΕΝ είναι τέτοια περίπτωση!

Από αυτά που βλέπω λοιπόν!

Το υλικό του θόλου του tweeter σου είναι αφρώδες με αποτέλεσμα με την πάροδο του χρόνου να ξεραίνεται και να διαλύεται!! Με τετοιο υλικό φτιαχνονται τα φτηνιάρικα κυρίως tweeter που έχουν κατακλείσει την αγορά!

Αν ήταν μεταξωτό δεν θα πάθαινε τίποτα! Το ίδιο αν ήταν τιτανίου ή αλομινίου!

Υπάρχουν μερικοί που επισκευάζουν τέτοια μεγάφωνα, αλλάζοντας τον θόλο και χρησιμοποιώντας το ίδιο μεγάφωνο με το ίδιο πηνίο- μαγνητικό σύστημα!!! Αν θες μπορώ να σου προτείνω έναν πολύ καλό!

Από εκεί και πέρα αν μου πεις βασικά χαρακτηριστικά το tweeter θα μπορέσω να σου προτείνω κάποιο που να έρχεται σε καλή τιμή και να μπορεί να αποδόσει σωστά με το υπάρχον crossover για τις υψηλές και Να μπορεί να συνεργάαστεί και με τα άλλα μεγάφωνα (woofer κ.λ.π.) του ηχείου σου!

Link to comment
Share on other sites

Για επισκευη ξερω και εγω εναν καλο αλλα θελω να την αποφυγω,γιατι ηδη ετρεχα με τον πατερα μου και δωσαμε 40Ε και δεν θελω να δωσω αλλα.προτιμω να παρω καινουργια,αν βγει σε λογικο κοστος δηλαδη κιολας.adpanos,να γραψω τα χαρακτηριστικα πισω απο το ηχειο?αυτα κανουν?

132cz.th.jpg

εδω ειναι η μεβρανη που αλλαξε στο αλλο.και αυτη αφρωδες πρεπει να ναι.ποσο την βγαζουν αυτες?

133fq.th.jpg w3264.png

Link to comment
Share on other sites

Το midrange-woofer που μου δείνχνεις έχει αφρώδες!!! Με συντήρηση με βαζελίνη μπορεί να την βγάλει 2-3χρόνια αν το αφρώδες είναι καινούριο!!

Σε ενδεχόμενη μελλοντική επισκευή να απαιτήσεις άλλο υλικό!

Τα χαρακτηριστικά του tweeter δεν τα βλέπω πουθενά!!!

Αυτά που θέλω εγώ είναι:

1) Min-Max συχνότητα που παίζει το tweeter ! Λογικά από αυτά που λέει το καρτελάκι, θες κάποιο που να παίζει από 5KHZ και πάνω !!! Σύμφωνα με τα στοιχεία του cross πάντα!! Αν πούμε πως το cross έχει κόψει 12db το tweeter μάλλον θες ένα που να αποδίδει καλά από 4500 κύκλους και επάνω!

Δεν είναι δύσκολο να βρεις!

Πάμε στα άλλα τώρα!

2) Το σημαντικότερο !!! Θέλω τα dB (απόδοση ισχύος του) ώστε να ταιριάξει με το woofer/ midrange με τον ίδιο διαιρέτη τάσης του crossover !

3) Ισχύς στο περίπου!

4) Αν είναι δυνατόν διαμετρος πηνίου tweeter και μέγεθος tweeter συνολικό!

5) Τα ohm του μεγαφώνου! Τweeter !! Και αυτό πολύ σημαντικό!

Αυτά μάλλον πρέπει να ξεβιδώσεις το tweeter για να το δεις !!! Περιμένω λοιπόν να κοιτάξεις στο πίσω μέρος τους τι λένε!

Link to comment
Share on other sites

Το midrange-woofer που μου δείνχνεις έχει αφρώδες!!! Με συντήρηση με βαζελίνη μπορεί να την βγάλει 2-3χρόνια αν το αφρώδες είναι καινούριο!!

Το αφρώδες μία χαρά είναι.

Κοίτα όμως τον κώνο στο κάτω μέρος. Είναι σπασμένος... Χάλια τελείως!

Τι είδους επισκευή ήταν αυτή...?

EDIT: Επίσης, στη φωτογραφία δείχνεις το πίσω μέρος του midrange. Εμείς θέλουμε να μας δείξεις KAI το πίσω μέρος του tweeter.

Αν και όπως το βλέπω πρέπει να τα αλλάξεις όλα μαζί με καινούρια, αλλιώς δε βλέπω να ακούς σωστό ήχο...

Link to comment
Share on other sites

Καλα να τα αλλαξω ολα δεν παιζει με την καμια!το midrange δεν ειναι το tweeter η κανω λαθος?ο κωνος κατω,δεν βιδωνει καλα για αυτο ειναι ετσι.και εγω οταν το δα τους το πα αλλα ετσι ηταν και πριν το παω.τα ηχεια εκτος απο το τριξιμο που κανει οταν δινεις πολυ(που οφειλεται στο σκισιμο που δειχνω στο πρωτο ποστ),δουλευουν παρα πολυ καλα.και μου τα ειχαν δωσει κιολας,οποτε δεν θελω να ξυλωθω.αμα ηταν επαιρνα καινουργια...

Link to comment
Share on other sites

Καλα να τα αλλαξω ολα δεν παιζει με την καμια!το midrange δεν ειναι το tweeter η κανω λαθος?ο κωνος κατω,δεν βιδωνει καλα για αυτο ειναι ετσι.και εγω οταν το δα τους το πα αλλα ετσι ηταν και πριν το παω.τα ηχεια εκτος απο το τριξιμο που κανει οταν δινεις πολυ(που οφειλεται στο σκισιμο που δειχνω στο πρωτο ποστ),δουλευουν παρα πολυ καλα.και μου τα ειχαν δωσει κιολας,οποτε δεν θελω να ξυλωθω.αμα ηταν επαιρνα καινουργια...

Κοίτα, όπως τον βλέπω έτσι παραμορφωμένο και σκασμένο τον κώνο εκεί πέρα... μου φαίνεται ότι και τους πιο φτηνούς να πάρεις, καλύτερα θα ακούγονται...

Midrange δεν είναι το tweeter. Τα ηχεία σου αν πρόσεξα καλά είναι 2 δρόμων που σημαίνει ότι έχουν ένα tweeter και ένα midrange-woofer. Το tweeter είναι μικρό και φροντίζει για τις υψηλές συχνότητες, ενώ το άλλο είναι αρκετά μεγαλύτερο και φροντίζει για τις μεσαίες (και, μερικές φορές, χαμηλές) συχνότητες.

Ίσως να έχεις κάπως χαμηλές απαιτήσεις από τα ηχεία σου.

Όταν όμως βλέπω έτσι το midrange, μαντεύω ότι τα ηχεία σου δεν ακούγονται καθόλου καλά. Και δεν έχει σχέση η στήριξή του με τη ζημιά που έχει ο κώνος. Καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Kάτσε επειδή τώρα μπήκα σπίτι!

Αυτά τα μεγάφωνα θα τα βρείς στο Φανό ή στον Μπουριώτη στην ακαδημίας ! Διαφορετικά έχω το τηλ. της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα να σου το στείλω! Είναι στην Λεοφώρο Βάρης Κορωπίου!!!

Eίναι TONSIL πολωνέζικα αλλά πάρα πολύ καλά! Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αρκετά καλό! Πάντως δεν είναι και το καλύτερο για 1000 κύκλους! Αν θυμάμαι καλά από 2200 παίζει ικανοποιητικά μέχρι 8500 ! Γενικά δεν θα βρεις εύκολα mid θόλου που να παίζει απο τους 1000 κύκλους!

Είναι midrange και όχι tweeter το συγκεκριμένο !!! Η σειρά GDMK είναι midrange θόλου !!!

Αγοράζεις τα ίδια και είσαι οκ !!! Πάντως τα μεγάφωνα έχουν ξανα αλλαχτεί !!!

nickstamat! Το ηχείο είναι 3-ών δρόμων !!! Αν δεις λέει πως έχει crossover για 1000 και 5000 κύκλους!!

Από χαμηλά παίζει ένα WOOFER (BASS MIDRANGE) μέχρι τους 1000 κύκλους! Από εκεί και πάνω ένα midrange θόλου παίζει μέχρι τους 5000 και από εκεί και πάνω πρέπει να υπάρχει ΤWEETER μέχρι την κορυφή 20000 κύκλος! !

Τα midrange αυτά είναι ακριβούτσικα! 25-30€ το ένα θα τα βρεις!!!

Για τα woofer κάτσε να δω φώτο να δω τι λέει ο nickstamat !

Πάντος το mindrange έχει ζημιά και είναι χτυπημένος θόλος και φθαρμένο, διαλυμένο surround

Link to comment
Share on other sites

Και ποσο να κανει ενα ζευγαρι τετοια?τα ηχεια ακουγονται παρα πολυ καλα.απλα εξωτερικα δεν ειναι σε καλη κατασταση.και αυτο γιατι μου τα εδωσαν ετσι.ε ειπα να δωσω λιγα να τα φτιαξω και τιποτα αλλο.παντως καποια παραμορφωση οταν δινω αρκετα κτλ δεν εχω προσεξει.αυτο που λες στον κωνο(αν ειναι αυτο που εχω καταλαβει οτι εννοεις και εσυ),ειναι ενα πλαστικο που εχει και αν το πιεσεις ερχεται στη θεση του.απλα στη βιδα εκει πρεπει να εχουν χαλασει οι στροφες και δεν βιδωνει πιο πολυ.

να το ηχειο πως ειναι.ποιο ειναι το tweeter τελικα?(να μαθουμε και τιποτα)

139eo.th.jpg

@nickstamat αν μπορεις ριξε με μια ζωγραφικη ενα σημαδι να καταλαβω για που λες οτι ειναι παραμορφωμενος ο κωνος(οντως προσεξα που λες οτι ειναι.δικιο εχεις.απλα προς το παρον ειναι οκ.εξαλλου αυτα τα εχω και τα κουβαλαω σε παρτυ και κανω τον χαβαλε μου,δεν τα θελω για ιδιαιτερη χρηση.εχω και κατι αλλα που ειναι σχεδον καινουργια,οποτε αν μας αφησουν αυτα,θα πιασω τα αλλα)

@adpanos αμα πανε ενα 50αρι και τα δυο τοτε καλυτερα να το παω για επισκευη.εφοσον η επισκευη παει κανα 30αρι οπως ειπε ο sirdiman

Link to comment
Share on other sites

Το πανω είναι κόρνα (tweeter) το μεσαίο είναι midrange θόλου, και το κάτω είναι BASS-MIDRANGE κώνου ( woofer) !

Αξίζει να τα αγοράσεις καινούρια γιατί στα tweeter αλλά και το midrange θόλου που μας ενδιαφέρει στην συγκεκριμένη περίπτωση, η αλλαγή του θόλου αλλάζει τελείως τα χαρακτηριστικά λειτουργίας!

Link to comment
Share on other sites

Το αφρώδες μία χαρά είναι.

Κοίτα όμως τον κώνο στο κάτω μέρος. Είναι σπασμένος... Χάλια τελείως!

Τι είδους επισκευή ήταν αυτή...?

Το αφρώδες είναι μια χαρά για τώρα αλλά δεν αντέχει στον χρόνο!

Το woofer έχει υποστεί μια φθορά αλλά δεν είναι μεγάλη! Δεν πάει για αλλαγή τουλάχιστον για τώρα!

Απλά ο μάστορας ήταν.......

EDIT: Kαι το TWEETER πρέπει να είναι TONSIL και είναι το GDWK 9/120 !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω για καινουργια και βλεπουμε.καμια προσωρινη λυση δεν παιζει για να μην ακουγονται ετσι?γιατι την αλλη βδομαδα τα θελω για ενα παρτακι που στηνω με κατι παιδια και τωρα δεν παιζουν αλλα ευρω για επισκευη...

μετα τα χριστουγεννα βλεπω να τα πηγαινω για γενικη επισκευη.καλο και το tweeter η θα το κλαιμε?:p

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία αυτά είναι για HI-FI και όχι για PRO-AUDIO !

Δεν θα αντέξει το Midrange σε υψηλές στάθμες αν τσιτώνεις μεσαίες , υψηλές! Να παίζεις φλατ !

Παρακάτω σου στέλνω το χαρακτηριστικά από το midrange και το tweeter σου!

ΤWEETER TONSIL GDWK 9/120

http://img18.imageshack.us/img18/8176/imgxtm.jpg

Midrange GDMK 11/60/4

http://img227.imageshack.us/img227/5240/imgii.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.