Jump to content



Μνημες απο τον πουλιαδη.


Vagouridis

Recommended Posts

Εφερε που λετε ενας φιλος το μηχανημα του για service και δεν αντεξα και ανοιξα το κουτι.Κοιτας να δω τι εχει μεσα και τι βλεπω.Κοκκινες μνημες με αυτοκολλητακια απο τον πουλιαδη στην πισω αδεια μερια τους.Ειναι δηλαδη sinlge sided 2*256 ddr400.Εχουν και πιστοποιηση ISO οπως λεει το αυτοκολλητο πανω.Παραθετω μια φωτο και σε λιγο να δουμε τι ψαρια πιανουν,

post-32-1416070617,6978_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημες πηγαν 8αυμασια.Με καπου 2,92 βολτ πηγαν 1-1 στα 214 με 2-2-2-6. Εαν εδινα και αλλα βολτ απλα δεν μπουταραν.Με 2-2-2-5 πηγαν στα 210.

Γιά Micron chips μυρίζουν...

Αρχική απάντηση από shidokanjohn [03-11-2003 και 22:11]

χεχε σαν την δικια μου ενα πραμα:p :p :p

Those good old times, right?

post-184-1416070624,64_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace

Γιά Micron chips μυρίζουν...

Ετσι μου φανηκαν και μενα αλλα μετα θυμηθηκα οτι η micron την <<σημαδευει>> απλα με ενα MT και οχι ΜΜ πουεχουν αυτες.Αλλα και παλι δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από shidokanjohn [05-11-2003 και 13:54]

Φοβερες, εως απιστευτες

με τι ρευμα εκει?εμενα με 3,45 πηγαν μεχρι 260 2-2-2-5:flower:

Με 3.5ν. Ένα και μόνο 256mb module από Kingston με Winbond BH-6 επάνω. Το 'αδερφάκι' του έφτανε τα 262 με τα ίδια settings.

Ooopppssss.......Here we go again...........

Μην είσαι δύσπιστος, έχω μάθει τα λάθη μου. Δεν έχω σκοπό να προκαλέσω τσακωμό.

...αυτή την φορά εγώ έβαλα το screenshot και ξεκίνησα το θέμα, δέχομαι κριτική.

Ετσι μου φανηκαν και μενα αλλα μετα θυμηθηκα οτι η micron την <<σημαδευει>> απλα με ενα MT και οχι ΜΜ πουεχουν αυτες.Αλλα και παλι δεν ξερω....

Η Micron το κάνει αυτό.

Τα 're-typed' όμως μπορούν να λένε ότι θέλουν. Σαν παράδειγμα, chips Kingston δεν υπάρχουν μιά και η Kingston δεν κατασκευάζει, είναι κατά κύριο λόγο Hynix re-typed (αλλάζουν κάθε παρτίδα).

Και είμαι σίγουρη ότι η 'Ace' δεν έχει την δυνατότητα κατασκευής memory chip...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [05-11-2003 και 19:03]

Grace, το screenshot δείχνει 1024ΜΒ σε dual όμως.. :confused:

Ναί, έχεις δίκιο.

Είχα και 3 modules ακόμα πάνω όταν πήρα το screenshot, 2X256 ακόμα με BH-5 και 1Χ256 με BH-6 τα οποία άντεχαν (σταθερά πάντα) περίπου 261-264MHz το καθένα με αυτά τα timings και volt.

Συγκεκριμένα :

Bank 1 = Kingston BH-6 271MHz max. (Gone with the wind)

Bank 2 = Kingston BH-5 264MHz max. (Still walking)

Bank 3 = Kingston BH-6 262MHz max. (Still walking)

Bank 4 = Kingston BH-5 261MHz max. (Gone with the wind)

Tο μηχάνημα φόρτωνε στα 271ΜHz γιά το screenshot αλλά μόνο σταθερό δεν ήταν, ούτε καν για Sandra (λογικό αφού μόνο το 1 module αντέχει τόσα και τα άλλα έχουν αξιοσημίωτη διαφορά). To Sandra με μόνο 1 module εννοείτε ότι ήταν...χάλια για τον προφανή λόγο. Για πλήρες benchmark με κάποιο πρόγραμμα (πχ, 3DMark) το θεώρησα άσκοπο αφού έτσι και αλλιώς μόνο 1 module αντί του dual channel θα ήταν πολύ χειρότερα ότι και να γινόταν.

...έψαχνα τόσο καιρό 1 να το ταιριάξω και τώρα που βρήκα ένα Μushkin που άντεχε 265MHz καινούργιο χωρίς burn-in τα 'τίναξε' το άτιμο.:'(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.