Jump to content



Raid δυσκολη ερώτηση


mageor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι. Ήθελα να σας ρωτήσω μήπως και γνωρίζετε αν είναι δυνατο ενώ έχω ήδη εναν SATA 120 σε Intel ich5r controller με λειτουργικό και διάφορα περιεχόμενα μπορω χωρίς να χασω δεδομένα να προσθέσω και έναν ιδιο (μεσω καποιου utility).

Αν τωρα υποθεσουμε οτι δεν γινεται, μπορω να κανω Ghost σε έναν τριτο δισκο, να προσθέσω τον 2 sata,να δημιουργήσω το raid 0 array να κανω restore και να μπουταρει το συστημα σωστα από την συστοιχία? (Epox 4pca3+)

Ευχαριστω εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mageor

Καλησπέρα σας κύριοι. Ήθελα να σας ρωτήσω μήπως και γνωρίζετε αν είναι δυνατο ενώ έχω ήδη εναν SATA 120 σε Intel ich5r controller με λειτουργικό και διάφορα περιεχόμενα μπορω χωρίς να χασω δεδομένα να προσθέσω και έναν ιδιο (μεσω καποιου utility).

Φυσικά απλά βάλτον στη δευτερη θέση του SATA.

Αρχική απάντηση από mageor

Αν τωρα υποθεσουμε οτι δεν γινεται, μπορω να κανω Ghost σε έναν τριτο δισκο, να προσθέσω τον 2 sata,να δημιουργήσω το raid 0 array να κανω restore και να μπουταρει το συστημα σωστα από την συστοιχία?

Λογικά παίζει έτσι, αν και εγώ θα προτιμούσα να κάνω back-up στον τρίτο δίσκο τα αρχεια μου, διαμόρφωση RAID , και μετα clean install windows.
Link to comment
Share on other sites

Το να προσθέσεις δίσκο σε array χωρίς να χάσεις τα αρχεία δεν γίνεται. Τουλάχιστον στα συστήματα μας. Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις και ίσως παίξει είναι να περάσεις στο λειτουργικό το υπάρχον τους drivers του raid controller. Να κάνεις ένα ghost το λειτουργικό, να φτιάξεις το array πλέον από την αρχή και να πετάξεις το ghost πάνω στο καινούριο πλέον "δίσκο".

Δυστυχώς αποτελέσματα δύσκολο να σου εγγυηθεί κάποιος :)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Intel μπορείς να προσθέσεις τον 2ο δίσκο σου στο 2ο sata κανάλι του ich5r και να δημιουργήσεις Raid0 χρησιμοποιώντας το ¨RAID Migration Feature¨ του Intel Application Accelerator-Raid Edition, χωρίς να χάσεις δεδομένα ή να κάνεις επανεγκατάσταση.

Διάβασε περισσότερα εδώ , και εδώ για γενικότερες πληροφορίες.

Σαφώς πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε, κάνε ένα back up ή/και ghost.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos

παιδιά ,

κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και για IDE raid ή όχι ?

Λογικα ναι αν ισχιουν αυτα που λεει ο RootX και δουλευει καποιο παρομιο utility!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.