Jump to content



Barton2500+ και θερμοκρασίες!!!


kokoumo

Recommended Posts

Αφού δεν τα κατάφερα με την Epox8RDA3+, την αντάλλαξα με μία Abit NF7-S v2.0.

Έβαλα τον Barton πάνω και άρχισα το o/c.

Έχω τον AXDA2500KV4D Z322117241232 AQXFA0334RPMW και για ψύξη μία CAK4-88T.

Με 11*210 και 1,81V (σύμφωνα με το CPU-Z 1.19b) οι θερμοκρασίες σε full load είναι 30 μητρική και 48,5 CPU. Και οι στροφές στην CAK4-88T δεν ξεπερνούν τις 3200. (έχω βάλει AC3)

Η ερώτησή μου είναι: είναι οι Barton τόσο καλοί και δεν σηκώνουν θερμοκρασίες ή το Hardware monitor της Abit είναι αναξιόπιστο;

Πριν είχα 2400+ και στα 11*200 η θερμοκρασίες ειδικά του επεξεργαστή με 1,76v ήταν σε full load πάνω από 55 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [06-11-2003 και 13:15]

αποκλειεται να είσαι με ψακ4-88 τόοοοοοοσο χαμηλά

πολυ μικρότερο μηχάνημα δουλέυει στους 60....

Γι' αυτό τον λόγο ρωτάω και στο forum. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος; Χρησιμοποιώ το τελευταίο Hardware monitor της Abit. Αυτό που είναι από bios 14 και πάνω νομίζω.

Εντύπωση μου κάνει η υψήλή θερμοκρασία του mobo. 30 δεν είχα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με διάφορες μητρικής το μόνο που έχω να πω είναι ότι η κάθε μία δείχνει τα δικά της. Απολύτως καμία δεν δείχνει την πραγματική θερμοκρασία. Επίσης η θερμοκρασία συστήματος εξαρτάται από το που έχει τον σένσορα. Για παράδειγμα η ASUS P4P800 το έχει κοντά στα μόσφετ και δείχνει κάτι 40άρες...

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον...

Πριν απο κανα μήνα στηθηκε σε φίλο Abit με XP 2600+ (Barton φυσικα) και 10χ200Mhz προφανώς χωρις αυξηση vcore...

Το παιδί εχει ενα απλό midi κουτί και εχει μπει ενας 8αρης μπροστα και άλλος ένας πισω...η ψυκτρα-cooler της cpu ειναι η μαμάτη...

Μετά απο 2ωρο CPU Burn in (επιλογη disable error checking για max θερμοκρασία) ειδαμε 62,5C στην cpu και 42C στην mobo...εχει μπει Ceramique...σε παιχνίδια του πάει περίπου 59-59,5C και η ψυκτρα στην κυριολεξία καιει...αυτο με κάνει να πιστεύω οτι η θερμοκρασία μαλλον ειναι κοντά στην πραγματική...για την temp της mobo δεν ξερω...με ανοικτό το κουτί ξεκιναει από τους 29C περίπου...

Ολες οι θερμοκρασίες ελεγχθηκαν και με το Winbond αλλά και με το ΜΒΜ5...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Freedom [06-11-2003 και 22:24]

Το λοιπον...

Πριν απο κανα μήνα στηθηκε σε φίλο Abit με XP 2600+ (Barton φυσικα) και 10χ200Mhz προφανώς χωρις αυξηση vcore...

Το παιδί εχει ενα απλό midi κουτί και εχει μπει ενας 8αρης μπροστα και άλλος ένας πισω...η ψυκτρα-cooler της cpu ειναι η μαμάτη...

Μετά απο 2ωρο CPU Burn in (επιλογη disable error checking για max θερμοκρασία) ειδαμε 62,5C στην cpu και 42C στην mobo...εχει μπει Ceramique...σε παιχνίδια του πάει περίπου 59-59,5C και η ψυκτρα στην κυριολεξία καιει...αυτο με κάνει να πιστεύω οτι η θερμοκρασία μαλλον ειναι κοντά στην πραγματική...για την temp της mobo δεν ξερω...με ανοικτό το κουτί ξεκιναει από τους 29C περίπου...

Ολες οι θερμοκρασίες ελεγχθηκαν και με το Winbond αλλά και με το ΜΒΜ5...

λιγο υπερβολικες μου φαινονται οι θερμοκρασιες...ειπαμε ζεστοι οι Αθλον αλλα οχι και ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

μην τρελενεσαι με τις θερμοκρασιες της ΑΒΙΤ. εμενα μου δειχνει διαφορετικα νουμερα αναλογα με τα κεφια της.

Αρχική απάντηση από unstoppable

H Abit ΝF7-S ειναι τελειως αναξιοπιστη απο οσα εχω δει

Δεν έχω παρα να συμφωνήσω, από boot σε boot βλέπω άλλες θερμοκρασίες. Συνήθως το πρώτο boot από σβηστό είναι το πιο τραγικό, έχω δει και 19C (με σύστημα 17C) το οποίο το διατηρούσε κανονικά στα windows και έγινε ξαφνικά 29C μετά το reboot. Αυτά σε 2500+@2400 με 1.85V και νερό.

Επίσης η θερμοκρασία συστήματος επηρεάζεται πάρα πολύ από το ρευμα αέρα του cpu σε περίπτωση που είναι αερόψυκτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [07-11-2003 και 00:05]

λιγο υπερβολικες μου φαινονται οι θερμοκρασιες...ειπαμε ζεστοι οι Αθλον αλλα οχι και ετσι...

Δεν ξέρω φιλτατε...το μόνο που εμπιστέυτηκα στην προκειμένη περίπτωση ήταν το χέρι μου...και το χέρι μου ενιωσε την ψυκτρα οχι απλα να ειναι ζεστη, ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΙΕΙ...απο εκει και πέρα, "ολα ειναι ατμός" (ταδε εφη Θρασύβουλας)...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα συντομο περασμα απο NF7-S v2.0 μπορω να πω και γω οτι το Winbond ελεγε λιγο περιεργα πραγματα (διαφορετικα τεμπς αναμεσα σε boots κλπ)

Για παράδειγμα η ASUS P4P800 το έχει κοντά στα μόσφετ και δείχνει κάτι 40άρες...

Κι αυτο που λεει ο DJD ειναι πολυ σωστο, καθως οταν μετεφερα τον HDD μου απο την 3.5" θεση του, στο χαμηλοτερο 5.25" με ανταπτορα, ηταν μαλλον πιο κοντα στον αισθητηρα συστηματος, καθως ανεβηκε ενα βαθμο (συστημα) ενω η θερμοκρασια του επεξεργαστη εμεινε εκει που ηταν (ολα αυτα σε idle).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.