Jump to content



Σοβαρή LCD 22-24" με 250-300;


morpheus

Recommended Posts

Καλησπέρες, ψάχνω για LCD στις 22-24" με budget 250-300E αλλά ειμαι χαμένος.

Πρόκειται να αγοραστούν 4 για γραφείο, με περιστασιακή χρήση επεξεργασίας εικόνας κ 3D σε 1-2 απο αυτές. Για να μην μπλεκω με 2 φτηνές και 2 καλές-ακριβές, λέω να προτείνω 4 ανεκτές στα 250-300Ε.

Έχω εμπειρία απο φτηνη 22" Full-HD (μια LG, δε θυμαμαι μοντέλο αλλά μαλλον καποιο φτηνο ειναι) όπου τα χρώματα ειναι θαμπά και ξεπλυμμένα, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ΤΝ με αξιοπρεπή σχετικα χρώματα.

Προτιμώ 16:10 γιατι πιστευω πως το παραπανω υψος σε δουεια γραφειου εχει νόημα

Κάθε πρόταση δεκτή, αλλά παρακαλώ τεκμηριώστε-περιγράψτε όσο μπορείτε την επιλογή σας ώστε να βγαίνει πιο ευκολα νοημα απο όλο το thread.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά σε μη Tn panel κοιτά την Samsung F2380

23άρα με cPva panel στα 279€

http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-samsung-f2380.html

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-F2380-TFT-Monitor.htm

Thanks, την έχω υπ'όψιν αλλά είναι 16:9

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω άλλη μη TN σε αυτά τα χρήματα

Ίσως η Dell 2209 αν την βρεις σε καλή τιμή

http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-dell-2209wa.html

Την είχα ξανά προτείνει πριν απο 8 μήνες(με αρκετά reviews)

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=65142&highlight=2209

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δεδομένο όσο το ότι η η γυρίζει π.χ.? Γιατί το 2ο είναι σωστό, αυτό που λες όμως πολύ αμφιβάλλω.

Εκτός αν θες να πεις άλλο πράμα, ο μικρότερος κόκος ΔΕΝ ειναι πιο κουραστικός για το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δεδομένο όσο το ότι η η γυρίζει π.χ.? Γιατί το 2ο είναι σωστό, αυτό που λες όμως πολύ αμφιβάλλω.

Εκτός αν θες να πεις άλλο πράμα, ο μικρότερος κόκος ΔΕΝ ειναι πιο κουραστικός για το μάτι.

Aν ενδιαφερεσαι μπορεις να το ψαξεις και θα το διαπιστωσεις και μονος σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι fail αυτό που λες βασικά και έχεις πέσει στην περίπτωση γιατί έχω 1920Χ1200 σε 15 ίντσες και ο κόκος είναι πιο "ξεκούραστος" από αυτόν στην 24άρα μου με την ίδια ανάλυση.

Αν θες να πεις ότι τα γράμματα βγαίνουν πιο μικρά, οκ, αλλά και πάλι το μέγεθος των γραμμάτων εξαρτάται από τα DPI settings και φυσικά το μέγεθος της οθόνης.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι έχοντας μεγαλύτερη πυκνότητα Pixels στην ίδια επιφάνεια (λόγω μικρότερου μεγέθους Pixel) ότι αυτόματα γίνεται πιο κουραστικό το Panel. Αν το σκεφτείς είναι εντελώς λάθος. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις τότε δεν έχουμε βάση να συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εσενα σου φαινεται πιο ξεκουραστο δεν μου λεει κατι.

Ακριβως επειδη ολα ειναι πιο μικρα ειναι και πιο κουραστικο για το ματι στην ιδια αποσταση και σε default DPI.

Αυτο το καταλαβαινεις?

Αν οχι δεν εχει νοημα να συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Το λεει διοτι αναλυση 1920 σε 23αρα κανει το pixel μικρο και δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ματια.

συνειδητοποιεις υποθετω οτι με τον ισχυρισμο σου αυτον, παραδεχεσαι αυτοματα οτι ηταν το ιδιο ενοχλητικες και οι 17αρες TFT-4/3 ετσι?? γιατι αν σου φαινονταν ενταξει.. τοτε αυτοαναιρεισαι... (95ppi η 23αρα 16/9-1920χ1080, 100 η 17αρα 4/3-1280χ1024), εμενα προσωπικα οταν καθομαι στην 17αρα του father δε με ενοχλει καθολου σε native αναλυση, οποτε αντιστοιχα η 23αρα μια χαρα μου φαινετε σε αυτη την αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Συνειδητοποιω πολυ καλα τι λεω εδω και τοση ωρα και αυτο ειναι οτι:

Oσο πιο μικρο ειναι το pixel τοσο πιο κουραστικο ειναι για το ματι διοτι ολα ειναι πιο μικρα (παντα στην ιδια αποσταση, στην native αναλυση και με ιδιο DPI).

Κοινη λογικη.

Η 17αρα TFT (1280x1024) που αναφερεις εχει μεγεθος κουκιδας 0.294mm. Ενα μεγεθος πολυ καλο.

Η 23αρα 1920x1080 εχει 0.265 (και η 1920x1200 0.258). Η διαφορα ειναι μεγαλη (οσο και αν μας φαινεται μικρη).

Για να μπορεις να κανεις μια συγκριση η 22αρα 1680x1050 εχει 0.28.

Το οτι στους περισσοτερους μπορει να "φαινεται μια χαρα" δεν λεει κατι. Kαι σε μενα μπορει να φαινεται.

Ο οφθαλμιατρος αλλα λεει ομως. Και οποιος θελει μπορει να τον ρωτησει.

ΥΓ. Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι θα στραβωθεις με το που κατσεις ετσι..Προς Θεου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.