Jump to content



Εύρεση Εργασίας


amateur

Recommended Posts

Καλημέρα,

Επειδή είμαι σε εύρεση δουλειάς θα ήθελα λίγη βοήθεια στα εξής κομμάτια ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα:

1. Ποιο είναι το πιο επίσημο και αναγνωρισμένο "φορμάτ" ενός βιογραφικού?

2. Εκτός από τη Χρυσή Ευκαιρία ποιες άλλες εφημερίδες είναι καλές πηγές?

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι τα Νέα της Δευτέρας είχαν ένα πλήρες έντυπο.

3. Πριν μερικούς μήνες διοργανώθηκαν «Ημέρες Καριέρας», όπου πολλές εταιρείες είχαν τα δικά τους περίπτερα και έκαναν και συνεντεύξεις.

Πόσες φορές το χρόνο γίνεται κάτι τέτοιο? Και συνήθως από ποιους διοργανώνονται?

4. Τέλος, πρόσφατα άκουσα τον όρο "εταιρείες συμβούλων & εύρεσης εργασίας"

Τι ακριβώς είναι αυτό και πως επιλέγει κάποιος τις αξιόπιστες και σοβαρές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ξέρω. Σίγουρα όμως πρέπει να το κρατήσεις απλό, το πολύ σε 2 σελίδες, και με υψηλότερα τα δυνατά σου σημεία.

2. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τις εφημερίδες. Στη ΧΕ βλέπεις όλο τις ίδιες εταιρίες να ψάχνουν κόσμο, συνήθως με ΤΕΒΕ και πολύ σπάνια σοβαρές εταιρίες με "σοβαρό σκοπό"!

3. Σε ημέρα καριέρας πήγα μια φορά το καλοκαίρι. Οι εταιρίες δεν το αντιμετωπίζουν σοβαρά. Λένε π.χ. ότι θα έχουν 4 αντιπροσωπους κι έχουν 1. Επίσης μου έτυχε να μου πουν ότι μόλις ανοίξουν οι θέσεις το Σεπτέμβρη θα με πάρουν. Το Σεπτέμβρη ανοίξαν και έστειλα πάλι cv. Με κάλεσαν και μου είπαν ότι δεν το είχαν ξαναδει.

4. Νταβατζήδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Για το βιογραφικό πιστεύω προσωπικά ότι δεν υπάρχει στάνταρντ κάτι που θα σου δώσει extra points. Κάτι που θα σου δώσει αρνητικά ναι, αν είναι πχ κακοστημένο, δυσανάγνωστο κλπ. Υπάρχει θεματάκι εδώ αν ψάξεις λίγο. Κατ' εμέ, απλό λιτό και περιεκτικό.

Χρυσή ευκαιρία ξέρω ότι έχει τα περισσότερα, μετά κοιτάς σε skywalker.gr και kariera.gr

Τις Ημέρες Καριέρας τις διοργανώνει το kariera.gr και νομίζω γίνονται μία φορά το χρόνο. Περισσότερα στο site τους.

Αυτές οι εταιρίες που λες είναι κάποιες όπως η ManPower, Info Assist κλπ οι οποίες "νοικιάζουν" ή στέλνουν για λίγο καιρό έναν υπάλληλο σε κάποια εταιρία που τον χρειάζεται κι αν τους κάνει τον κρατάνε εκεί. Μερικές από αυτές ασχολούνται κυρίως με τηλεφωνικές εργασίες (callcenters).

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ένα wall of text για βιογραφικό εδώ πριν κάνα 6μηνο…

Μέρες καριέρας γίνονται και από το kariera.gr και από άλλες μεγάλες εταιρίες, γενικά αν αποστείλεις βιογραφικό και μπεις στο database θα λαμβάνεις email.

Για τι τομέα μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

δεν στέλνω ποτε βιογραφικό.

όταν ψάχνω δουλειά φροντίζω να το ξέρουν όλοι οι γνωστοί μου για αυτό.

μόλις μου πει κάποιος για κάποια εταιρία που ψάχνει άτομο και βιογραφικό να ζητάει πηγαίνω αυτοπροσώπως με το στανιό για συνέντευξη και γενικά δεν στέλνω βιογραφικό ποτε γιατί ποτε δεν τα διαβάζουν.

παλαιότερα έστελνα βιογραφικά, κάθε φορα το φούντωνα το φούντωνα και τελικά τα πήρα στο κρανίο και έγγραφα στην προϋπηρεσία μου πως ήμουν αστροναύτης με εξειδίκευση στην εξερεύνηση νέων κόσμων...

(εμενα άμα μου στέλναν τέτοιο βιογραφικό θα μου κινούσε την απορία το τι άτομο είναι αυτό που τα έγραψε όλα αυτά)

any way σοβαρές εταιρίες γνωρίζουν πολύ καλά πως άμα δεν μιλήσεις με το άτομο τετ-α-τετ δεν μπορείς να αξιολογήσεις τίποτα, γιατί στο βιογραφικό μπορείς να γράψεις παραπόλα, να δείξεις από κοντά το τι αξίζεις είναι πιο hardcore.

(πάντως άμα ενδιαφέρεσαι ακόμα να κανεις βιογραφικό, φρόντισε να έχεις μια φωτογραφία σου στο βιογραφικό σε κάποια γωνια του, πρώτα τα στοιχεια σου. μετά την προϋπηρεσία σου, μετά τις σπουδές σου.

Ο εργοδότης πιο πολύ ενδιαφέρεται για την προϋπηρεσία παρα για τις σπουδές σου. όχι περισσότερο από 2 σελίδες και όχι λιγότερο από μια σελίδα. επίσης παίζει και μεγάλο ρολο το να βάλεις συστατικές επιστολές μαζί με το βιογραφικό σου η τουλάχιστον στην προϋπηρεσία να βάλεις και τα στοιχεια των εταιριών που δούλεψες μαζί με τηλεφωνα ώστε να μπορέσουν να επικοινωνήσουν ώστε να πάρουν συστάσεις από εκεί. άμα η εταιρία δεν είναι ιδιαιτερα γνωστη στον χώρο, καλο είναι να βάλεις και κάποια μικρή επεξήγηση του profile της εταιρίας όπως και κάποιο μικρό δείγμα μεγάλων πελατών τους)

η λέξη στανιό δεν ξέρω κατά ποσο είναι απρεπείς, οποτε άμα είναι τότε να την αλλάξω με κάποια άλλη*

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και ευχαριστώ για τις ιδιαίτερα χρήσιμες απαντήσεις,

Μία ερώτηση ακόμα γιατί οι απόψεις είναι διφορούμενες:

Στο βιογραφικό υπό ποιες προϋποθέσεις βάζουμε φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις είναι ανάλογα με τις εμπειρίες.

Όπως σου είπα είναι και με τον τομέα που ψάχνεις.

Δεν ξέρω που πάει με το στανιό για συνέντευξη ο dunkel και τον βάζουν μέσα, σε τράπεζα και χρηματοοικονομικό οργανισμό γενικά με το στανιό δεν θα περάσεις ούτε την κάσα της κάτω πόρτας.

Ούτε είμαι υπερ να γράφεις ψέματα στο βιογραφικό σου γιατί ΘΑ το καταλάβουν και είναι ΠΟΛΥ καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα.

Η τιμιότητα ανταμείβεται από το πιο μικρό στο πιο μεγάλο πράμα.

Κοίτα το βιογραφικό να είναι 2-3 σελίδες (η μία φυσικά) με σωστές πληροφορίες, χωρίς λάθη και ευανάγνωστο και μετά τα άλλα θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα κύρια πράγματα που πρέπει να έχετε υπόψη σας όταν φτιάχνετε βιογραφικό είναι:

1) Να είστε περιεκτικοί και σύντομοι, αναφερόμενοι σε σπουδές, προϋπηρεσία. Ο άλλος στην μία ματιά που θα ρίξει πρέπει να καταλάβει όσο το δυνατόν περισσότερα για τις ικανότητές και τον χαρακτήρα σας.

Ο Dolly λέει 2-3 σελίδες, εγώ πιστεύω ότι ακόμα και μία είναι υπεραρκετή (αν είναι η πρώτη σου δουλεία).

2) Να αναφέρεις ΠΑΝΤΑ ΑΛΗΘΗ στοιχεία με έμφαση σε αυτά που είστε καλύτεροι και όχι υπερβολές του τύπου πχ ξέρω java, c, c++, python, assembly, php, .net κτλπ επειδή έχω γράψει ένα hello world σε κάθε μία από αυτές.

Εξάλλου θα πρέπει να έχετε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι κατά την συνέντευξη μπορεί να σας δοθούν ερωτηματολόγια με ερωτήσεις και ασκησούλες για να τεστάρουν τις γνώσεις σας. (Αναφέρομαι σε πληροφορικάριους μιας και συνάδελφος).

3) Στιλάκι και υφάκι συνήθως οδηγούν σε πλήρη αποτυχία. Για συνάδελφο (ή σε μικρότερες εταιρίες για υφιστάμενο) ψάχνουν οι άνθρωποι. Άμα ο άλλος τους πουλάει ύφος κατά την συνέντευξη, τι θα τους κάνει αν του ζητήσουν υπερωρία...

Αυτά έχω ακολουθήσει με 0% αποτυχία.:T:

ΥΓ dunkel δεν μας είπες πως το παίρνουν οι άλλοι που μπαίνεις μέσα με το ζόρι.

Για μετέφερέ μας αντιδράσεις και κανένα καλό σκηνικό.:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ dunkel δεν μας είπες πως το παίρνουν οι άλλοι που μπαίνεις μέσα με το ζόρι.

Για μετέφερέ μας αντιδράσεις και κανένα καλό σκηνικό.:sarcastic:

ξαφνιασμένοι αλλα μέχρι στιγμής 0 αποτυχία.

άμα ξέρεις πως αξίζεις και είσαι επαγγελματίας τότε σε παίρνει.

ούτε καν portfolio δεν κουβαλάω μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

ξαφνιασμένοι αλλα μέχρι στιγμής 0 αποτυχία.

άμα ξέρεις πως αξίζεις και είσαι επαγγελματίας τότε σε παίρνει.

ούτε καν portfolio δεν κουβαλάω μαζί μου

μιλας για συνεντευξη μονιμης δουλειας ή για επαφη κατ'αποκοπη εργασιας?

στις ποσες αποπειρες διατηρεις το αηττητο?

Link to comment
Share on other sites

μιλας για συνεντευξη μονιμης δουλειας ή για επαφη κατ'αποκοπη εργασιας?

στις ποσες αποπειρες διατηρεις το αηττητο?

8 & το κατ'αποκοπη δεν το έπιασα

3 για μόνιμη δουλειά και 5 για προσωπική μου εξειδίκευση σε εταιρίες που είχαν και παραγωγή (offset εκτυπώσεις, plotter εκτυπώσεις, μεταξοτυπίες e.t.c.)

όλες με κανονικούς μισθούς και ένσημα (άμα αυτό θεωρεί κάποιος μόνιμη δουλειά)

edit: φυσικά και είναι αυτονόητο πως σε κάθε κλάδο είναι διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

8 & το κατ'αποκοπη δεν το έπιασα

3 για μόνιμη δουλειά και 5 για προσωπική μου εξειδίκευση σε εταιρίες που είχαν και παραγωγή (offset εκτυπώσεις, plotter εκτυπώσεις, μεταξοτυπίες e.t.c.)

όλες με κανονικούς μισθούς και ένσημα (άμα αυτό θεωρεί κάποιος μόνιμη δουλειά)

edit: φυσικά και είναι αυτονόητο πως σε κάθε κλάδο είναι διαφορετικά

κατσε ρε συ

σε τι χρονικο διαστημα δλδ περασες απο 8 "κανονικες" δουλειες με ενσημα κτλ?

γιατι αλλο το να πας με τσαμπουκα και να ζητησεις να μαθητευσεις αμισθι (εαν καταλαβα καλα για τις 5 φορες)

και αλλο θεμα απο το να πας με τσαμπουκα και χωρις portfolio σε συνεντευξη εργασιας και να παρεις τη δουλεια

εαν παντως το εχεις καταφερει και αυτο εστω και τις τρεις φορες μαλιστα,

ευγε!

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε συ

σε τι χρονικο διαστημα δλδ περασες απο 8 "κανονικες" δουλειες με ενσημα κτλ?

γιατι αλλο το να πας με τσαμπουκα και να ζητησεις να μαθητευσεις αμισθι (εαν καταλαβα καλα για τις 5 φορες)

και αλλο θεμα απο το να πας με τσαμπουκα και χωρις portfolio σε συνεντευξη εργασιας και να παρεις τη δουλεια

εαν παντως το εχεις καταφερει και αυτο εστω και τις τρεις φορες μαλιστα,

ευγε!

με την γραφιστική ήταν το πρώτο χόμπι και παιχνίδι μου που έκανα ποτε βλέποντας από 6 χρόνον το τι κάνει ο πατέρας μου ο οποιος μου μάθαινε και εξηγούσε.

οποτε από μικρή ηλικία (12) άρχισε να μου δίνει κάποιες δουλίτσες ώστε να αποκτάω εμπειρία οποτε στα 16 ήδη είχα portfolio. αλλα μετά την πρώτη μου δουλειά ως γραφίστας σε τυπογραφείο το οποιο ήταν αρκετά γνωστό πήγαινα με συστατικές επιστολές και μετά μέχρι σήμερα απλά πηγαίνω χωρίς τίποτα γιατί έχω τι να δείξω έμπρακτα.

με πολύ απλά λόγια, έχω δουλέψει εκεί εκεί και εκεί, βάλε με σε ένα pc να σου δείξω τι μπορώ να κάνω.

μέχρι στιγμής αυτό δουλεύει για 'μένα

(έχω ένσημα από 18 χρόνον)

και νομίζω πως έχω και κάποια που ήμουνα ακόμα 16 γιατί τότε θυμάμαι πως έτρεχα με γονείς γιατί αλλιώς κάτι πήγαινε ως εκμετάλλευση ανηλικου η κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι) αλλα έχω δικό μου βιβλιάριο από τα 18

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Επειδή είμαι σε εύρεση δουλειάς θα ήθελα λίγη βοήθεια στα εξής κομμάτια ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα:

1. Ποιο είναι το πιο επίσημο και αναγνωρισμένο "φορμάτ" ενός βιογραφικού?

2. Εκτός από τη Χρυσή Ευκαιρία ποιες άλλες εφημερίδες είναι καλές πηγές?

Ρωτάω γιατί κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι τα Νέα της Δευτέρας είχαν ένα πλήρες έντυπο.

3. Πριν μερικούς μήνες διοργανώθηκαν «Ημέρες Καριέρας», όπου πολλές εταιρείες είχαν τα δικά τους περίπτερα και έκαναν και συνεντεύξεις.

Πόσες φορές το χρόνο γίνεται κάτι τέτοιο? Και συνήθως από ποιους διοργανώνονται?

4. Τέλος, πρόσφατα άκουσα τον όρο "εταιρείες συμβούλων & εύρεσης εργασίας"

Τι ακριβώς είναι αυτό και πως επιλέγει κάποιος τις αξιόπιστες και σοβαρές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1. Δεν υπαρχει, για καθε δουλεια διαμορφωσε το διαφορετικα, σημαντικο ειναι να ειναι συνοπτικο και ευαναγνωστο (αν δεν εχεις μεγαλη προυπηρεσια και σεμιναρια, μια σελιδα max).

Kυρια θεμελια: Demographics, Education, Experience, Seminars, Computing skills, Foreign Language skills, Key elements, Interests.

2. A.Παραδοσιακα ΧΕ και Καριερες στα Νεα, αλλα πολλες εφημεριδες εχουν πλεον τετοια ενθετα. Τσεκαρε στα website τους ποια μερα βγαινουν.

B. Job sites οπως skywalker, kariera.gr, justjobs, γραφειο διασυνδεσης πανεπιστημιων.

C. Word of mouth, για το γιουνανισταν ισως τελικα το πιο αποτελεσματικο...

3. Ημερες Καριερας, μια φορα το χρονο μαζευονται οι εκθετες μιας εκθεσης. Το προιον ειναι η δουλεια, οποτε αυτο ζητανε, δεν σημαινει ομως οτι σε αλλες εκθεσεις δεν θα βρεις αυτο που ζητας..=> αν θες να το κυνηγας, να πηγαινεις σε εκθεσεις στο industry που ζητας.

4. Συμβουλοι με συμβουλοι εχει διαφορα, ειναι της μοδας ο τιτλος τα τελευταια 5+ χρονια..

Εταιρειες οπως η Manpower, InGroup, Adecco, Randstat, Grand Thorton etc etc, ειτε νοικιαζουν υπαλληλους σε αλλες εταιριες ειτε κανουν το ας πουμε συμβουλευτικο screening υποψηφιων στους πελατες τους-εταιρια. Καλη λυση να δωσεις βιογραφικο και να εχεις ενα automated καναλι. Συνηθως εδω το εμπορευμα ειναι ο ανθρωπος..

Συμβουλοι, συμβουλοι ειναι η mcKinsey, accenture, hay, bcg, ey, pwc, kpmg etc.. εδω το εμπορευμα ειναι οι industry expert συμβουλες.

** Το πιο σημαντικο ειναι να συνηδητοποιησεις τον ιδανικο σου ρολο αλλα και να αντιληφθεις πιο industry σε καλυπτει περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.