Jump to content



DVD 2 DivX Guide


sornok

Recommended Posts

Εμένα η απορεία μου είναι γιατί δεν χρησιμοποιούμε μόνο 3-4 προγράμματα για να κάνουμε μια ταινία DVD σε DivX?????

Ένα DivX αρχείο μας δεν πρόκειτε να πάει για βράβευση από πλευράς εικόνας και ποιότητας.....

Εγώ ασχολούμε με DivX εδώ και 5 χρόνια και κάποια στιγμή βαρέθηκα να είμαι 10 ώρες στο PC μου και να κάνω sub rip και sound rip και video enc και μετά βάλτα όλα μαζί και άλλα τέτοια...... Μια είναι η τελική λύση σε όλο αυτό το παιχνίδι και χάσιμο χρόνου που έχουμε......

Τα προγράμματα που χρειαζόμαστε:

1. Dr.DivX 1.0.2

2. DVDx 2.2

3. DVD Dercypter

4. Advanced DivX BitRate Calc!

Μέσα σε 1-3 ωρίτσες έχω μια ταινία DivX σε 2cdάκια των 80min.......

Ποιότητα=’ριστη, Ήχος=192.......

Ένας γρήγορος οδηγός είναι διαθέσιμος εδώ.....http://dvd2divx.clan.st

Τέλος......

Link to comment
Share on other sites

φίλε νομίζω τα παραλές...

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το guide που έχω δημοσιεύσει στο πρώτο post αυτού του thread, συνολικά πάνω από 20 λεπτά δεν κάθομαι μπροστά στην οθόνη από την αρχή της διαδικασίας μέχρι και το τέλος της... πολύ εύκολα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, απλά τις 2-3 πρώτες φορές που το κάνει κάποιος θα δυσκολευτεί μέχρι να μάθει μερικά βασικά πραγματάκια...

αυτά και καλή πρωτοχρονιά !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάμποσο καιρό έχει βγει η beta έκδοση του Xvid 1.0 (dev-api 4). Λένε ότι είναι αρκετά καλύτερος από τον προκατοχό του (dev-api 3) και πιο γρήγορος. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτόν γιατί περιμένω να σταθεροποιηθεί ακόμα περισσότερο σαν codec μέσα από bug fixes και φυσικά κάποιες extra δυνατότητες που πρέπει να προστεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sornok

φίλε νομίζω τα παραλές...

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το guide που έχω δημοσιεύσει στο πρώτο post αυτού του thread, συνολικά πάνω από 20 λεπτά δεν κάθομαι μπροστά στην οθόνη από την αρχή της διαδικασίας μέχρι και το τέλος της... πολύ εύκολα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα, απλά τις 2-3 πρώτες φορές που το κάνει κάποιος θα δυσκολευτεί μέχρι να μάθει μερικά βασικά πραγματάκια...

αυτά και καλή πρωτοχρονιά !!!

20 λεπτα συμπεριλαμβανομενου και της βιντεο συμπιεσης?

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ, 20 λεπτά το πολύ να ασχοληθώ εγώ , τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους

το autogk το ξέρω, τελωσπάντων βλέπω ότι υπάρχει μια τάση για `εύκολες λύσεις` , δεν είμαι κατά , απλά πιστεύω ότι εύκολο δεν μπορεί να είναι και τόσο ποιοτικό, όλα βέβαια με τις ανάγκες του καθένα, αν θες να ασχοληθείς με μια ταινία 5 λεπτά και όχι 20, τότε θα την κάνεις με `εύκολη λύση` και φυσικά τα αποτελέσματα θα είναι ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο sornok είναι. Εγώ επειδή είμαι αρκετά απαιτητικός, μπορεί να κάτσω και πάνω από ώρα στο pc για να ετοιμάσω μια ταινία για encoding. Μπορεί το αποτέλεσμα να μην μου αρέσει και να την ξανακάνω. Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε παιδια! Με το Xmpeg(αμα το μαθετε καλα), 5 λεπτα υποθεση ειναι! Αντε το πολυ 2 ωρες encoding και μιλαμε για ΤΕΛΕΙΑ ποιοτητα και ΤΕΛΕΙΟ ηχο. Και το κυριοτερο? Ολα γινοντε μαζι χωρις εξτρα προγραμματα! Και οταν μιλαω για ΤΕΛΕΙΑ, δεν μιλαω για απλα μια καλη εικονα που απλα να καταλαβενεις τι βλεπεις, αλλα για εικονα που δεν μπορεις να ξεχορισεις αν ειναι DVD ή AVI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight [27-12-2003 και 05:45]

Σιγα ρε παιδια! Με το Xmpeg(αμα το μαθετε καλα), 5 λεπτα υποθεση ειναι! Αντε το πολυ 2 ωρες encoding και μιλαμε για ΤΕΛΕΙΑ ποιοτητα και ΤΕΛΕΙΟ ηχο. Και το κυριοτερο? Ολα γινοντε μαζι χωρις εξτρα προγραμματα! Και οταν μιλαω για ΤΕΛΕΙΑ, δεν μιλαω για απλα μια καλη εικονα που απλα να καταλαβενεις τι βλεπεις, αλλα για εικονα που δεν μπορεις να ξεχορισεις αν ειναι DVD ή AVI.

Νομίζεις φίλε μου ότι δεν καταλαβαίνεις αν βλέπεις DVD ή AVI.

Ιδού και η απόδειξη.

Κάντε το αρχείο zip rename σε *.avs.

Στο αρχείο avs αλλάξτε τα paths όπως είναι στο pc σας.

http://users.otenet.gr/~nik72/compare.zip

Να προσθέσω ότι το avi αρχείο καλύτερα να έιναι χωρίς τον ήχο όταν κάνετε αυτή τη δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.