Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Εγώ ρέ παιδιά μέ συγχωρείτε αλλά νά ρωτήσω η απόσβεση τών χρημάτων πώς νοείται;έχω χάσει επεισόδεια;

@perf μέ τί φακούς είσαι;άν επιτρέπεται;

για εμενα προσωπικά, ειναι να κάνω προτίστως το κέφι μου και περιστασιακά να βγάζω και από αυτό κανενα ψιλό (ή και παραπάνω) ώστε να μπορώ να το χρηματοδοτώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρέ παιδιά μέ συγχωρείτε αλλά νά ρωτήσω η απόσβεση τών χρημάτων πώς νοείται;έχω χάσει επεισόδεια;

@perf μέ τί φακούς είσαι;άν επιτρέπεται;

με nikkor 18-70mm 3.5-5.6

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για εμενα προσωπικά, ειναι να κάνω προτίστως το κέφι μου και περιστασιακά να βγάζω και από αυτό κανενα ψιλό (ή και παραπάνω) ώστε να μπορώ να το χρηματοδοτώ :)

Και χοντρό να βγάζεις, και χοντρό... Δεν είναι κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περισεύουν γιά φακό καί συμπράγαλα; έστω καί μακροπρόσθεμα;χρειάζεσαι τά σύν τίς 300άρας;σέ σχέση άς πούμε μέ δ90;σέ καλύπτη ό φακός σού;γιαυτά πού φωτογραφίζεις;

Link to comment
Share on other sites

μαζί με την αγορά της 300αρας ψήνομαι και για tamron 17-50vc

τωρα όσων αφορά γιατί d300/s και όχι d90 οι λογοι είανι απλοι.

1)ειμαι σιγουρος οτι αν παρω d90 σε ενα χρόνο θα με τρωει ο πολος μου για μεγαλύτερη

2)δεν βάζω εγώ τα λεφτά

3)ε ειναι ένα σκαλοπατι πιο πανω

:p:p:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μαλλον ο 24-70 παρουσιάζει έντονο front focus... :(

Τριτη πάω για εξονυχιστικό έλεγχο...

το είχε πάθει και ο gomar αυτό.

μάλλον φυσιολογικό θα σου πουν ότι είναι...:hm:

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχουν κι άλλοι είναι φυσιολογικό; :p

Αυτός, δυστυχώς, είναι ο λόγος που οι επόμενοι φακοί μου θα είναι Canon κι όχι κάποιας άλλης εταιρίας [εκτός αν ο φακός είναι manual, π.χ. κανένας fisheye ή κανένας φθηνός 800άρης για να παίζω]. Αν και για να πω την αλήθεια, και για τον 24-70 της Canon είχα διαβάσει ένα σωρό προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κάνει σε όλα τα διαφράγματα, απλα στα μικρότερα λόγω DoF ειναι λιγότερο εμφανές...

Και οχι, δεν ειναι φυσιολογικό. Ο φακός θέλει focus calibration και θα το απαιτήσω. Για να μην σου πώ οτι θα απαιτήσω αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, θα κρατήσω το serial, πάντως ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει αν θα ειναι ο ιδιος επισκευασμένος ή αλλος καινούριος... Αρκεί να δουλεύει στο 100%. Γιατι γι αυτό τον πλήρωσα. Και γι αυτο ειμαι σε θέση να απαιτήσω και να δουλεύει στο 100%.

Ευτυχώς ειναι αγορασμένος απο Ελλάδα, με σφραγισμένη κάρτα εγγύησης και αποδείξεις κανονικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω τον αφήνεις για καλιμπράρισμα ~2 μέρες μαζί με το σώμα (χωρίς χρέωση). Αν αλλάξεις σώμα, ξαναπάς για καλιμπράρισμα.

χωρις να ειμαι σιγουρος μιας και απεχω απο το αθλημα του καλιμπραρισματος δεν αφηνεις την καμερα ακομα και αν σου το ζητησουν.

Ναι το σετακι θα δουλευει καλυτερα μετα αλλα περα του οτι θα χρειαζεται καλιμπραρισμα παλι ο φακος σε αλλη μηχανη -χωρις να πρεπει μιας και το προβλημα αν ειναι διαπιστωμενο οφειλεται στο φακο- ενδεχεται να εχεις προβλημα και με τους ηδη υπολοιπους φακους (ή επομενους).

Την καμερα την πας(αφηνεις) μονο αν δεις-διαπιστωσεις οτι

α) ο φακος δουλευει κανονικα σε αλλο σωμα (χωρις finetunning η μηχανη)

β)κανενας φακος σου δεν δουλευει σωστα στο σωμα σου.

(κοινως εχει προβλημα η μηχανη σου)

Για καλο και για κακο ρωτα και κανεναν πιο σχετικο.

Επισης ψιλοασχετο...στο κανει σε καθορισμενη εστιακη αποσταση (πχ 24mm) ή και σε αλλες?(πχ 35-50-70)

εδιτ

PetrosD ...καλοριζικος :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.