Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

και η δικιά μου η καινιούργια (Νοva 200aw) τελικά αποδείχτηκε αρκετά μεγάλη.

χωράει με άνεση (ανεση=περισσεύει χώρος) τα παρακάτω:

Nikon d300 με φορεμενο grip και βιδωμενο τον 18-200

Νikon Af 50mm D f/1.8

Sigma 105mm ex dg macro

2x sb-900 (όχι δεν αγορασα δευτερο, ενα δανεικο έχω πρσωρινά μαζι με το δικο μου :p)

1x Sb-600

1x SD-8a battery pack

1 φορτιστή 4 μπαταριών

*και περισσεύει χώρος για τουλάχιστον ένα φακο ακομα και ίσως και παραπάνω με διαφορετική διάταξη.

Τα υπόλοιπα μπλιμπλικια ειναι στις άλλες θηκούλες που έχει. Το βάρος βέβαια με όλα αυτά εκει μεσα ειναι ενα θεμα αλλά τι να κανουμε :p

(φωτογραφίες άλλη ώρα :p)

Link to comment
Share on other sites

Nikon d300 με φορεμενο grip και βιδωμενο τον 18-200

Όχι βιδωμένο, κουμπωμένο. Μπαγιονέτ είναι η άρμοση!

2x sb-900

1x Sb-600

Ο έχων 2 να δίνει το ένα σε αυτόν που δεν έχει (εμένα). Πόσο μάλλον όταν έχει 3!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια voudas !

Εχω και εγω αυτή την κεφαλή με το 055XDB και το τρίποδο ειναι βράχος! :T:

Εχει δοκιμαστεί με μποφόρ, έκθεση 30" και εχει διαπρέψει :D

To μονο "κακό" ειναι το βάρος του, μετα απο καμιά ωρα κουβάλημα κουράζει αρκετά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια voudas !

Εχω και εγω αυτή την κεφαλή με το 055XDB και το τρίποδο ειναι βράχος! :T:

Εχει δοκιμαστεί με μποφόρ, έκθεση 30" και εχει διαπρέψει :D

To μονο "κακό" ειναι το βάρος του, μετα απο καμιά ωρα κουβάλημα κουράζει αρκετά...

και εγώ λίγο που το δοκίμασα έχω πάθει σοκ κ κατάλαβα τί παλιατζούρες είναι τα υπόλοιπα που έχω... επίσης πέρα ότι μπαίνει η μπάρα και οριζόντια, έχει min ύψος 10cm οπότε έιναι εντελώς all around, και για macro κλπ...

περι τα πόσα ευρώπουλα;

από εδώ το πήρα, και επειδή τα καλά πρέπει να λέγονται, 3ποδο και κεφαλή βγαίνουν και χωριστά (+30 ευρώ) και τα είχα παραγγείλει έτσι, δεν είχα προσέξει το κιτ (νόμιζα έβγαινε μόνο με το 190xprob), πληρώνω με κάρτα κανονικά και με παίρνει μόνος του ο τύπος να μου πει ότι υπάρχει το κιτ κ να μου βάλει cash σε φάκελο τα 30...:T: ε κ τελικά πήρα τη τσαντούλα με αυτά....

MBAG80N.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε εχτες ο Sesnon 135mm f/2.8 απο ebay.

Εχει λιγο CA τωρα που το βλεπω αλλα οχι τραγικα, test photos later

Για 13 ευρω καλος ειναι :jester:

th_IMG_8906-3.jpg

th_IMG_8901-2.jpgth_IMG_8899-1.jpg

th_IMG_2550-1.jpg

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Στο f=4 θα έλεγα το CA πολύ λίγο.

Στο f=8 θα έλεγα ότι ο φακός είναι άψογος! Ναι έχει το κάτι τις του, αλλά πιθανών εκτός από ελάχιστο, ίσως και να διορθώνεται από το PS.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παλια zenit που εχει να χρησιμοποιηθει κατι χρονια και λεω να τις βαλω φιλμ να δω πως ειναι να τραβαω και με αναλογικη πιο πολυ για πειραματισμο. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το πως ρυθμιζω ταχυτητα κλειστρου και τι ρολο παιζουν οι ροδελες που εχει πανω

http://farm3.static.flickr.com/2785/4401279852_be4c72fcd8_b.jpg

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει το καθενα;

Link to comment
Share on other sites

Κλειστρο απο τον φακο.

Ταχυτητα γυριζεις το μεσαιο τροχο ( b-bulb, 125-1/125, κλπ)

Αριστερα ειναι το iso του φιλμ.

Δεξια τερμα τα καρε που εχεις τραβηξει

Καλους πειραματισμούς. :)

Τι φακο φοραει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο από πάνως, αριστερά είναι τα ASA (πλέον ISO). Αν πάρεις φιλμ 200 ASA το βάζεις εκεί και το ξεχνάς.

Δεξιά είναι το shutter speed, με το B να είναι ελεύθερο (όση ώρα το κρατάς πατημένο μένει ανοιχτό). Φυσικά σε νυχτερινές λήψεις δεν μπορείς να το πατάς με το χέρι γιατί θα έχεις κραδασμούς, αλλά υπήρχε/υπάρχει ένα πραγματάκι σαν σωληνάκι με σύριγγα που βιδώνει στο κουμπί release (για αυτό έχει και την τρυπούλα).

Πιο δεξιά είναι η ροδέλα που γυρνάς πλήρως για να "οπλίσεις" το επόμενο καρέ και σου λέει και πόσα έχεις τραβήξει ή πόσα απομένουν ανάλογα την μηχανή.

Τέλος, το apperture είναι πάνω στον φακό γυρνώντας την πίσω ροδέλα.

Άντε, καλές δοκιμές :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα έναν m39 to EF adapter, για τους φακούς που έχω από την Canon 7 του πατέρα μου. Δυστυχώς, απογοητεύτηκα καθώς η εστίαση είναι υποφερτή μόνο σε μικρή απόσταση [π.χ. με τον 135mm f/2.8 για τον οποίον προόριζα τον αντάπτορα, μπορώ να εστιάσω αντικείμενα που βρίσκονται σε 1,5-3,5μ ανάλογα με το διάφραγμα]. :/

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.