Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Επειδή παρατηρώ πολύ κόσμο εδώ να υστεριάζετε με τις αποδόσεις των φακών, σας παραθέτω 2 ωραία άρθρα να ρίξετε μια ματιά σχετικά με τα θέματα που έχουν συζητηθεί εδώ πολλάκις.
"What about astrophotography?"

"Nikon places the black midpoint at zero in raw files (Canon gives you the whole bell curve for black)"

Τι σημαίνει το παραπάνω;;

Nikon does a destructive hot pixel filtering that interferes with point resolution.

Κακό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

perf,αν σου ειναι ευκολο και έχεις ορεξη κανε ενα scan απο το φωτογραφείο και ενα με δικο σου σου εκτυπωτη και ανεβασε τα.

imo αν εχεις καλο εκτυπωτή και χαρτί δεν αξίζει να πληρώνεις 10 λεπτα/εκτυπωση

δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω φωτογραφικό εκτυπωτή καθώς όσα και να δώσω πότε δεν θα πιάσω το αποτέλεσμα που δίνει ο φούρνος(με χημικά) του φίλου μου.παρεμπιπτόντως ο συγκεκριμένος κοστίζει γύρω στα 200k και για να ''ρολλαρει'' χρειάζεται 500 φώτο να εκτυπώσει το ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες, ξερεις αν κανει απόσβεση του ποσου αυτου? :alien:
yeap, κανενας αλλος στο νομο δεν εχει τετοιο ολοι σε αυτον τυπωνουνε, τις καλαματας αλλα και των γυρω περιοχων..
Link to comment
Share on other sites

Κατι πολυ glossy, η 3η με το καράβι γίνεται ενα ωραίο poster :)

__________________________________________________________________________________

Σας ειπα ποσο αξιζαν τα 5 ευρω που εδωσα για τa extension tubes?

Αυτό μπαίνει ανάμεσα από το σώμα και τον φακό; (φαντάζομαι χωρίς μόντες)

Link to comment
Share on other sites

Nαι με το κατάλληλο mount (canon,nikon)

Εγω χρησιμοποιώ συνήθως το 1+2 το 3 μαζι με τα αλλα 2 στο f/8 εχει πολυ μικρο βαθος πεδιου

This extension tube consists of 5 parts:

Camera Body Mount Adapter

Lens Mount Adapter

9mm tube (Tube 1)

16mm tube (Tube 2)

30mm tube (Tube 3)

Τα οποία τα είχε μέσα ε; (αυτά δεν θέλει;)

Link to comment
Share on other sites

Η Sony έφτιαξε μία καμερούλα σε μέγεθος compact P&S, με κανονικό φακό DSLR:

http://digital-photography-school.com/sony-nex-3-review

http://digital-photography-school.com/wp-content/uploads/2010/05/Sony-NX-3-2.jpg

Βρήκα εντυπωσιακό το NR που κάνει. Τιμή δεν είδα βέβαια :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.