Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Θες να σε βρίσω γραπτώς ή να σε πάρω τηλέφωνο;; :p

Ευτυχώς που είναι καλά η μηχανή, άλλωστε είμαι αρκετά τεχνοκράτης για να πιστέψω ότι έπαθε κάτι.

Για αυτό έβγαζες τόσο καλές νυχτερινές πουλάκι μου!!

ισα ισα...νυχτερινες ειναι χειροτερο με active d lighting...!

πολυ παραπανω θορυβος.Απλως λιγο πιο φωτισμενα αλλα πολυς θορυβος.Εκανα δοκιμες και τωρα μεσα στο σπιτι με κλειστα τα φωτα

ευτυχως που ειναι καλα η μηχανη:D

Link to comment
Share on other sites

ασε που με το d-lighting ενεργοποιημένο καθυστερεί (λιγο ή πολύ εξαρτάται από τη μηχανή νομίζω) να γίνει η αποθήκευση.

Στην D60 θυμαμαι έβγαινε η κλεψύδρα και έπρεπε να περιμένω 2-3 δευτερόλεπτα. Στις D90/D300 λογικά δεν θα είναι τόσο έντονο αλλά φαντάζομαι ότι σε burst 7-8 καρέ θα φαίνεται αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Canon 28-105mm F3.5-4.5 II USM με φίλτρο UV Canon @ 100 ευρώ ειναι καλά δεδομένου οτι ο φακός είναι σε υπέραριστη κατάσταση;

Τον έχει δουλέψει κανένας;

Καλα ειναι αλλα εγώ που τον πήρα πριν 3 χρόνια τον γύρισα πίσω σε μια βδομάδα... είναι χάλια( χειρότερος απο τον παλιό 18-55 του kit ) ο φακός , ασε που τα 28mm σε crop είναι αρκετά περιοριστικά για all around.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τιποτα από τα 2...το 18 και το 200 ειναι χιλιοστά και αντιστοιχούν σε εστιακές αποστάσεις. αν κοιτάξεις το φακό οποιασδήποτε μηχανής ακόμα και compact αναφέρει κάποια mm.

Τελείως μπακαλίστικα όσο πιο πολλά χιλιοστά τόσο πιο μακριά θα βλέπεις.

Παρόλα αυτά το χ10 κλπ δεν ειναι σημειο αναφοράς ενας φακός γιατί 18-200 έχει ζουμ 11.5x ενώ ένας 70-300 έχει ζουμ κάπου 4.5x αλλά σου φέρνει το ίδιο αντικείμενο πολύ πιο κοντα από τον πρώτο.

Το χΚΑΤΙ προκύπτει αν διαιρέσεις τα δύο άκρα του φακού. Πχ 200/18=11.5

Δες και ενα ωραίο λινκ --> http://en.mimi.hu/photography/zoom_range.html

edit: με πρόλαβε ο racer :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κανείς δεν είναι παρατηρητικός; Τα links του Dark έχουν μπροστά xttp αντί για http. Κάντε copy-paste στη γραμμή διευθύνσεων, αντικαταστήστε το x με h και voila!

(κομπιουτεράδες του γλυκού νερού!:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια, εχω μια canon ixus 120(συμβατη με sdhc), αγορασα μια sdhc 32gb kingston απο ebay , η μηχανη αναγνωριζει την καρτα κανονικα αλλα οταν προσπαθω να τραβηξω βιντεακι σε 1280 σταματαει την εγγραφη σε 5-6 δευτερα αν κατεβασω αναλυση 640 γραφει κανονικα, αν αλλαξω sd(4 gb kingston HC επισης ) γραφει κανονικα και σε 1280.Στο troubleshooting της συσκευης λεει τα εξης

!.....appeared on the LCD monitor, and shooting ended automatically.

The camera’s internal memory was insufficient. Try one of the following.

• Perform a low-level format of the memory card in the camera (p. 52).Το εκανα

• Change the compression ratio (p. 97).Αν κατεβασω αναλυση γραφει κανονικα

• Use a memory card capable of recording at high speeds.??????

Μηπως εχει προβλημα η καρτα??Το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλη sdhc συμβατη συσκευη για να δοκιμασω εκει την καρτα

Τι λετε να φταιει??

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

γιατι δε μπορεις να κανεις το πιο απλο ;

copy το λινκ απο το '>www....?:p

Σωστό κι αυτό!

για δώσε συγκεκριμενα στοιχεία για τις κάρτες. το τρίτο bullet μυρίζομαι.

Και εγώ. Αργή κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

αυτην εδω ειναι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553951 η προηγουμενη που δουλευει κανονικα ειναι αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554744

ελαττωματική καρτα δεν παιζει???υπαρχει τροπος να τεσταρω ταχυτητα??

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Oταν εχετε προβλημα με τα url (darksaga :p) δοκιμαστε μεσω tinyurl.

Υ.Γ1

To x το εβαλε μονο σε ενα λινκ...στο τελευταιο...στο πρωτο απλα εσπασε για καποιο λογο το λινκ στη μεση.

Υ.Γ2

@amartolos.

Δοκιμασε οτι prog γνωριζεις για σκληρο...και συγκρινε τις δυο καρτες μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.