Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Saturn (Στ. Λαρίσης τουλάχιστον) έχουν καλές εκπτώσεις.

Sigma 18-200 250(τελικά)

Sigma 18-250 350

Sigma 50-200 300

Sigma 105 2,8 Macro 300

Nikon AF-S 70-300 VR 300

καθώς και άλλους

Η αλήθεια είναι, ότι "παραείναι" 100 ευρώ έξτρα για 50mm

Γενικά στο τέλος θέλω να καταλήξω με έναν zoom tele (γύρω στα 300mm), με έναν 50άρη για πορτραίτα, τοπία και με έναν 100άρη περίπου macro.

Βοηθάτε πλιζζ, να μην χαλάμε τζάμπα λεφτά.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Ελα Σακη!

Benro C-168M8

Manfrotto 498RC2

Τριποδακι carbon με καινούρια ball κεφαλή, όλα μαζι 1600 γραμμάρια ( βραχος ) :woot:

76319033.jpg

34817820.jpg

92371753.jpg

46421630.jpg

:inlove::inlove::inlove::hang2:

Βολεύει στό ύψος; θέλω μία μέ τά πόδια ανοιχτά καί τέρμα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Nikon has announcements scheduled for the week of August 16th (I believe there are two days of announcements: the 17th and the 18th, but I'm never invited so I don't know for sure, I'm getting those dates second hand). As Nikon Rumors has reported, we're going to get the fall Coolpix line (including a new P camera), a low-end DSLR (the D3000 replacement), and some lenses. Conspicuously missing from that list are the D90 replacement, the D700 replacement, and the mirrorless camera. I sort of doubt Nikon would make another announcement prior to Photokina (historically, Nikon doesn't do big announcements that close together--it overtaxes their subsidiaries, amongst other things).

So, we either have Nikon about to do something they usually don't do (lots of announcements close together), or we're going to get the D90 and D700 replacements after Photokina. The mirrorless camera? Well, it either is the Coolpix P about to be announced, or we'll see it under glass at Photokina for a much later release (e.g. first quarter 2011). I can't give odds on any of these possibilities. With the recent turnover in high management, it's possible that we'll have some changes in announcement timing and style, too. Or maybe the new execs will just keep the old pattern intact. There's no track record to predict from at the moment.

σοουρς

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές.

Εγώ πάλι χτύπησα ένα ταπεινό Hama Star 63 από ebay στα 25 με μεταφορικά (70 ευρώ περίπου εδώ)

45 το βλέπω στο skroutz, αλλά παίζει στο Amazon στα 13.40 GBP + μεταφορικά. Τι λέει γενικά; Θέλω ένα δεύτερο γιατί το πολύ απλό που έχω το έχω αφήσει μόνιμα στο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

:o What a noob? Τιμή είχα δει μόνο στο site της Hama (47,99 GBP) και στο Saturn (γύρω στα 70 νομίζω) και τρελάθηκα με αυτήν του ebay.

Δεν το έχω παραλάβει ακόμη. Μόλις έρθει, θα ενημερώσω με σχόλια και photos (μετά από 5-6 σελίδες τουλάχιστον, για να μην γίνει άμεση σύγκριση με το Benro - Manfrotto του angel_f :p )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Το μέγεθος ειναι ενα θεμα με αυτο το τρίποδο που ειναι μικρο και εύκολο στην μεταφορά...

Βασικά την άλλαξα γιατι σε ενα βιβλίο που διαβάζω για macro με έπεισε ο συγγραφέας οτι χρειάζεται ball κεφαλή για άμεση διόρθωση του κάδρου.

Δεν εμπιστευόμουν τις ball αλλά η συγκεκριμένη είναι βράχος ( αλλά και ακριβή :( )

Link to comment
Share on other sites

πιο πολύ ρωτάω γτ την 804rc2 που την έχω κ εγώ την θεωρώ απίστευτα εργονομική κ βολική και χωρίς να έχω δουλέψει ball μου φαίνεται λίγο "λίγη"... με καταλαβαίνεις νομίζω...

χαχαχαχαχα τώρα είδα το 3ποδο σου είναι της σειράς travel ANGEL... χαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Saturn (Στ. Λαρίσης τουλάχιστον) έχουν καλές εκπτώσεις.

Sigma 18-200 250(τελικά)

Sigma 18-250 350

Sigma 50-200 300

Sigma 105 2,8 Macro 300

Nikon AF-S 70-300 VR 300

καθώς και άλλους

Η αλήθεια είναι, ότι "παραείναι" 100 ευρώ έξτρα για 50mm

Γενικά στο τέλος θέλω να καταλήξω με έναν zoom tele (γύρω στα 300mm), με έναν 50άρη για πορτραίτα, τοπία και με έναν 100άρη περίπου macro.

Βοηθάτε πλιζζ, να μην χαλάμε τζάμπα λεφτά.

Από αυτούς που έγραψες ο sigma 105 είναι εξαιρετική επιλογή και στα μαγαζιά έχει κοντά στο 500άρικο.

Ο 50άρης για τα πορτρέτα μπορεί να σου πέσει λίγο κοντός (ανάλογα πάντα) άσχετα αν σαν φακός είναι τα πιο τίμια λεφτά που θα δώσεις ΠΟΤΕ για κάτι φωτογραφικό.

Τα 100€ για τα 50μμ πάνω είναι όντως πολλά, εκτός αν έχουν μεγάλη διαφορά οι 2 φακοί στα 200, και έχεις σκοπό να παίζεις εκεί αρκετά συχνά οπότε ίσως και να τα δικαιολογήσει.

Επειδή σε βλέπω να θέλεις και μάκρο, ο 105 που είχα παίξει σε μια φάση είναι για μένα φανταστικός φακός. (θενκς Βούδα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπατε είναι , και είμαι στο +1.

Το θέμα είναι για εμένα και τα specs της D95(?) γιατί αν μπούν πολλά από αυτά που λέγεται θα έχουν θέμα και με την 300άρα potentially.

τώρα το πρόσεξα αυτό...

νομίζω τόσο επιθετικά που το πάνε (ή ελπίζω να το πάνε) οι 3xxx και 5xxx σειρές καλύπτουν άνετα το entry και medium level ενώ μια uber 95άρα ίσως παίξει και ρόλο να ενωθεί το enthusiast group με το semipro... προσωπικά δε θα με χάλαγε... ήδη είναι λίγο μπάχαλο με την d90 να έχει λίγο καλύτερο δυναμικό εύρος και iso συμπεριφορά από τις d300/d300s αλλά να τις λείπουν άλλα specs...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Και αν πάρει και +4 mp, περισσότερα AF points, +1/1,5 καρέ σε burst, επανασχεδιαζμένο AF, 1080 24p/video, ακόμα καλύτερο ISO handling, ΚΑΙ ~800 ευρώ? μιλάμε για κάργα d300 περιοχή και semi-pro σώμα.

Το weather sealing θα έχει μετά σαν διαφορά στο τέλος.:baby:

Δεν με χαλάει καθόλου αν βγεί έτσι το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.