Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

όποιος θέλει να του δώσω να παίξει (μόνο αντάπτορα απέξω με 10 ευρά θετε)

@ntg ο επόμενος και τελευταίος φακός μου για τη Ε1 είναι, κάπου στα 40 ευρώ κινείται αυτός

εκτός αν βρω το 90mm

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και λίγο θεωρία. Η απόσταση μοντούρας φακού στις NIKON είναι 46.5 mm, η μεγαλύτερη από όλες τις SLR. Αυτό εν ολίγοις σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις φακό NIKON με αντάπτορα χωρίς φακουδάκι και να εστιάζεις στο άπειρο.

Το αντίστροφο συμβαίνει όταν βάζεις άλλης μάρκας φακούς σε σώμα ΝΙΚΟΝ. ΔΕΝ μπορείς να εστιάσεις στο άπειρο με ανταπτοράκι χωρίς φακουδάκι. Χρειάζεται ανταπτοράκι ΜΕ φακουδάκι. Το δικό μου M42 to NIKON mount με φακουδάκι είχε κάτι λιγότερο από 10 ευρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστω στον Ζαννη που με εμπιστευτηκε και μου εδωσε τους tamron 50-135 και 50mm 1.8 nikon

αυτο που εχω να πω , ειναι οτι την ολη φωτογραφιση την εκανα με τον 50-135 και εχω μεινει αφωνος με την ποιοτητα του.Προβλημα εστιασης δεν αντιμετωπισα εκτος απο κοντρα ηλιο αλλα παρολα αυτα σε ολα του τα διαφραγματα ξυριζει.

Αν δεν βρω 80-200 , παω φουλ για αυτον !:)

Για τον 50αρη λιγο τον εβαλα και αμεσως τον εβγαλα..μη ρωτησετε γιατι , ειναι το πως σου καθεται ενας φακος.Δε μιλαω για την ποιοτητα του (φοβερος) αλλα για την πρακτικοτητα του.Ε , δεν με βολευει...

Αυτα , ευχαριστω και παλι

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από ένα φωτομάγαζο σήμερα και δοκίμασα το ακριβό (περίπου 180 ευρώ) AF τελεκονβέρτερ της Τάμρον επί 1.4 στον 300άρη. Εξέταση των φωτογραφιών μόλις πάω σπίτι. Εκ πρώτης όψεως από την οθόνη της D200 2 πράγματα:

1. Δεν περνάει σωστά τις πληροφορίες διαφράγματος*. Ενώ κανονικά ρίχνει 1 στοπ και θα έπρεπε να λέει φ=5.6 όταν έχω στο φακό 4, συνεχίζει να λέει 4. Πιστεύω ότι και την εστιακή απόσταση θα την αναφέρει λάθος.

2. Η ποιότητα ήταν αποδεκτή για μένα. Με αυτό εννοώ ότι δεν μπόρεσα να δω κάτι που δε μου άρεσε, CA για παράδειγμα και η οξύτητα ήταν άφθονη.

Ασφαλή συμπεράσματα το βράδυ.

*Η αυτόματη εστίαση και η έκθεση δουλεύουν κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστω στον Ζαννη που με εμπιστευτηκε και μου εδωσε τους tamron 50-135 και 50mm 1.8 nikon

αυτο που εχω να πω , ειναι οτι την ολη φωτογραφιση την εκανα με τον 50-135 και εχω μεινει αφωνος με την ποιοτητα του.Προβλημα εστιασης δεν αντιμετωπισα εκτος απο κοντρα ηλιο αλλα παρολα αυτα σε ολα του τα διαφραγματα ξυριζει.

Αν δεν βρω 80-200 , παω φουλ για αυτον !:)

Για τον 50αρη λιγο τον εβαλα και αμεσως τον εβγαλα..μη ρωτησετε γιατι , ειναι το πως σου καθεται ενας φακος.Δε μιλαω για την ποιοτητα του (φοβερος) αλλα για την πρακτικοτητα του.Ε , δεν με βολευει...

Αυτα , ευχαριστω και παλι

anytime, και χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένος. σημειωτέον ότι ο 50-135 ειναι Τοκινα, tamron ειναι μόνο το μπροστινό του καπάκι (γιατί δεν είχε άλλο το μαγαζί που τον πήρα :p )

Μετά την εξεταστική να πάμε καμια βόλτα να δούμε και τους καινούργιους που μπήκαν στο παιχνίδι (17-55 2.8, 10-20, 300 φ4 κλπ)

:T:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.