Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Γειά και πάλι μετά απο καιρό!

Πρόκειται να πάω διακοπές στο Amsterdam και θα ήθελα να παίξω λίγο με τα νερά στα κανάλια, οπότε σκέφτομαι θα χρειαστώ ενα ND φιλτρο. Κοιτάω απο amazon.co.uk για B&W.

Έχω προβληματιστεί όμως στο πόσο σκούρο να το πάρω. Δεν θέλω graduated για αρχή.

Επειδή κατα καιρούς μερικοί έχετε βγάλει αριστουργήματα, πόσα stop προτείνεται να είναι το φιλτράκι?

Ευχαριστώ!

Μη πάρεις το B+W γιατι ενω ειναι φτηνότερο εχει color cast ενω το hoya ND400 -9 stop ειναι εντελώς ουδέτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις το B+W γιατι ενω ειναι φτηνότερο εχει color cast ενω το hoya ND400 -9 stop ειναι εντελώς ουδέτερο.

Κοιτούσα τα B+W νομίζοντας ότι είναι λίγο καλύτερα.

Τελικά τσίμπησα χτες ένα HOYA ND8 HMC 67mm για τον 16-85 αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μου φτάσουν τα 3-στοπ.

Θα περιμένω να μου έρθει για να κάνω λίγες δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ό άγγελος τό B+W δέν θά τό συνιστούσα,τό είχα καί δέν μού άρεσε μιλάμε γιά πολύ καφετίλα ότι βγάζει,επίσης κόβει παραπάνω από 10 στόπ σίγουρα.

Καλά έκανες καί πήρες τό HOYA σέ ND8,αυτό θα σού χρειαστεί.

ένα φίλτρο τό οποίο κόβει 9 καί 10 στοπ,γιά τά κανάλια τής ολλανδίας σού είναι σίγουρα άχρηστο,δέν υπάρχουν ούτε κύματα ούτε μεγάλη ροή νερού από ότι ξέρω γιά νά πάρεις τό εφέ πού θές.Η μόνη περίπτωση πού ξέρω νά χρειαστεί τέτοιο φίλτρο σέ πόλη είναι γιά αρχιτεκτονική ή αστικά τοπία,μνημεία κ.τ.λ στά οποία υπάρχει μεγάλη κίνηση απο΄ανθρώπους χρησιμοπειόντας πολύ μεγάλη έκθεση εξαφανίζεται ότι κινήται,καί αυτό όμως υπό προειποθέσεις.Γνώμη μου ένα πολωτικό θά σέ βολέψει καλύτερα.

Περιμένουμε φωτογραφίες:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[Humor]

Γιατί κουνιούνται από τον αέρα και θολώνουν;:p

[/Humor]

Σκανάρω στα 4000dpi, βγαίνει περίπου 5680x3670 pixels.

Μόλις ήρθα σπίτι πριν από λίγο, το είδα να με περιμένει πάνω στο γραφείο:

Grip.jpg

Το hand grip, το έβαλα και εγώ στην F4 να το δοκιμάσω. Πάρα πολύ καλό πιάσιμο στην εξωφρενική τιμή των 2.87 euro!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, πα πα! Πανάκριβο! Διπλή τιμή :hehe: Έχει όμως περισσότερο υλικό στο pad.

στα 6200 dpi σκαννάρει στο μαγαζί που σου ελεγα τελικά.

btw, Λευτέρη, το πήγες το φιλμάκι σου ;

Να μάθω τιμή παρακαλώ, μήπως δώσω στο μαγαζί 1-2 καρέ να μου τα σκανάρει, για να συγκρίνω με το δικό μου. Βασικά 2.4 φορές περισσότερα πίξελς από μένα! Δηλαδή περίπου 48MP !!

Link to comment
Share on other sites

πωπω..... d60 + 10-20 και d90 + 80-200 ( or 24-70 )

o συνδιασμος για να μη χανω στιγμιοτυπα ηταν απλα απιστευτος.

και οι κρεμασμενες στον λαιμο εννοειται για 7-8 ωρες !

μετα βεβαια δε μπορουσα να κουνηθω :hehe:

btw η d90 σε jpg fine νομιζω εβγαλε 1100 φωτογραφιες και η μηχανη επεσε στο 45%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.