Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Όταν είχαμε πάει στο "Ξενία" με τα παιδιά, φωτογραφίσαμε με Led φακό, αυτόν του έχει ~12 LED. Στους 10.000 K φωτογραφίζαμε για να βγουν νορμάλ. Για cree led αν ενδιαφέρεστε, να δοκιμάσω αύριο.

Θα δοκιμάσω και τη D200 τι κάνει σε διάφορες θερμοκρασίες, αν και τόσα χρόνια και 20000 φωτό, δεν έχω παρατηρήσει τίποτα. Μόνο με το TC-16A έχω θέμα λάθος focus αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Βούδα, γιατί δεν την πας για αλλαγή;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Με πολλά χιλιοστά (>200) και τέρμα open διάφραγμα τί παρατηρείς;

2 photos με τον 70-300vr@300mm@f5.6 στα 4-5m, μία με 3000k και μία με 5000k, και οι 2 με af tune off... (3pod, remote, vr off)

3000k

300mm_3000k_off.jpg

5000k

300mm_5000k_off.jpg

Βούδα, γιατί δεν την πας για αλλαγή;

χμμμ έχω στείλει τα ίδια σε ticket στο ελληνικό support... κάποια στιγμή θα την πάω... απλά ήθελα πρώτα να είμαι 100% σίγουρος και συγκεκριμένος γτ ξέρω προκαταβολικά ότι δε θα βγάλω άκρη αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

και μερικά real life tests... σήμερα γούσταρε -20 για να παίξει:)

setup

setup%7E0.jpg

εστίαση σε όλες στο δεξί μάτι όπως βλέπουμε...

35mm f1.8

35mm.jpg

18-200@70mm

70mm1.jpg

70mm2.jpg

18-200@200mm

200mm1.jpg

200mm2.jpg

70-300vr@300mm

300mm1.jpg

300mm2.jpg

ps. food for thought γτ δε νομίζω το af tune να είναι φτιαγμένο για καθημερινή χρήση σε όλους τους φακούς: στo manual σελίδα 246: η ρύθμιση af δεν συνίσταται στις περισσότερες περιπτώσεις και μπορεί να παρεμβληθεί στην κανονική εστίαση... χρησιμοποιήστε τη μόνο όταν απαιτείται...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα πραγμα σκεφτομαι και φοβαμαι.

πως θα καταφερεις να τους πεισεις για το προβλημα σου.Εδω για αλλα πραγματα ολοφανερα πηρε ενα μηνα , τωρα για σενα που ειναι ιδιοτροπο το προβλημα σου (με θερμοκρασιες φωτισμου κλπ) σε αυτους μπορει να ακουστουν κινεζικα.

Μηπως να μιλαγες απευθειας με την νικον και να σου δωσει η νικον γραπτη απαντηση και να προσκομισεις αυτο το χαρτι στο σερβις @νικον ελλας;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν οι 600D και 1100D

Canon Rebel T3i / EOS 600D announced and previewed: Digital Photography Review

Canon Rebel T3 / EOS 1100D announced and previewed: Digital Photography Review

Στις 9 Φεβρουαρίου έχει Press Conference και η Nikon αλλά λένε ότι δε θα παρουσιάσει DSLR.

The first new Nikon DSLR for 2011 will be announced in the next two months and it will be positioned between the D3100 and the D7000. Since the Nikon D5000 is already discontinued, this new camera should be its official replacement (think D5000 with a D7000 tune up). The announcement can happen as early as the end of February. In the past Nikon has announced DSLR products a week after the Coolpix press event.

Most of the activities in the FX line will happen during the Summer and I was told that by the end of 2011 all old Nikon DSLRs (D300s, D700, D3s) will be replaced.

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.com/#ixzz1DGTUGGMT

Έγινε επεξεργασία από racer
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.