Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

βασικά και εμένα μόνο το μπροστά δεξιά με ενδιαφέρει. Πέτρο, αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει στείλε ένα πμ ή ένα μήνυμα στο MSN γιατι θα το ήθελα άμεσα (με το αζημίωτο φυσικά ε; ). :)

Ξαναρωτάω, γιατί μάλλον δεν έγινε αντιληπτό προηγουμένως: η τοποθέτηση τους είναι εύκολη; Απαιτεί κάποια ειδική προεργασία ή απλά βγάζεις το παλιό και κολλάς το καινούργιο; :)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω, γιατί μάλλον δεν έγινε αντιληπτό προηγουμένως: η τοποθέτηση τους είναι εύκολη; Απαιτεί κάποια ειδική προεργασία ή απλά βγάζεις το παλιό και κολλάς το καινούργιο; :)

Δες αυτό το θέμα στο dpreview.

Link to comment
Share on other sites

γραψε κανενα λογακι παραπανω ..δεν βλαπτει...

6 εικονες οι οποιες δεν εχουν εχιφ ..και δε λες και τιποτα.

Και στις ψηφιακες δοκιμες να τις εβαζες ..το ιδιο θα ηταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αφου μπανει που μπαινει στο κοπο να ανεβασει 6 εικονες -που δεν εχουν exif-...βαζει και ενα "δοκιμαζοντας στα 25600 εναν τροπο NR"....τι να καταλαβεις περα απο το "ξεσκιστηκα να τραβαω σε τρελλα ψηλα iso ,να ναι καλα ο λεφτερης!".

Link to comment
Share on other sites

γραψε κανενα λογακι παραπανω ..δεν βλαπτει...

6 εικονες οι οποιες δεν εχουν εχιφ ..και δε λες και τιποτα.

Και στις ψηφιακες δοκιμες να τις εβαζες ..το ιδιο θα ηταν.

ε αν σαρεσει το αποτελεσμα της τελευταιας που ειναι 4 μαζι , να σου πω βρε αδερφε τι εκανα :p

Link to comment
Share on other sites

πες εσυ....και ειδωμεν...

αφου με ξερεις τι αποψεις εχω για high ισο...

(αν τυχει και χρειαστω να επεξεργαστω παρομοια φωτο να το εχω στα υποψιν....κατα τα αλλα...ειπαμε...)

Link to comment
Share on other sites

σε μεγαλύτερες εκτυπώσεις τα τυπώνω και αυτά καμιά φορά.

μιας και αναφέραμε τις μεγάλες εκτυπώσεις, να κι ένας από τους λόγους που δεν έχω επεκταθεί σε φωτογραφικό εξοπλισμό :p

QztuV.jpg

Printer/Cutters - SOLJET PRO III XC-540MT

Ένας "εκτυπωτής" για το γραφείο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πες εσυ....και ειδωμεν...

αφου με ξερεις τι αποψεις εχω για high ισο...

(αν τυχει και χρειαστω να επεξεργαστω παρομοια φωτο να το εχω στα υποψιν....κατα τα αλλα...ειπαμε...)

στην αστρονομια παιρναμε darkframes..με αυτο το σκεπτικο εκατσα και εψαξα προγραμματα για darkframes.

και βρηκα της mediachance το προγραμμα hotpixel.Κανει πολλη καλη δουλεια.

Μετα στην συνεχεια το plugin του photoshop "noiseware professional" της imagenomic..Πιστευω το μακραν καλυτερο προγραμμα αποθορυβοποιησης.

Οσο για τα high iso , απλως δοκιμαζω να δω τι αποτελεσματα θα εχω στα ορια της μηχανης ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφέραμε τις μεγάλες εκτυπώσεις, να κι ένας από τους λόγους που δεν έχω επεκταθεί σε φωτογραφικό εξοπλισμό :p

QztuV.jpg

Printer/Cutters - SOLJET PRO III XC-540MT

Ένας "εκτυπωτής" για το γραφείο :hehe:

Που ειναι το γραφειο??:D

New Metallic Silver ECO-SOL MAX Ink.....

(εχεις δοκιμασει εκτυπωση??)

Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο είναι της αδερφής μου (δημιουργικό γραφείο είναι), και είναι στην Κεφαλονιά.

Για την εκτύπωση με μεταλλικό μελάνι, θα ρωτήσω και θα κάνω έντιτ κατά το βραδάκι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν, συσκευασία overkill για 4 λάστιχα. Φαίνονται ίδιας ποιότητας με αυτά που φοράει η μηχανή. :T:

CXabM.jpg

suJLI.jpg

DAHEq.jpg

Egc3Y.jpg

Δείτε στην τελευταία φωτό πόσο έχει ξεχειλώσει το grip σε σχέση με το καινούργιο.

moar to follow.

edit.. BOOM!

PWIIxh.jpg

Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Το χειρότερο κομμάτι ήταν να καθαρίσουν οι επιφάνειες από την παλιά κόλλα. Η όλη διαδικασία πήρε περίπου μια ώρα. Φωτογραφίες

Έγινε επεξεργασία από chroma
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι απαραίτητο ένα τρίποδο, συ συνδυασμό με χειριστήριο/ντεκλασέρ για να βγάλουμε καθαρές φωτογραφίες :)

[ame=http://vimeo.com/22878525]DSLR Mirror Vibration on Vimeo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ένα laser pointer στερεωμένο πάνω σε μια canon 7d. Ουσιαστικά σου δείχνει πόσο ταρακουνιέται η μηχανή με το σήκωμα του καθρέφτη.

Η μέθοδος 2 με την 3 -κατ'εμέ- έχουν μεγάλη διαφορά, αφού στην πρώτη ο καθρέφτης σηκώνεται και πριν προλάβει η μηχανή να επανέλθει σε ηρεμία το κλείστρο ανοιγοκλείνει, ενώ στη δεύτερη σηκώνεται ο καθρέφτης, και με μια καθυστέρηση [στην οποία η ταλάντωση της μηχανής έχει μειωθεί πολύ] κλείνει το κλείστρο

Link to comment
Share on other sites

είναι δηλαδή by default όλες οι μηχανές σχεδιασμένες λάθος?

να βγάζουν κουνημένες φωτογραφίες?

μήπως απλοποιείτε κάποιο μηχανισμό απόσβεσης ή συνταλάντωσης καθρέπτη και αισθητήρα?

just a naughty thought

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.