Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Μα αυτό λέω και εγώ, πως ασχέτος ηλικίας τα σπάνε, και επίσης ασχέτος ηλικίας για τους παρόντες κουλούς με ελάχιστες εξαιρέσεις, ΟΠΟΙΑ και να πάρεις, αποκλείεται να την "τερματήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε παιδιά, σιγά μην είχε τα 102.000 και άλλες παπάτζες της Δ4 κλπ...

Αν τραβάει "καλά" μεχρι 6400 δεν θέλεις τίποτα άλλο.

Αν και με τόσα πιξελ πιο πολυ για στουντιο μου κανει, παρα για low light μηχανή δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ, αν πω οτι θα ψήσω τη μετάβαση σε d700 τώρα που θα πέσουν οι τιμές, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα με βρίσει ο NTG;

Θεωρητικα θα επρεπε να σε βρισω...αλλα σε συνηθισα..:p

Για να κανεις μια κινηση της "προκοπης" θα πρεπει να περασουν 2-3 χρονια..:p

2290 ευρώ η Δ800 με το σημερινό FX...

Δεν ειναι κακή!

Ti εγινε..ξαφνικα ξεχασαμε οτι προχθες θελαμε την d700??:p

Aντε...απο αυγουστο λογικα και η canon...

Ευκαιρια να μου χαρισουν την παλια τους ο αγγελος ή o sakis:p

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα θα επρεπε να σε βρισω...αλλα σε συνηθισα..:p

Για να κανεις μια κινηση της "προκοπης" θα πρεπει να περασουν 2-3 χρονια..:p

Ti εγινε..ξαφνικα ξεχασαμε οτι προχθες θελαμε την d700??:p

Aντε...απο αυγουστο λογικα και η canon...

Ευκαιρια να μου χαρισουν την παλια τους ο αγγελος ή o sakis:p

απλώς περιμένω να έρθει το βέλτιστο οικονομικά χρονικό σημείο για να κάνω την όποια κίνηση :p

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tamron -Tamron develops world's first*1 full-size, high-speed standard zoom with built-in image stabilization - SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD (Model A007)

24-70 f/2.8 με οπτικό σταθεροποιητή. Μένει να δούμε τι θα λένε τα οπτικά και το AF

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε παιδιά, σιγά μην είχε τα 102.000 και άλλες παπάτζες της Δ4 κλπ...

Αν τραβάει "καλά" μεχρι 6400 δεν θέλεις τίποτα άλλο.

Αν και με τόσα πιξελ πιο πολυ για στουντιο μου κανει, παρα για low light μηχανή δρόμου.

η d700 τραβαει καλα σε 6400 , δε θα τραβαει η d800 ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το πρωτο σιγουρα, αλλα ξερω τον γενικο κανόνα, που λεει οσο μεγαλυτερο το pixel (δηλαδη λιγοτερα pixel στον αισθητηρα) τοσο καλυτερα διαχειριζεται τον θορυβο.

Και επισης ξερω οτι δεν θελω σιγουρα τοσα πολλα mpixel, ουτε σε εκτυπωση, ουτε σε crop.

Link to comment
Share on other sites

α)που ξερεις πως διαχειριζεται τον θορυβο?

β)με ποσο iso θες να βγαινουν για να βγαλεις μια φωτογραφια??

Ελεγα και σκευτομαι για Δ700 είναι αλήθεια, απλά αν έρθει όντως στα 2300 (και βγαλε και το ΦΠΑ) θα με ψησει (μιας και τωρα μπορώ να κανω λιγο overextend).

H κάμερα αυτη δεν ειναι για γρήγορα σπορ, και δρόμου φωτογραφήσεις, δεν εινια κατι σοκαριστικό, για αυτό εχεις την D4, και το λεει ξεκαθαρα και στο site της η Νικον, είνια κατα βαση για στουντιο, landscape, μοδα.

Εκεί εχεις φωτισμό, ή τρίποδο, και τα τρελά ΙΣΟ δεν εχουν σημασια.

Επίσης οπως λεει και το Γομαρακι μας, δεν πιστευω πως θα ειναι υποδεεστερη στον θορυβο απο την Δ700 τουλάχιστον μεχρι το 6400, μετα δεν ξερω τι θα γινει με τοσα πιξελ εκει μέσα, αλλα πιο πάνω ΔΕΝ σε νοιάζει.

Το ΜΟΝΟ που ΙΣΩΣ να επιρεασει μερικους (και καλα) ειναι τα 4 ΦΠΣ, και οχι το να μην μπορεις να τραβίξεις ΙΣΟ 0942384327195872143274 χωρις κοκο.

Έχει βγαλει κανεις στο Ελλαντα τιμη για το παιδί αυτό?

Νικο αν τελικα δεν παω για εδω ισως σε αφησω να με πριξεις για την 5δ :) :)

Link to comment
Share on other sites

H κάμερα αυτη δεν ειναι για γρήγορα σπορ, και δρόμου φωτογραφήσεις, δεν εινια κατι σοκαριστικό, για αυτό εχεις την D4, και το λεει ξεκαθαρα και στο site της η Νικον, είνια κατα βαση για στουντιο, landscape, μοδα.

Το ΜΟΝΟ που ΙΣΩΣ να επιρεασει μερικους (και καλα) ειναι τα 4 ΦΠΣ, και οχι το να μην μπορεις να τραβίξεις ΙΣΟ 0942384327195872143274 χωρις κοκο.

Νικο αν τελικα δεν παω για εδω ισως σε αφησω να με πριξεις για την 5δ :) :)

Αν καθε σου "χαμενη" φωτο δεν σου στοιχιζει λεφτα επειδη δεν εχεις το τρελο burst...με το συμπαθειο..αλλα χεστηκες και για αυτο.

To εχεις δει το τρελλο burst διπλα σου..ποσο σημαντικη ηταν η ελλειψη του?

Για μας το 80% της "αναγκαιοτητας" ειναι λογω εντυπωσιασμου ...και το αλλο 20% ειναι απλα για 3-4 φωτος παραπανω απο μια με νορμαλ.

Ασε που δεν αποκλειεται το ενδεχομενο να βγαλεις αυτην που θες ακομα και με single shot...αλλα οκ.

Με αλλα λογια την ιδια αναγκαιοτητα με το iso 25600 εχει για μενα.

Aν το ειχα ...θα το "εδειχνα" ..αν δε το ειχα στα @@ μου.

Για αυτο και δε με χαλα ακομα η 5d.

Btw...Αποφασισε ποσα θες να δωσεις..ειναι απλο το πραμα..

To ανεφερα στο προηγουμενο ποστ.Πλεον η οποια αναμονη για αγορα καινουριας ειναι να βρεθει σε μαγαζι.

δεν ξερω το πρωτο σιγουρα, αλλα ξερω τον γενικο κανόνα, που λεει οσο μεγαλυτερο το pixel (δηλαδη λιγοτερα pixel στον αισθητηρα) τοσο καλυτερα διαχειριζεται τον θορυβο.

Και επισης ξερω οτι δεν θελω σιγουρα τοσα πολλα mpixel, ουτε σε εκτυπωση, ουτε σε crop.

Κοιτας το γενικο κανονα απο λαθος σκοπια.

Για να μην επεκταθω παραπανω..δες την d50 sta 6mpx αν τα πηγαινε καλα με τον θορυβο...ομοιως και σε αλλες εκεινης της εποχης ή μεταγενεστερες ..μεχρι να φτασεις στην d7000.

Θα μου πεις οκ..ειναι cropped.

Να σου πω πως τα πηγαινει τοτε η 5d στα 12μπχ σε σχεση με τα 21 της 5δ2?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αν καθε σου "χαμενη" φωτο δεν σου στοιχιζει λεφτα επειδη δεν εχεις το τρελο burst...με το συμπαθειο..αλλα χεστηκες και για αυτο.

To εχεις δει το τρελλο burst διπλα σου..ποσο σημαντικη ηταν η ελλειψη του?

Για μας το 80% της "αναγκαιοτητας" ειναι λογω εντυπωσιασμου ...και το αλλο 20% ειναι απλα για 3-4 φωτος παραπανω απο μια με νορμαλ.

Ασε που δεν αποκλειεται το ενδεχομενο να βγαλεις αυτην που θες ακομα και με single shot...αλλα οκ.

Με αλλα λογια την ιδια αναγκαιοτητα με το iso 25600 εχει για μενα.

Aν το ειχα ...θα το "εδειχνα" ..αν δε το ειχα στα @@ μου.

Για αυτο και δε με χαλα ακομα η 5d.

Btw...Αποφασισε ποσα θες να δωσεις..ειναι απλο το πραμα..

To ανεφερα στο προηγουμενο ποστ.Πλεον η οποια αναμονη για αγορα καινουριας ειναι να βρεθει σε μαγαζι.

Δεν καταλαβαίνω το παραπάνω ποστ (γιατι υπαρχει) δεδομένου πως αυτο που ειπα και εγω (και νομιζω πως ήμουν ξεκαθαρος) ειναι πως στα φρύδια μου και τα 10 ΦΠΣ, ΚΑΙ το ΙΣΟ 493204813812312.

Με άλλα λογια συμφανεις μαζι μου (λεω ΕΣΥ, και οχι εγω μαζι σου, γιατι σε προλαβα :p )

Απο εκει και πέρα, αν πάει κοντα στα 1500-1700 η 800άρα θα τα δωσω οπως το βλεπω.

Και επειδη εχω ακομα την Δ50 το πιο κατω σχολιο σου ειναι σωστο :p:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το παραπάνω ποστ (γιατι υπαρχει) δεδομένου πως αυτο που ειπα και εγω (και νομιζω πως ήμουν ξεκαθαρος) ειναι πως στα φρύδια μου και τα 10 ΦΠΣ, ΚΑΙ το ΙΣΟ 493204813812312.

Με άλλα λογια συμφανεις μαζι μου (λεω ΕΣΥ, και οχι εγω μαζι σου, γιατι σε προλαβα :p )

Απο εκει και πέρα, αν πάει κοντα στα 1500-1700 η 800άρα θα τα δωσω οπως το βλεπω.

Και επειδη εχω ακομα την Δ50 το πιο κατω σχολιο σου ειναι σωστο :p:T:

Δεν καταλαβα αν τα ελεγες βολευομενος και με την d700...

Παντως απο τη στιγμη που θα εδινες αντιστοιχο ποσο για την d700 πριν 2 μερες..δωσε οτι παραπανω χρειαστει -αν χρειαστει- (για 100-300Ε max παραπανω με πριν 2 μερες) για να πας στην d800.

Επισης επειδη το εργο εχει ξαναπαιχτει πριν 4 χρονια ..αναμενετε η d700 να πεσει στα 1700Ε και πιο κατω ισως..new και με φπα πληρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτας το γενικο κανονα απο λαθος σκοπια.

Για να μην επεκταθω παραπανω..δες την d50 sta 6mpx αν τα πηγαινε καλα με τον θορυβο...ομοιως και σε αλλες εκεινης της εποχης ή μεταγενεστερες ..μεχρι να φτασεις στην d7000.

Θα μου πεις οκ..ειναι cropped.

Να σου πω πως τα πηγαινει τοτε η 5d στα 12μπχ σε σχεση με τα 21 της 5δ2?

Αυτο που λεω ειναι οτι ΕΓΩ προσωπικα θα ηθελα λιγοτερα mpx για καλυτερη διαχειριση θορυβου, αφου δεν προκειται να χρησιμοποιησω τοσα mpx.

Παντως για τον "κανονα" προφανως και ισχυει για αισθητηρες ιδιας τεχνολογιας. δεν μπορεις να μου συγκρινεις διαφορετικης τεχνολογιας αισθητηρες και να μου λες, κοιτα αυτος με περισσοτερα mpx εχει καλυτερη διαχειρηση θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

και επανερχομαστε στο b τοτε..

Πoσο iso θες για να βγαλεις μια φωτογραφια?

Και περαν αυτου εμμεσα φαινεται να σε ενοχλει ο συγκεκριμενος θορυβος της d800 και θα την προτιμουσες με λιγοτερα Mpx αρκει να σου εδινε 1-2-3(??) παραπανω στο iso.

Λες να ειρθε η ωρα για Nikon σωμα?? :whistling

Να κανεις υπομονη τον αυγουστο φιλος...(και να μου δωσεις την παλια σου :whistling)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.