Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ναι αλλά εμένα έχει την γλύκα, και για την ακρίβεια την έχω 3 φορές μεγαλύτερη!!!

ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ 12 ΠΟΝΤΟΥΣ?!??

Ελα στον θείο με τα 36!! στα 2 την διπλώνω και πάλι σου ρίχνω :p:D

(κάτι μου λέει πως θα πάρω πίσω την Δ800 και θα έχει Δ90 σενσορα μέσα )

Link to comment
Share on other sites

Έχω να τα χώσω για φωτογραφικά 4 χρόνια... Οπότε καιρός ήταν.

Και επειδή στο Ελλάντα δεν μπορούσα να πάω σε ΦΦ σε κάποια φάση που ήθελα, δεν το έκανα γιατί ηταν αποταμίευση πολύ καιρό και με έτσουζε να μην κάνω τίποτα άλλο...

Οβεραλλ έχω ρίξει πολύ λίγα λεφτά στο χόμπυ πάντως (πχ δεν έχω πάρει κανένα σοβαρό φακό (ακούς @NTG) ) είμαι με τον 18-200 ΟΣ σίγμα, και τον 50άρη. Δεν έχω πάρει φλάς, κλπ.

Τώρα απλά ας πούμε πως πληρώνομαι λίγο καλύτερα απο το Ελλάντα. :)

Φακό ακόμα το κοιτάω, αλλά τον λιγουρεύομαι τον 70-200 (ΙΙ)...

Link to comment
Share on other sites

Οβεραλλ έχω ρίξει πολύ λίγα λεφτά στο χόμπυ πάντως (πχ δεν έχω πάρει κανένα σοβαρό φακό (ακούς @NTG) ) είμαι με τον 18-200 ΟΣ σίγμα, και τον 50άρη. Δεν έχω πάρει φλάς, κλπ.

Τώρα απλά ας πούμε πως πληρώνομαι λίγο καλύτερα απο το Ελλάντα. :)

Φακό ακόμα το κοιτάω, αλλά τον λιγουρεύομαι τον 70-200 (ΙΙ)...

δες και τον 105 vr που ειναι σε normal range..χρηματων...και δινει το κατιτις παραπανω απο ο,τι υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, αυτό δε δημοσιεύτηκε 2-3 σελίδες πιο πρίν;;;

Δεν το ειδα στις τελευταιες 10 σελιδες.Σορρυ αν εχει ξαναμπει,απλα το ειδα και μου εκανε εντυπωση.

Edit:μολις ειδα και την τιμη 999 δολαρια "μονο".

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

θα ηθελα ως πιο ειδημονες να με βοηθησετε με ενα προβληματακι που προεκυψε.

σημερα παρελαβα το παρακατω κιτ http://www.ebay.co.uk/itm/110358606385?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

για την d90. το ηθελα για το φακο nikon 50mm 1.8d.

το παρελαβα σημερα αλλα υπάρχει πρόβλημα , απο τι στιγμη που το κουμπωνω πανω στο φακο , εμφανιζονται ολα θολα με αποτελεσμα ουτε φωτογραφια να μην μπορω να βγαλω.

ειναι προβληματικο το συγκεκριμενο κιτ ή κανω εγω κατι λαθος;

αν θα μπορουσατε να βοηθησετε;:)

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς διόρθωσε το λινκ σου γιατί το έχεις βάλει λάθος.

Τώρα, στην πράξη, προσωπικά δεν είχα ούτε και θέλησα να έχω εμπειρία με τέτοια μπλιμπλίκια οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να κριθεί ελλατωμματικό για κάποιο λόγο ή οχι.

Με χειροκίνητη εστίαση δοκίμασες να δεις αν γινεται τιποτα ;

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς διόρθωσε το λινκ σου γιατί το έχεις βάλει λάθος.

Τώρα, στην πράξη, προσωπικά δεν είχα ούτε και θέλησα να έχω εμπειρία με τέτοια μπλιμπλίκια οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να κριθεί ελλατωμματικό για κάποιο λόγο ή οχι.

Με χειροκίνητη εστίαση δοκίμασες να δεις αν γινεται τιποτα ;

δοκιμασα αλλα τζιφος:wall:

ειτε απο το ματακι είτε απο το livepreview φαινονται ολα θολα!!!

διορθωσα κα ιτο λινκ!

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το ξερω το συγκεκριμενο πως δουλευει εχω μια υποψια οτι δουλευει σαν μγεθυντικος φακος.

Δοκιμασε να πλησιασεις το αντικειμενο σου σε αποστασεις που δεν εχεις φανταστει ποτε...

3-5 cm να απεχει ο φακος απο το αντικειμενο σου.

Μη προσπαθησεις να εστιασεις ..γιατι δε ξερω αν θα το καταφερει ποτε..απλα αστο καπου χειροκινητα....και πλησιασε σε αποσταση αναπνοης.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το ξερω το συγκεκριμενο πως δουλευει εχω μια υποψια οτι δουλευει σαν μγεθυντικος φακος.

Δοκιμασε να πλησιασεις το αντικειμενο σου σε αποστασεις που δεν εχεις φανταστει ποτε...

3-5 cm να απεχει ο φακος απο το αντικειμενο σου.

Μη προσπαθησεις να εστιασεις ..γιατι δε ξερω αν θα το καταφερει ποτε..απλα αστο καπου χειροκινητα....και πλησιασε σε αποσταση αναπνοης.

μαλιστα, καλα θα το δοκιμασω και θα ανεβασω photo να δουμε τι παιζει. καπως ετσι πρεπει να λειτουργει πάντος σαν μεγεθυντικος .απλα ηθελα να ξερω αν προκειται για προβλημα του φακου μιας και ειναι απο ebay και θα χω τρεχαματα

λεγοντας extension tubes, μπορεις να δωσεις καποιο λινκ.

κοιταγα και για macro φακους αλλα αυτη την περίοδο δεν μπορω να δωσω αυτα τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δουλευει σωστα...δε θα πρεπει να ειναι προβληματικο...απλα θελει τον τροπο του.

Θεωρητικα δεν αγοραζουμε με την καμμια φτηνα κρυσταλλακια.

Oποτε φτηνη αποτελεσματικη λυση ειναι αυτη

THK Photo Products, Inc.

Βαζεις οσα νομιζεις οτι χρειαζεσαι αναμεσα απο οποιονδηποτε φακο και σωμα και σου επιτρεπει να εστιαζεις απο πιο κοντα ...

Τα συγκεκριμενα ειναι πιο ακριβα απο αλλα παρομοια μιας και διατηρουν το autofocus..Δε ξερω κατα ποσο μπορει να το χρειαζεσαι βεβαια εκει...αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

φημολογείται ότι αύριο θα ανακοινωθεί η νέα consumer full frame της canon (πιθανότατα 5d mkIII)

22.3 Megapixel Full Frame CMOS sensor

DiGIC 5+ Image Processor

ISO 100-25600 (expandable to L:50 H1:51200, H2: 102400

Full HD Movie (ISO 100-12800 (H:25600)

61-point high-density reticular AF (up to 41 crosstype points)

6.0 fps for high continuous shooting

Intelligent viewfinder with approx. 100% coverage

3.2-type, approx.1.04m dot (3:2 wide) Clear View LCD II

iFCL metering with 63-zone dual-layer sensor

εφόσον αληθεύουν αυτά τα χαρακτηριστικά, υπολογίζω πως είμαι ~2500€ μακριά από την καινούρια μου dslr :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.