Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Επανήλθα με νέο καυτό ερώτημα διπλής όψης :p

Θα έρθει Ελλάδα γνωστός από Καναδά στισ 12 Ιουνίου (προλαβαίνουμε).

Θα ήθελα, όπως πόσταρα και στην προηγούμενη σελίδα, ένα φακουδάκι για πορτρέτα.

50-85mm θα είναι καλά νομίζω.

Εχω μια αγάπη για τον zenitar 50mm γιατί ο fisheye που είχα πάρει μου βγήκε τζιτζί αλλά δε βλέπω να συμφωνείτε :p

100$ είναι τα λεφτά που θέλω να δώσω.. το ξέρω δεν είναι πολλά ..αλλά είναι για πειραματισμό.. οπότε δε χρειάζονται παραπάνω!

Κοιτάξτε από το adorama.com αν μπορείτε να προτείνετε κάτι από εκεί..

ΑΝ κάνει και 110$ και αξίζει ITS OK αλλά μην το πάμε παραπάνω!

Θενξ ! πάω να ρίξω και γω το δικό μου διάβασμα!

Εντιτ: απότι βλέπω δεν έχει κάτι σε αυτά τα λεφτά ...ωραία.... @#$:#$@#$!

θα επανέλθω αργότερα μόλις μάθω κάνα άλλο μαγαζί αλλιώς ebay ..

Έγινε επεξεργασία από paparoach
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, post #2

Αυτά παθαίνετε οι της κάνον, δεν έχετε παλιούς φακούς της μαμάς εταιρίας, φτηνούς χειροκίνητους να βάλετε πάνω, επειδή άλλαξε η μοντούρα και ψάχνεστε σε άλλες εταιρίες.:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ, post #2

Αυτά παθαίνετε οι της κάνον, δεν έχετε παλιούς φακούς της μαμάς εταιρίας, φτηνούς χειροκίνητους να βάλετε πάνω, επειδή άλλαξε η μοντούρα και ψάχνεστε σε άλλες εταιρίες.:innocent:

καλά προτιμώ τους zuiko και τους Kiron και αι παράτα μας με τους Nikon :p

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι εχει το αδοραμα...

αλλα

α) κριμα να μην παρεις ενα συγχρονο της αρεσκειας σου.

Βρες τι εστιακη αποσταση σε βολευει ..τι μεγιστο διαφραγμα(για το φως περισσοτερο).

Δλδ αν το θες για indoor χρηση οπου δεν εχεις ουτε χωρο ουτε φως καλως αναφερεις τον 50αρη.Για οτιδηποτε αλλο μινιμουμ 85αρη 1.8 ..αν και στη θεση σου θα πουλουσα τον 100-400 και θα επαιρνα τον canon 70-200 f2.8 L ή 70-200 f4 L μεταχειρισμενους και τους 2.Δεν προκειται να θελησεις αλλον για πορτραιτα....ιδιως με την 5δ2 που εχεις.

β)εστω οτι θες παλιο..

Δες

(φακο δειχνω οχι δημοπρασια)

Minolta MC Rokkor-PF 58mm f1.4 lens | eBay

carl zeiss mc 80mm f2.8 biometar

carl zeiss mc 135 f2.8

carl zeiss mc 135 f3.5

σε περιπτωση που δεν βρεθουν οι ανωθεν 2 ...τους αντιστοιχους olympus 135 f2.8 kai f3.5

(αλλα μεινε στους CZ)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι εχει το αδοραμα...

αλλα

α) κριμα να μην παρεις ενα συγχρονο της αρεσκειας σου.

Βρες τι εστιακη αποσταση σε βολευει ..τι μεγιστο διαφραγμα(για το φως περισσοτερο).

Δλδ αν το θες για indoor χρηση οπου δεν εχεις ουτε χωρο ουτε φως καλως αναφερεις τον 50αρη.Για οτιδηποτε αλλο μινιμουμ 85αρη 1.8 ..αν και στη θεση σου θα πουλουσα τον 100-400 και θα επαιρνα τον canon 70-200 f2.8 L ή 70-200 f4 L μεταχειρισμενους και τους 2.Δεν προκειται να θελησεις αλλον για πορτραιτα....ιδιως με την 5δ2 που εχεις.

β)εστω οτι θες παλιο..

Δες

(φακο δειχνω οχι δημοπρασια)

Minolta MC Rokkor-PF 58mm f1.4 lens | eBay

carl zeiss mc 80mm f2.8 biometar

carl zeiss mc 135 f2.8

carl zeiss mc 135 f3.5

σε περιπτωση που δεν βρεθουν οι ανωθεν 2 ...τους αντιστοιχους olympus 135 f2.8 kai f3.5

(αλλα μεινε στους CZ)

Ωραίο ποστ!

Τον 100-400 τον πουλάω..το θέμα είναι να τον αγοράζει και κάποιος...

Τον 700-200/2.8 τον έχω "τσεκάρει"..

Όπως και με τον fisheye, θέλω έναν απλό φακό για πειραματισμούς..Να δω αν μου κάνει αν με βολέψει..

Λίγα κάνει, λιγότερα θα τον πουλήω, μικρή η χασούρα νομίζω..

Έρχεται και ανήψι σε κάνα 3μηνο..

Δεν θέλω να αγοράσω κάτι ακριβό όσο έχω τον 100-400..

άμα φύγει ο 100-400 ...τα πράγματα αλλάζουν... μέχρι τότε μικρό φακουδάκι για επικίνδυνες αποστολές..

Link to comment
Share on other sites

καλά προτιμώ τους zuiko και τους Kiron και αι παράτα μας με τους Nikon :p

Δες

(φακο δειχνω οχι δημοπρασια)

Minolta MC Rokkor-PF 58mm f1.4 lens | eBay

Τί γκουμούτσα είναι αυτή!

Για παράδειγμα εδώ 50mm 1.4:

Nikon AI-S MF 50 mm F/1.8 Lens | eBay

Nikon Nikkor 50mm f/1.8 Ai-s standard lens, +filter, EXC- boxed condition | eBay

Nikon AI-S MF 50 mm F/1.8 Lens | eBay

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτον σε πιο μικρο εστιακο μηκος...

Carl Zeiss Jena 35mm f2.4 MC

υ.γ

ο ροκορ εχει λιγη μανουρα για να μπει ..ψαξτο πριν τυχον προβεις σε αγορα.

edit

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

σε ο,τι εβαλες.....που το βλεπεις το 1.4?

btw δεν ειναι γκουμουτσα..ειναι τρελλο φακουδακι δεδομενου του τι προσφερει..με μεγεθος ~41χ63 και 55αρι φιλτρακι.(σαν 50 1.8 ειναι περιπου σε μεγεθος).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

δες τι γραφεις στο ποστ σου απλα.

"Τί γκουμούτσα είναι αυτή!

Για παράδειγμα εδώ 50mm 1.4:"

Δε προτεινω -γενικα- ποτε φακο ωστε να δουλευτει στο μεγιστο διαφραγμα.

Οσο για τη φωτεινοτητα οκ ..ας πουμε εχεις ενα δικιο ...σε ταχυτητα ομως μεταφαζεται απο πχ ..1/50 ..σε 1/80 το οποιο ειναι κρισιμο(και χρησιμο) καποιες φορες.

(ομοιως πιο χαμηλα απο 1/25 σε 1/40...κοκ)

Aπο την αλλη παλι ..δε προκειτε να χαραμιζα τη παραμικρη ευκολια ενος 50 1.8 canon(που ειναι φτηνος οποτε δεν αξιζει πειραματισμος με αντιστοιχους παλιοτερους) ..η 50 1.4 παλι canon .Plug'n'play με af δουλευει παντου και παντα.

Επισης θα αγοραζα κατι που θα προσφερει σε αποτελεσμα ...πχ προτιμω ενα cz 135 f2.8 -αλλα μαλλον τον 3.5 λογω κοστους- και ας κανει οσο καμμια 10αρια φακοι του 20ευρου σε διαφορα εστιακα μηκη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, 1.8 ήθελα να γράψω, μου ξέφυγε.

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου:

..δε προκειτε να χαραμιζα τη παραμικρη ευκολια ενος 50 1.8 canon(που ειναι φτηνος οποτε δεν αξιζει πειραματισμος με αντιστοιχους παλιοτερους) ..η 50 1.4 παλι canon .Plug'n'play με af δουλευει παντου και παντα.

Ας πάρει της μαμάς εταιρίας φακούς.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτοί οι τηλεφακοί τι λένε ;;;

Samyang 500 mm MC IF F6.3 Mirror (Samyang T Mount Adaptor included) - Prime Lenses > SAMYANG - Lenses

γυρω στα ~120 ευρώ παίζουν στο ebay για Nikon.

μιας και θα αργήσω να πάρω 70-200 (οχι νικον) λεω να πειραματιστώ με κάτι τέτοιο για κανα φεγγάρι , στατικα θεματα κυρίως μιας και ειναι manual focus ο φακος,

Link to comment
Share on other sites

([MENTION=4805]paparoach[/MENTION])εξαρταται τι ψαχνεις!!:p

Aν ειναι να παρεις 50mm τοτε σε σπανιες περιπτωσεις θα θες κατι παρακατω(αριθμητικα) σε διαφραγμα απο το 1.8...δεδομενου οτι

α)εχεις ΦΦ

β)μπορεις να σηκωσεις χαλαρα iso.

Eνδεχεται να μη κανει το ιδιο rendering στα χρωματα ή να μην εχει το ιδιο contrast με καποιον καλο CZ..αλλα για τον καλο CZ θα δωσεις το ιδιο ή και παραπανω ποσο για να μην εχεις AF...(Στην καλυτερη μονο το confirm...).

Oποτε ενα μικρο συμβιβασμο τον κανεις..μιας και long live photoshop...αν δε σου αρεσει το αρχικο αποτελεσμα.

Απο κει και περα ..αλλο 50αρης...αλλο 35αρης..και αλλο...οτιδηποτε αλλο.

Για πορτραιτο θα ηθελα μεγαλυτερο μμ γενικα μιλωντας(για αυτο αναφερω τους 70-200)..για ανηψακι(α)...καλυπτομαι με τον 50 1.4 (@φ2 αν δεν εχω φως)...αν και ισως ενας 35αρης για indoor χρηση(και μονο) να με καλυπτε.

Παιζει με τα μυαλα που κουβαλαω να κοιτουσα τον samyang 1.4 ..αλλα προς το παρων καλα κρατει ο 50αρης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την ΦΦ γιαυτόν ακριβώς τον λόγο δεν με ενδιαφέρει και τόσο να πάω στο 1.4 .. μια χαρά είναι και το 1.8 ..

Παραπάνω mm είναι πολλά παραπάνω λεφτά ...Οπότε προς το παρόν δεν.

Σίγουρα ένας 85ρης να πέταγε φωτιές σε πορτρέτα ..αλλά με αυτά που κάνουν..αντίο !

Έκλεισε. Δεν σας πρίζω άλλο ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι ..θα σε πρηξω εγω:p

Οπως ειπα δε προτεινω τον 1.4 για να τον δουλευεις στο 1.4..

Απλα στο φ2..ψιλοσπερνει. ο ροκκορ..(αλλα ειναι ψιλομανουρα για να μπει)

μια φωτο σε 1δ2 @1.4

RokkorSample008.jpg

Αν ειναι για πειραματισμο..επειδη @35mm ειναι ψιλοδυσκολακι ...δες τον παραπανω CZ.

Ειναι φτηνος..ειναι για m42 μοντουρα..αγοραζεται και πουλιεται γρηγορα και φτηνα.

ομοιως εικονιτσες...

3112785253_4122c64b7a_b.jpg

05_10_tanpopo_01.jpg

05_10_tanpopo_02.jpg

θες και εικονιτσες με czj 135??:p(ton f3.5 τον βρισκεις κατω απο 100 ευρω)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Σου άνοιξα την όρεξη ?? :D

Μα κανέναν φακό δεν τον πέρνεις για να τον δουλέψεις στο τέρμα...

Για CZ ποιον ακριβώς λες ?Οι εικόνες που παραθέτεις ψιλοσπέρνουν με αυτόν ..

Για δώσε παραπανω info ...

Link to comment
Share on other sites

H γατα ειναι με τον ροκορ 58μμ 1.4 @1.4 πανω στην 1δ2.

Οι αλλες ειναι με τον CZ 35mm f2.4 ..χωρις να ξερω αλλες ρυθμισεις.

Τελος επειδη ανεφερες για μεγαλυτερα εστιακα μηκη ..απλα ανεφερα τον 135μμ f3.5 ..ο οποιος ειναι καλος..αλλα οχι για ιndoor χρηση ..μιας και θες και λιγο χωρο ..και καμποσο φως.

Λιγο καλυτεροι οι takumar 135mm φ2.5 και φ3.5 απλα αν θες να πειραματιστιες φτηνα σε μεγαλυτερα εστιακα μηκη.Μετα(πηγαινοντας προς κορυφη) ακολουθει ο 135 φ2 της canon..αλλα απο τιμη..ξεφευγ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτοί οι τηλεφακοί τι λένε ;;;

Samyang 500 mm MC IF F6.3 Mirror (Samyang T Mount Adaptor included) - Prime Lenses > SAMYANG - Lenses

γυρω στα ~120 ευρώ παίζουν στο ebay για Nikon.

μιας και θα αργήσω να πάρω 70-200 (οχι νικον) λεω να πειραματιστώ με κάτι τέτοιο για κανα φεγγάρι , στατικα θεματα κυρίως μιας και ειναι manual focus ο φακος,

Νίκον έχεις; Έλα να σου δώσω τον reflex 500mm να δοκιμάσεις. Θες μηχανή να σηκώνει με φως 800 ISO για πλάκα, ταχύτητα 1/640 και γρηγορότερη για ακούνητες φωτό με πιάσιμο στο χέρι, οθόνη εστίασης με βοήθημα για χειροκίνητη εστίαση. Εμένα με δυσκολεύει λίγο. Ο Gomar τον είχε βάλει στη D90 και ήταν μια χαρά. Σε FF 12-16 MP η οπτική ποιότητα σε pixel peep 100% θα είναι καλή. Στα ίδια MP σε DX δεν είναι τόσο καλή. Έχει και λίγο βινιετάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.