Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Σε όλα τα τζιμάνια που θα μπορούσαν ίσως να προτείνουν κάτι:

Πριν 10 μέρες μου άνοιξαν το σπίτι και ταυτόχρονα μου το "έκλεισαν" :boxed:

Εκτός άλλων μου πήραν όλο τον φωτογραφικό εξοπλισμό, 2 SLRs, 1 mirrorless, φακούς αξίας αρκετών χιλιάδων ευρώ, συνολική ζημιά, ούτε κι εγώ ξέρω.

Αν ήταν να δώσετε 500-600 ευρώ για μια μηχανή, ποια θα ήταν αυτή? Έχοντας πάντα στο μυαλό ότι έχω "καλομάθει" με premium εξοπλισμό, δεν περιμένω με τόσα χρήματα να φτάσω εκεί αλλά κάτι να με ξεγελάσει.

Ιδανικά θα ήθελα αυτό που θα πάρω να υποστηρίζει κάποιο ασύρματο έλεγχο flash, είτε onboard είτε με κάτι 3rd party.

Συγγνώμη αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τα φωτογραφικά σε επίπεδο hardware εδώ και αρκετό καιρό οπότε δεν το έχω καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

sorry για την καθυστερηση μιας και συνηθιζω να απανταω γρηγορα σε τετοια θεματα.

(κριμα και για το περιστατικο κιολας).

sony a6000 ,fujufilm x-m1 και ξανα παλι ..samsung nx300 ειναι οι 3 επιλογες.

Μιας και εγραψες περι φλας..και οι 3 εχουν hot shoe οποτε ειτε βαζεις φλας της προκοπης που παιζει master ειτε παιζεις με trigger ...

(βαζεις οτι φλας θες ..απο οποια μαρκα εννοω...αρκει το ενα να ειναι μαστερ.Δεν θα εχεις ττλ βεβαια).

Πολυ καλους και φθηνους φακους θα βρεις στη sony μοντουρα(εχει η σιγμα τη σειρα DN με τον 60αρι να ξεχωριζει) .

Kαλους φακους εχει και η fuji ..αλλα πρεπει να στραφεις στην XF σειρα που ειναι ακριβη.

Η samsung κανει αξιολογη προσπαθεια ,προσωπικα θεωρω οτι χανει σε φακους και σε τιμη και σε ποιοτητα σε σχεση πχ με την sigma σειρα που βρισκεις στη σονυ.

Και στις τρεις παιζουν και samyang..που ειναι καλη λυση..αλλα manual.

Για τη fuji που θες ..την εχει ο [MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Mε ττλ παει μακρια η βαλιτσα..Δες κανενα pocket wizzard.

Δε ξερω αν πλεον παιζουν φθηνοτερα.

Που και παλι θα πρεπει να τα βρεις στην μοντουρα που θα επιλεξεις...Αλλιως δεν.

Αν ειναι να πας εκει ..καλυτερα τα extra λεφτα να τα δωσεις για sony a7.

οmd-e5..καλη χρυση ..αλλα πρεπει να κυνηγας και φωτεινους φακους για να μη ξεφευγεις σε iso.

do-able βεβαια ..αλλα μπρος στα 180€ που εχει ο καθε φακος στην DN σειρα της σιγμα δυσκολα μπορω να βρω κατι ανταξιο .Καθαρα κοιτωντας φακους αυτο.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Mε ττλ παει μακρια η βαλιτσα..Δες κανενα pocket wizzard.

Δε ξερω αν πλεον παιζουν φθηνοτερα.

Που και παλι θα πρεπει να τα βρεις στην μοντουρα που θα επιλεξεις...Αλλιως δεν.

Αν ειναι να πας εκει ..καλυτερα τα extra λεφτα να τα δωσεις για sony a7.

οmd-e5..καλη χρυση ..αλλα πρεπει να κυνηγας και φωτεινους φακους για να μη ξεφευγεις σε iso.

do-able βεβαια ..αλλα μπρος στα 180€ που εχει ο καθε φακος στην DN σειρα της σιγμα δυσκολα μπορω να βρω κατι ανταξιο .Καθαρα κοιτωντας φακους αυτο.

pocket wizard δεν έχει 2 χρόνια που έβγαλε για Nikon, φαντάζομαι για fuji κτλ δεν θα βγάλει ποτέ...

Από τιμές, όπως τα θυμάσαι :)

Link to comment
Share on other sites

pocket wizard δεν έχει 2 χρόνια που έβγαλε για Nikon, φαντάζομαι για fuji κτλ δεν θα βγάλει ποτέ...

Από τιμές, όπως τα θυμάσαι :)

Για κινεζοκατασταση ελεγα περι φθηνοτερων.

Σε canon-nikon παιζουν σε ebay .

Σε αλλη μοντουρα δεν βρηκα κατι ετσι στα γρηγορα που κοιταξα.

Link to comment
Share on other sites

Να ψαχτώ σε dpgr? Έχω αποφύγει να μπω γιατί φοβάμαι μη δω τον εξοπλισμό μου να πωλείται εκεί μέσα, δεν θα το αντέξω...

και groups στο fb έχει θα ρωτήσω αν σε ενδιαφέρει να δω αν υπάρχει τίποτα

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=57334.0

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=56788.0

και εμ10 :p

Έγινε επεξεργασία από dellman
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.