Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ένας φωτογράφος εδώ στα μέρη μου το έχει για την D4 και μόλις τον βλέπω λείπαμε την μηχανή ένα μωρό να κάνει μια βλακεία ενώ κρέμεται αυτό ανάμεσα από τα πόδια του θα κλαίει για μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites

τσ τσ τσ...

Fujifilm X-Pro1 in-depth review: Digital Photography Review

Κοστος ειναι το μονο μελανο σημειο στο ολο θεμα ..αλλα παρολαυτα παραμενει φθηνοτερη απο d600,6d ..:p

Φακους ..βρισκεις δυο prime olympus οm και τελειωσ...α:p

edit

και να προσθεσω οτι προς το παρων μονο η fuji* ασχολειται με τετοια patterns σε εμπορικα προιοντα μιας και το exr διαφοροποιειται του bayer ..(νομιζω και η προηγουμενη γενια..αλλα δε θυμαμαι).

*Και η σιγμα με τους foveon αλλα ειναι τελειως αλλη υποθεση..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

αναφερεται στο conversion μεσω acr...που ειναι σεπτεμβριο 2012..

υπαρχει και νεοτερη εκδοχη του Αcr

Adobe's Fujifilm X-Trans sensor processing tested: Digital Photography Review

(εχει και 2η σελιδα)

Χωρια που κανεις δεν χρησιμοποιει το μαμα προγραμμα ...

(το οποιο δε ξερω τι κανει ..τωρα θα το δω)

υ.γ

Στο review του dpreview βαλε raw comparison 6400 με cropped/FF...

edit

Καλυτερο αποτελεσμα βγαζει το silkypix.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μπατονέτα για τα αυτιά, σκέτη την πρώτη φορά να πάρει όσο λάδι υπάρχει και φαίνεται.

Ποτισμένη με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη τις επόμενες.

Διάφραγμα τελείως κλειστό και κυκλικές κινήσεις κατά τη φορά των λεπίδων. Ανοιγόκλειμα μερικές φορές για να βγάλει όσο περισότεροο λάδι γίνεται και ξανά καθάρισμα. Πολλές φορές αυτό μέχρι να νιώσεις ότι δεν κολλάει πια.

Στη χειρότερη περίπτωση και αν το κρίνεις αναγκαίο (αν δηλαδή υπάρχει λάδι και σε σημεία που δεν μπορείς να φτάσεις, στάζεις μια σταγόνα ισοπροπυλική αλκοόλη πάνω στις λεπίδες και το ανοιγοκλείνεις μερικές φορές να πάει μέσα. Αμέσως και πριν στεγνώσει το υγρό το καθαρίζεις με καθαρή μπατονέτα.

Καλή επιτυχία. Το έχω κάνει μια φορά με άριστα αποτελέσματα, γλύτωσα το 50άρι στον Άρη.

η αποστολή στεύθηκε με αποτυχία :p μου έμεινε το διάφραγμα στο χέρι

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Το πίεσες; Δε συναρμολογείται πάλι;

Χρειάστηκε να βγάλω και το διάφραγμα (πήγα τον οδηγό μέχρι τέλους δηλαδή), και τώρα δεν μπορώ να το ξαναβάλω :hehe:

έγινε f/0.01 και στεναχωριέσαι ; :p

f/2.8 έγινε, και το πρόβλημά μου ήταν ότι δεν έκλεινε :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.