Jump to content



Δεν άντεξα, τη τσίμπησα...


vgiozo

Recommended Posts

την Abit Nf7-s (rev. 2)....την είχα βάλει στο μάτι απο καιρό...και είπα να δοκιμάσω και κάποια άλλη μητρική πέραν της 7njs.

Αναβάθμισα το bios στη τελευταία έκδοση, εγκατέστησα τα windows και όλα κύλισαν ομαλά χωρίς εκπλήξεις.

Πρώτες εντυπώσεις:

----------------------------

- Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής

- Λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων από τη προηγούμενη μητρική, φαίνεται πιο βολική στην εγκατάσταση των καρτών ψυκτρών, ide καλωδίων κτλ.

- Λίγο θορυβώδες ανεμιστηράκι northbridge

- To εξάρτημα που δίνει επιπλέον usb και firewire είναι δύσκολο στην τοποθέτηση...έχει σκληρά καλώδια, οι υποδοχές για το firewire είναι ψηλά και κάτω ακριβώς από τη κάρτα γραφικών. Περιέργως δεν αναφέρεται πουθενά στις οδηγίες, αν και μοιάζουν με βιβλίο.

- Ένας capasitor (δεν μού 'χεται η λέξη) ακριβώς κάτω από τη θύρα agp αγκουμπάει στην crystal orb που έχω βάλει στη κάρτα γραφικών μου...που να είχα και μεγαλύτερη κάρτα

- Δίνει την αίσθηση πως τρέχει πιο γλυκά και ομαλά από τη zenith, αλλά νομίζω πως είναι πιο αργή μέσα στα windows από τη παραφορτωμένη 7njs.

- Προτιμώ το bios της chaintech, με ενοχλεί που οι ρυθμίσεις του χρονισμού της μνήμης είναι σε διαφορετικό μενού από αυτό που περιέχει τις ρυθμίσεις για fsb, multi

- Μου δείχνει υψηλότερη θερμοκρασία idle από την zenith αλλά μόλις + 5 θερμοκρασία full load, ενώ η zenith +15 από τη θερμοκρασία idle.

- Ενα jumper πίσω ακριβώς από τα mosfet δεν αναφέρεται πουθενά στο εγχειρίδιο.

- Δεν δοκίμασα να την υπερχρονίσω ακόμη, αλλά είμαι αισιόδοξος

- Σαφώς ανώτερο κύκλωμα ήχου, πιο μαλακός ήχος σε σχέση με το τραχύ άκουσμα που παράγει το κύκλωμα της c-media.

Ερωτήσεις:

---------------

- Ένα κόκκινο φωτάκι ... :o ... ανάβει συνεχώς, ακόμη κι όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής αλλά δέχεται ρεύμα. Τί σημαίνει;

Όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, ανάβει κι ένα πράσινο δίπλα από το κόκκινο.

- Στα καλώδια που συνδέονται για τα led, reset κτλ υπάρχει ένα βελάκι στη μια γωνία τους...δηλώνει το θετικό ή το αρνητικό;

- Κάνει overvolt στις μνήμες κατά 0.06 - έχω ακούσει άλλους να μιλούν για + 0.2, γιατί η δικιά μου να είναι τόσο του μέτρου;

- Το vdimm mod γίνεται εύκολα; Ποσοστό επιτυχίας, αποτυχίας;

Μόλις στρώσει λίγο κι αρχίζω να ανεβάζω συχνότητα, θα επανέλθω με bench

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

---------------

- Ένα κόκκινο φωτάκι ... :o ... ανάβει συνεχώς, ακόμη κι όταν είναι κλειστός ο υπολογιστής αλλά δέχεται ρεύμα. Τί σημαίνει;

Όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής, ανάβει κι ένα πράσινο δίπλα από το κόκκινο.

- Στα καλώδια που συνδέονται για τα led, reset κτλ υπάρχει ένα βελάκι στη μια γωνία τους...δηλώνει το θετικό ή το αρνητικό;

- Κάνει overvolt στις μνήμες κατά 0.06 - έχω ακούσει άλλους να μιλούν για + 0.2, γιατί η δικιά μου να είναι τόσο του μέτρου;

- Το vdimm mod γίνεται εύκολα; Ποσοστό επιτυχίας, αποτυχίας;

Μόλις στρώσει λίγο κι αρχίζω να ανεβάζω συχνότητα, θα επανέλθω με bench

1) Απλά δηλώνει ότι παίρνει ρεύμα. Το πράσινο ότι είναι ΚΑΙ εν λειτουργία. Δεν είναι υπέροχα;

2) Το θετικό (ρεύμα).

3) Νομίζεις, γιά πιάσε κανένα πολύμετρο μαζί με τους υπόλοιπους.

4) Εξαρτάται, θεωρείς εύκολο να κολλήσεις μία αντίσταση σε ένα τρανσιστορ-mosfet; Ποσοστό επιτυχίας-αποτυχίας δεν υπάρχει, αν μπορείς το κάνεις, αν δεν μπορείς..στο κάνει άλλος. Σιγά μην την αφήσεις χωρίς mod....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Σιγά μην την αφήσεις χωρίς mod....

Σε πάω... :bigsmile:

-Διστάζω όμως λίγο και λέω να δώ πού θα πάει χωρίς mod και μετά το επιχειρούμε κ αυτό.

Είναι που οι Twinmos δεν κρατάνε τα σφιχτά timings και δεν είμαι σίγουρος τί όφελος θα έχω μ' αυτές τις μνήμες.....ίσως είναι καιρός να πάρουν πόδι :devil:

-Έχω συνδέσει προφανώς ανάποδα τα καλώδια για τα led γιατί δεν ανάβει κανένα...

-Όντως το κόκκινο χρώμα δένει πολύ με τα blue led ανεμιστηράκια ... ίσως πάρω ένα σε κόκκινο για να βάζει αέρα στο κουτί

Link to comment
Share on other sites

Για την θερμοκρασια φημιζεται η abit οτι δειχνει αλλα για αλλα...Εαν το mod ειναι ευκολο στο κανουμε και τα παιδια απο το σαλονικα team...μιας και βλεπω οτι εισαι και εσυ απο πανω...

P.S. Εαν θες ελα σε κανα meeting μας να τα πυμε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εγώ αυτό διαπιστώνω, ψάχνω και τα forum για να βρώ πληροφορίες κι από άλλους χρήστες για τη διαφορά της αναφερόμενης θερμοκρασίας από την πραγματική.

Τουλάχιστον φαντάζομαι είναι ενδεικτική.

Θα τα πούμε από κοντά, αλλά όχι με αφορμή το mod, δεν μου αρέσει να αγγαρεύω κόσμο για δικές μου δουλειές, όμως εκτιμώ τη καλή σου διάθεση....

Πάντως μου φαίνεται πως σκέφτομαι λίγο ανάποδα...

...αντί να κάνω το mod για να αξιοποιήσω τις μνήμες μου...

...θέλω να κάνω το mod και να δώ αν θα ωφεληθούν καθόλου οι μνήμες...

...κι αν όχι να τις αλλάξω

:confused::confused::confused:

Αν διάβαζε αυτό το ποστ ο πατέρας μου, θα είχε κανα-δυό λογάκια να μου πεί.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας στο internet δοκιμές με την abit nf7-s rev.2, παρατήρησα ότι στη παρουσίαση των περιεχομένων της συσκευασίας δείχνουν ξεχωριστό bracket για τις usb θύρες και άλλο για τις θυρες firewire...

...η συσκευασία της δικής μου μητρικής περιέχεται ένα μόνο bracket που περιλαμβάνει και τις μεν και τις δε...η μία θύρα firewire μάλιστα είναι διαφορετική, αρκετή μικροτερη από την άλλη ( δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά).

Όχι πως έχει τόσο μεγάλη σημασία, αλλά με προβλημάτισε. Στην ιστοσελίδα της abit υπάρχει η εικόνα του bracket με usb μόνο

Λέτε να έχει να κάνει με τη βδομάδα παραγωγής;

Οι κάτοχοι της μητρικής παρακαλώ, δώστε πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Ανησύχησα λίγο μήπως έπαιζε καμιά μπινιά.

apocalypse, - ή όποιος άλλος ξέρει - το serillel που συνοδεύει τη μητρική μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με optical drives ή μόνο με σκληρούς δίσκους;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι.

Το κουτί όμως έχει μπεί πάνω απ΄τη ντουλάπα με κάμποσα πραγματάκια απο πάνω και βαριεμαι λίγο τώρα τη φασαρία.

Τώρα είδα ότι στη σελίδα της abit αναφέρει serillel II

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μεγάλη απογοήτευση...

’ρχισα το "καβούρδισμα" κρατώντας σταθερό vcore και αυξάνοντας το fsb για να βρώ τη μέγιστη συχνότητα που λειτουργούσε σταθερά το σύστημα.

Οι ανοχές του επεξεργαστή και της μητρικής έφτασαν μέχρι τα 2080~2100Mhz. Με πολλαπλασιαστές 11.5, 11, 10.5, 10.

Μετά άρχισα το ψήσιμο της μνήμης αλά hipro από τη Δευτέρα και μετά. Το μέγιστο που έπιασα είναι 223 με 2.9vdimm στο bios και 1.7vdd με χρονισμούς 8-3-3-2.5

Απογοητευτικό, δεδομένου ότι με τη chaintech έφτασα 236 με 2.8 (η 7njs πρέπει να κάνει undervolting και στις μνήμες).

Το bios που χρησιμοποίησα είναι το τελευταίο v.19 καθώς και το modded που υποτίθεται ότι διευκολύνει πολυ τον υπερχρονισμό.

Η μητρική έχει τεράστιο πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές...

...σε μένα παρουσίασε πρόβλημα με όλους τους *.5

Με πολλαπλασιαστή 7.5 έπιασα 217 fsb με 2.9 vdimm

Mε 8 πήγε 223

με 8.5 κόλλαγε

με 9 έτρεχε χωρίς λάθη στην ίδια συχνότητα

με 9.5 κόλλαγε

με 10 σταθερά

με 10.5 αστάθεια

με 11 χωρίς λάθη στη μνήμη, αν και ασταθές στο prime

Με άλλα λόγια αποδείχτηκε τελείως άτυχη αγορά για μένα, αφού τα πήγε χειρότερα από τη chaintech.

Ο λόγος που την αγόρασα ήταν επειδή νόμιζα πως η chaintech, με το πρόβλημα που παρουσίαζε και το έχω περιγράψει, χαράμιζε τη μνήμη που με 2.8 ανέβαινε στα 236 και θα μπορούσα να πιάσω υψηλότερα fsb με τα volt που δίνει η abit για μνήμη και chipset.

Το modded bios δεν βοήθησε καθόλου στο εγχείρημα...

....τζάμπα 140 ευρώ που θα πήγαιναν σε κάρτα γραφικών αν δεν μου είχε κολλήσει πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τη προηγούμενη μητρική μου.

Στο σφυρί τη βλέπω την abit...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, πειραξες καθολου την ψυξη? Στο λεω γιατι και οι δυο NF7-S που περασαν απο εδω με το ζορι επεζαν στα στοκ γιατι η ψυκτρα στο northbridge ηταν ελλεινα ως απανθρωπα πανω, στην μια δεν ειχαν καν αλοιφη! Για κοιτα την ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε northbridge και επεξεργαστή έχει τοποθετηθεί arctic ceramique. Έβαλα και δύο ανεμιστηράκια να φυσάνε τα mosfet. Για ψύξη ό,τι μπορούσα να το κάνω το έκανα.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω πολύ καλή ψύκτρα για τον επεξεργαστή, αλλά δεν επεδίωξα τις ακραίες συχνότητες.

Ήθελα το υψηλότερο δυνατό fsb που μπορούν να μου δώσουν οι μνήμες με συχνότητα επεξεργαστή κοντά στα 2250~2300 και αυτό δεν μου προσφέρει η abit

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα δημήτριος με καλά και κακά νέα...

...τα καλά είναι ότι με το L12mod (συρματάκι στο socket του επεξεργαστή) η μητρική ξεκόλλησε από το 223 fsb και έφτασε μέχρι 245 σύγχρονα σε dual...όμως εκεί έβγαλε 4 λάθη στις 10 λούπες που έτρεξα το 5ο τέστ του memtest86...

Με αυτά τα νεα δεδομένα σκέφτηκα να φλασάρω ξανά το "πειραγμένο" bios που πριν δεν με είχε βοηθήσει....

...ακολουθώντας λοιπόν τις οδηγίες αναβάθμισης για το συγκεκριμένο bios (μέσω flashmenu) φλάσαρα το modded bios μία φορά και, επειδή έγραφε ένας χρήστης στην ιστοσελίδα του, ότι καλό είναι να φλασαριστεί το bios (...έτσι, για να τιμάμε τα ελληνικά μας) δύο φορές για καλύτερα αποτελέσματα,

έβαλα μπρός λοιπόν το δεύτερο φλασάρισμα (η ελληνική που λέγαμε)....

..και...

....ξαφνικά...

:nuke: :nuke: :nuke: :nuke:

...επανεκκίνηση χωρίς λόγο ...

και η abit λυτρώθηκε από το θνητό της σώμα, βγήκε από το σπήλαιο των σκιών και υψώθηκε στην άμεση θέαση των ιδεών :wassat:

αυτά.... κάποιος με έχει φτύσει....: :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.