Jump to content



Υδρόψυξη και ερωτήσεις


apocalypse

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tyfeonas [02-01-2004 και 00:00]

θελει ομως και αντιστροφη ροη σωστα? [/QUOT

Όλα τα κυκλώματα ψύξης έχουν την εξαγωγή του ψυγείου στο κάτω μέρος. Αυτό εξασφαλίζει την χωρίς φυσαλίδα ροή του υγρού ακόμα και μετά από μεγάλη απώλεια. Μην σε μπερδεύει η διάταξη των ψυγείων του καλοριφέρ που χρησιμοποιούνται ευρέως. Αυτά δεν σχεδιάστηκαν να λειτουργούν αυτόνομα, αλλά σε συνεργασία με το κυρίως ψυγείο της ΜΕΚ στο οποίο και εξαερώνουν. Αυτά βεβαίως δεν αφορούν τα μονού σωλήνα ψυγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από μερικές μέρες δοκιμών και ενώ (νομίζω) έχει φύγει όλος ο αέρας κατέληξα λίγο πολύ στο τελικό setup.

Συνολικά το PC έχει 6 ανεμιστήρες:

2x120mm Global (1800rpm , 70cfm @ 12V) σε push-pull στο ψυγείο , λειτουργώντας και ώς είσοδοι του κουτιού (το ψυγείο είναι κάτω μπροστά).

1x120mm Papst 4412NGL (1600rpm , 55cfm @ 12V) ως έξοδος στο πίσω μέρος του κουτιού.

1x60mm από την boxed AMD ψύκτρα να φυσάει τα mosfet

Και οι 2 ανεμιστήρες του Truepower.

Συνήθως οι 4 πρώτοι είναι συνδεμένοι στα 7V (με τους 3 120άρηδες στις ~1000 στροφές) , κάτι που χειροτερεύει τις θερμοκρασίες κατά 6-7 βαθμούς.

Σ'άυτή την ρύθμιση , τα 9/10 του θορύβου του PC έρχονται από το antec........

Οι θερμοκρασίες μου μοιάζουν καλές αλλά , μια που αυτό είναι το πρώτο υδρόψυκτο PC που βλέπω ποτέ , είπα να το επιβεβαιώσω.

Πήρα μετρήσεις με όλους τους ανεμιστήρες στα 12V στην συχνότητα που δουλεύω 24/7 και σε stock.

’φησα να σταθεροποιήθει σε μια idle θερμοκρασία , άναψα το toast μέχρι να σταθεροποιήθει σε load και μετά το ξαναέσβησα μέχρι να ξαναπέσει.

Μετρήσεις στα 7V δεν πήρα μια που άλλαξαν τα δεδομένα (άναψε το καλόριφέρ).

Το Prime όπως και το folding μου δίνουν 2-3 βαθμούς μικρότερες θερμοκρασίες από το toast.

To bios της μητρικής είναι το 21 , με ενεργοποιημένο το cpu disconnect function και η θερμοκρασία δωματίου ήταν ~20 βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [11-01-2004 και 23:21]

Δυστηχως οι Temps της ΑΒΙΤ δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με την θερμοκρασια της CPU οποτε μην τους δινεις σημασια.

κοινως: οτι θελει δειχνει :D

39 με 2 βολτ και τοαστ, ειναι πολυ λιγο για να ειναι αληθινο με 20 βαθμους στο δωματιο.

μακαρι να ειναι ομως ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [12-01-2004 και 01:30]

Απλα το λεω διοτι με ενα fan να φυσαει διπλα απο το socket επεσε 15C κατω με WC,ενω κανονικα θα επρεπε να μεινει ιδια

Οι θερμοκρασίες που γράφω στην προηγούμενη σελίδα (42idle - 48°C load) ήταν με το ψυγείο στα 7V , τον πίσω (που ήταν άλλος) στα 5V , 25 βαθμούς στο δωμάτιο και χωρίς αυτό το ανεμιστηράκι.

Το 39 είναι με τα πάντα στα 12V (μαζί και αυτό το ανεμιστηράκι) και 20 στο δωμάτιο.

To συγκεκριμένο αλλάζει την θερμοκρασία του cpu κατά ~3°C και της μητρικής κατά 1°C , κάτι που αμφισβήτησα και εγώ.

Δεν εμπιστεύομαι τις θερμοκρασίες που λέει ως καθαρά νούμερα.

Μόνο συγκρίνοντας με τα προηγούμενα από την αερόψυξη.

Συμφωνώ οτι μοιάζει υπερβολικά καλό το νούμερο (με folding βγάζει ~35!! , δεν λέω καν τι έβγαλε όταν δοκίμασα με ανοιχτό παράθυρο).

Πάντως σίγουρα δουλεύει καλύτερα από τον αέρα , ενώ χρειάζομαι ελαφρά λιγότερη τάση σε όλες τις συχνότητες.

Οι χρόνοι ανόδου/καθόδου των θερμοκρασιών λένε τίποτα;

Κανένας εμπειρικός τρόπος να καταλάβω αν οι (πραγματικές) θερμοκρασίες είναι υπερβολικές;

Στην αερόψυξη , ακουμπούσα την ψύκτρα κοντά στην βάση , και υπολόγιζα για τον επεξεργαστή.

Τώρα το block είναι δροσερό , ενώ το ψυγείο απλά χλιαρό (~35) , οπότε δεν βγάζω νόημα.

Link to comment
Share on other sites

για μενα δεν ειναι παραλογο να πεφτει η θερμοκρασια με τον ανεμιστηρα κοντα στο σοκετ. δινει "φρεσκο" αερα στο μπλοκ, απομακρυνοντας το ζεστο αερα που υπαρχει εκει, και δε νομιζω οτι ο αερας μπορει να περασει μεσα απο το σοκετ για να επηρεασει τον αισθητηρα. ολα αυτα ομως ειναι φιλολογιες και δεν αποδεικνυονται χωρις οργανα.

τωρα που εγραψες ολα τα νουμερα, φαινεται λογικο (για την abit παντα, μην ξεχνιομαστε :D) το 39 (αφου ειναι με 12βολτ και με 20 στο δωματιο).

για τους ρυθμους ανοδου/καθοδου, τι να πει κανεις αν θελει 3 λεπτα για να γυρισει απο load σε idle?

τους 35 που τους μετρησες στο ψυγειο; σε μενα μετρωντας τον αερα που βγαινει απο το ψυγειο, εχω δει οτι φτανει τους +9 απο το δωματιο. με 25 στο δωματιο το ειδες αυτο το νουμερο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [12-01-2004 και 22:58]

για τους ρυθμους ανοδου/καθοδου, τι να πει κανεις αν θελει 3 λεπτα για να γυρισει απο load σε idle?

τους 35 που τους μετρησες στο ψυγειο; σε μενα μετρωντας τον αερα που βγαινει απο το ψυγειο, εχω δει οτι φτανει τους +9 απο το δωματιο. με 25 στο δωματιο το ειδες αυτο το νουμερο;

Για να πω την αλήθεια επηρεάστηκα λίγο από το thread των Dragonflight , Jimk και γι'αυτό ρωτάω. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να καταλάβει κανείς από αυτούς τους χρόνους.:o

Οι 35 ήταν στην έξοδο αέρα του ψυγείου , με 25 δωμάτιο υπό τελείως άσχετες ρυθμίσεις (και 5V στους ανεμιστήρες) , μετρημένοι με ..... θερμόμετρο δωματίου. Όχι και ο πιο επιστημονικός τρόπος....

Τέλος πάντων , όσο και αν με παραξενεύει , φαίνεται οτι δεν έκανα κανένα φοβερό λάθος στο στήσιμο. :D

Οπότε να μην σας ζαλίζω άδικα (ύπαρχει και μια εξεταστική με την οποία θα πρέπει να ασχοληθώ).

Thanks για όλα.

Link to comment
Share on other sites

απο τους χρονους, μπορεις να βγαλεις αποφαση αν το συστημα δουλευει καλα ή οχι. γνωμη μου, οτι ενα τετοιο συστημα ειναι πολυ παραπανω απο μια χαρα. βεβαια γουστα ειναι αυτα.

το θερμομετρο δωματιου, σιγουρα δεν ειναι ο πιο επιστημονικος τροπος, δε νομιζω ομως οτι ειναι πολλοι που δικαιολογουν στον ευατο τους την πολυτελεια ενος θερμομετρου ακριβειας, για να μετρησουν το πισι τους. και παλι ομως ακομα κι αυτο το θερμομετρο δωματιου, ειναι πιο αξιοπιστο απο τη μετρηση καθε μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.