Jump to content



Υδρόψυξη και ερωτήσεις


apocalypse

Recommended Posts

Επιτέλους αποφάσισα και εγώ να περάσω στην υγρή πλευρά.

Μετά από πάρα πολύ διάβασμα (θα πέρναγα τουλάχιστον 3 μαθήματα) κατέληξα στα παρακάτω:

Σκοπεύω να βάλω block σε cpu και chipset και ίσως αργότερα και στην vga.

Όλο το σύστημα θα πρέπει να χωράει μέσα στο κουτί.

Το φαντάζομαι κάπως έτσι:

cpu block : eleven

nb block: z-chipset ?

pump: eheim 1048

tank : ότι περισσεύει της μάνας μου

rad : thermochill 120.1

Ο χώρος που μένει μπροστά στο κουτί αφαιρόντας το τελευταίο φατνίο είναι περίπου 20x20 εκατοστά ενώ στο ψυγείο θα μπουν 2x120mm

σε push-pull άρα θα ήθελα το ψυγείο μαζί με τους σωλήνες εισόδου-εξόδου να είναι μεταξύ 15x15 και 18x18 εκατοστά.

Δεν βρίσκω ψυγείο στο σωστό μέγεθος γι'αυτό λέω για το thermochill.

Μήπως ξέρει κανείς ποιο αυτοκίνητο ή μηχανή έχει τέτοιου μεγέθους ψυγείο;

Επίσης θα αντέξει η συγκεκριμένη αντλία 2 block ή αργότερα 3;

Οποιαδήποτε πρόταση-παρατήρηση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Για ψυγείο δε ξέρω να σου πω σαυτό το μέγεθος (αλλά κοίτα στις αγγελίες έχει κάτι που σε βολεύει μάλλον). Η ίδια αντλία μέχρι στιγμής σε μένα σηκώνει επιτυχώς ένα Thermochill 120.3, ένα cpu κι ένα gpu block. Για παραπάνω δε θα το συμβούλευα γιατί με ένα τεστ που έκανα με όλα πάνω η ροή είχε πέσει στα 3,2 λίτρα το λεπτό.. το οποίο είναι στο όριο, ίσως και λίγο κάτω από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το Thermochill 120.1 είναι ιδανικό και με πολυ καλά αποτελέσματα. Και γω χρησιμοποιώ το ίδιο και μάλιστα μέσα στο κουτί. Η αποψή μου για την τοποθέτηση είναι να να ανοίξεις μπροστά στο κουτί μια τετράγωνη τρύπα και μετά να κόψεις ένα κομάτι plexi στίς αντίστοιχες διαστάσεις το οποίο θα βιδώνει πάνω στο κουτί. Στο κέντρο του πλέξι άνοιξε μια τρύπα 120mm και πάνω σ' αυτό στήριξε τον ανεμιστήρα. Το ψυγείο ούτως η άλλως βιδώνει πάνω στον ανεμιστήρα. Όσο για ανλία καλλίτερα να χρησιμοποιήσεις την 1250 με την οποία θα μπορείς να καλύψεις όλες τις ανάγκες σου ακόμα και για 3 μπλόκ όπως λές. Φαντάσου ότι και γω όλα αυτά μαζί και με ενα πρόσθετο δοχείο τα έχω μέσα στο κουτί.

Καλή επιτυχία:) :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι και τα πρωτα βηματα του παιδιου η 1250 ειναι λιγο ακριβη και μεγαλη αντλια , θα προτεινα η την 1048 η με ακομα πιο λιγα λεφτα hydor L30 , 20 αξιοπρεπεστατες αντλιες...Ενα ψυγειο σαν αυτο στις αγγελιες ειναι καταλληλο ειδικα για το μεγεθος που θελεις, δεν εχω δουλεψει με θερμοchill αλλα τα βρισκω τουλαχιστον ιδια μεταξυ τους.Μπλοκ για τσιπσετ μπορεις να βαλεις καποιο swiftech.Λαστιχα εαν μπορεις να βρεις tygon παρτα ειναι κορυφαια...Και συμβουλη πρωτα στηστο εξω απο το κουτι και μετα μεσα στον υπολογιστη για να μπορεσεις να προλαβεις καμια διαρροη...Αυτα τα ολιγα good luck στο ολο project :D

Link to comment
Share on other sites

Thanks παίδες. :flower:

Τελικά το πιο δύσκολο ήταν να το πάρω απόφαση.

Μετά τα προβλήματα άρχισαν να λύνονται μόνα τους.

Ο eleven φτιάχνει και block για northbridge , άρα καθαρίσαμε από block.

Το ψυγείο το ψάχνω λίγο παραπάνω γιατί το thermochill τσούζει (~90).

Για την αντλία τώρα διάβαζα ότι η 1250 όπως και η l30 ζεσταίνονται , ενώ είναι και αρκετά θορυβώδεις. Εγώ δεν γίνεται να βάλω την αντλία μέσα στο tank αλλά η αντλία θα είναι αναγκαστικά μπροστά στον ανεμιστήρα εξόδου του ψυγείου , θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους το έστησα:D .

Το τελικό σετάκι είναι:

Eheim 1250

Thermochill 120.1

CPU & NB blocks by 11

Tygon

Kαι τελικά χώρεσαν όλα....

Η διάταξη είναι αντλία --> cpu block --> nb block --> ψυγείο --> αντλία.

Για εξαέρωση έβαλα Τ στην είσοδο του ψυγείου από το nb block (όχι η καλύτερη θέση αλλά η πιο ανώδυνη από πλευράς χώρου).

Με τους ανεμιστήρες του ψυγείου στα 7V και ενώ ακόμα υπάρχει αέρας στο κύκλωμα είμαι 5 βαθμούς κάτω από την SLK στο full.

Με τους ανεμιστήρες στα 12V βελτιώνεται κατά 5 βαθμούς ακόμα :D.

Currently folding (as in sig) με 45°C (στα 7V) με 25°C στο δωμάτιο

Επιτέλους με ενοχλεί ο θόρυβος του Antec:p.

Nα πώ χίλια ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν λιγότερο ή περισσότερο να μην πνιγώ.

Special thanks go to 11 που απέδειξε οτι κατέχει εντυπωσιακή υπόμονη. :flower:

Και μερικές ερωτήσεις για να μην χαλάσω την παράδωση:

Κανένας τρόπος να επιταχύνω την εξαέρωση; Δουλεύει τώρα ~15 ώρες και ακόμα ακούω που και που κανένα "κελάρυσμα" από την αντλία.

Και τι πρόσθετα να βάλω στο νερό; Αν του δίνουν και κάτι σε ανοιχτό πράσινο χρώμα δεν θα ήταν άσχημο;).

Link to comment
Share on other sites

λογικα καπου εχει παγιδευτει ο αερας.

ειναι παρα πολυς ο χρονος . επρεπε να ειχε ηδη εξαερωθει.

δοκιμασε κανενα τουμπαρισμα του ψυγειου ωστε να μπορεσει να ανεβει ο αερας η κατι παρομοιο.

αν ειχες καμμια φωτο θα ηταν πιο ευκολο να σου πουμε.

καλοριζικα και καλως ηρθες στο club :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [31-12-2003 και 01:48]

Κανένας τρόπος να επιταχύνω την εξαέρωση; Δουλεύει τώρα ~15 ώρες και ακόμα ακούω που και που κανένα "κελάρυσμα" από την αντλία.

αλλος τροπος απο το να το κουνησεις δεν υπαρχει, 15 ωρες ειναι λιγες, εμενα θελει 2-3 μερες για να πω οτι σταματησε. απλα βαζω ενα σημαδι στο λαστιχο του Τ, κι οταν σταματησει να κατεβαινει η σταθμη ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

2-3 μέρες ? F*ck...... και μου τα'λεγε ο eleven......

Από την άλλη η 1250 είναι τόσο ογκώδης που για να μπει tank θα πρέπει να γίνει κάποιο θαύμα.

Το ψυγείο (και όχι μόνο) έφαγαν πολύ ταρακούνημα όσο ήταν έξω από το κουτί (στο leak test).

Θα περιμένω......

Δεν μου βρίσκεται τίποτα σχετικό με φωτογραφική αλλά βρήκα μια φωτό που δείχνει ένα παρόμοιο setup.

Και στο δικό μου το ψυγείο είναι στο πλάι αλλά υπάρχει και δεύτερο μπλοκ ενώ το Τ είναι στην άλλη πλευρά του ψυγείου (μεταξύ NB block και ψυγείου).

Μοιάζει σωστό ή τζάμπα θα περιμένω 2 μέρες;

Αυτή την στιγμή το σύστημα έχει συνολικά 5 ανεμιστήρες : 2x120 στο ψυγειο@7V , 1x120 στο πίσω μέρος του κουτιού@5V και τους 2 του τροφοδοτικού. ’ρα πολύ μικρή ροή αέρα.

Βάζοντας έναν ανεμιστήρα να φυσάει το block έπεσε η θερμοκρασία του επεξεργαστη κατά 3 βαθμούς.

Πέρα από το τι λέει αυτό για την αξιοπιστία της Abit , έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι τέτοιο;

post-159-1416070696,0219_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [31-12-2003 και 11:20]

’ρα πολύ μικρή ροή αέρα.

Βάζοντας έναν ανεμιστήρα να φυσάει το block έπεσε η θερμοκρασία του επεξεργαστη κατά 3 βαθμούς.

Πέρα από το τι λέει αυτό για την αξιοπιστία της Abit , έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι τέτοιο;

τι εννοεις για την αξιοπιστια;

η θερμοκρασια του επεξεργαστη, δεν εχει να κανει μονο με το μπλοκ, αλλα και με το υπολοιπο συστημα. αν με τον αερα που σπρωχνει ο ανεμιστηρας, κυκλοφορει "φρεσκος" αερας γυρω απο το μπλοκ, δε θα πεσει και η θερμοκρασια του;

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει παλιότερα (για την 8RDA+ συγκεκριμένα) οτι πολλοί υδρόψυκτοι είχαν παρατηρήσει κάτι τέτοιο , αν και οι περισσότεροι δεν ήξεραν αν έφταιγε οτι ο ανεμιστήρας έψυχε τα mosfet (ρίχνοντας την θερμοκρασία του συστήματος) ή ότι έψυχε το thermistor του επεξεργαστή , μπερδεύοντας (ή διορθώνοντας?) τις μετρήσεις του.

Θα πρέπει μάλλον να περιμένω να δουλέψει στο 100% το σύστημα πριν βγάλω συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος φιλε μου, αντε δειξε μας καμια φωτο...οσο για το θεμα χωρου μια χαρα χωρεσαν απο οτι ειδα ολα στο κουτι χεχε!Αν δεις κ την δικη μου δουλεια σε μιντι κουτι,3 μπλοκ,αντλια ιδια με την δικη σου,ψυγειο ΚΑΙ τανκ χεχε.Ψαξε ενα ποστ με ονομα "επιτελους το εστησα" αν σε ενδιαφερει.Περιμενουμε φωτος!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. με 5 βολτ, δεν υπαρχει ροη αερα, ειδικα σε τοσο μεγαλο ογκο οπως ειναι το εσωτερικο του κουτιου του υπολογιστη.

η θερμοκρασια της μητρικης, δεν επεσε καθολου; απο οσα εχω δει σε μενα, μια διαφορα 3 βαθμων στον επεξεργαστη, αλλαζει και τη θερμοκρασια της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απο μένα και καλοδούλευτο

Οπως σου ε΄χω πει η λύση με το Τ δεν είναι και η καλύτερη δυνατή οπότε υπομονή

Αν μπορεις και σε παίρνει απο θεμα χώρου δοκίμασε την διάταξη αντλία-ψυγείο-επεξεργαστης-τσιπσετ-Τ -αντλια Ισως έχεις καλύτερα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου δειξω ενα λαθος που εχει η φωτογραφια που εχεις ποσταρει μηπως και εχεις κανει το ιδιο.

οπως βλεπεις η αντλια τραβαει απο την κατω εξοδο του ψυγειου.

ειναι πολυ δυσκολο να κατεβει ο αερας απο την πανω μερια του ψυγειου που εχει την εισοδο του νερου και να βγει απο την κατω που εχει την εξοδο ωστε να παει στην αντλια και στο σωληνακι Τ της εξαερωσης .

αν το εχεις την διαταξη στους σωληνες ακριβως οπως στην φωτο που ποσταρες θα πρεπει μαλλον να τους αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτού του είδους την διάταξη εξαγωγών στο ψυγείο, λειτουργεί σαν δεξαμενή. Δεν βγαίνει ο αέρας από το ψυγείο, αλλά δεν μπαίνει και στο κύκλωμα. Αν ψάχνουμε για λαθάκι: το Τ θα λειτουργούσε καλύτερα στην πάνω σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και παραπάνω η διάταξη είναι ακριβώς ίδια με εξαίρεση το δεύτερο μπλοκ και οτι το Τ είναι στην πάνω σωλήνα του ψυγείου (αντίθετα από την φωτογραφία).

Ταρακουνώντας το ψυγείο δεν ακούγεται θόρυβος, ενώ το στριφογύρισα/ταρακούνησα με σβηστή αντλία και δεν βγήκε αέρας.

Η στάθμη του Τ έχει κατέβει λίγο και ο θόρυβος από την αντλία έχει πέσει τόσο ώστε για να τον ακούσω πρέπει να την πλησιάσω στους 10 πόντους (με το PC σβηστό) , άρα δουλεύει , έστω και πολύ αργά.

Αν ο θόρυβος δεν εξαφανιστεί σε 2-3 μέρες ίσως αλλάξω την διαρύθμιση , αν και το μέγεθος της αντλίας δεν αφήνει και πολλά περιθώρια.

Επίσης τώρα που χωράει πολύμετρο μέτρησα την τάση του επεξεργαστή (2V bios , 1.93mbm) και το πολύμετρο συμφωνεί με το bios.......

Νομίζω οτι με 2400@2V h θερμοκρασία που έχω δεν είναι κακή:

CPU: 42°C idle , 48°C Toast

CASE: 28°C idle , 30°C Toast

πάντα με τους ανεμιστήρες του ψυγείου στα 7V (~1100rpm).

Αναρωτιέμαι πόσο θα επιζήσει στα 2V......:innocent:

Οπότε για την ώρα θεωρώ το project επιτυχία.

Η θερμοκρασία είναι ~5°C καλύτερη και ο θόρυβος τραγικά λιγότερος.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν βγήκε τίποτα από πλευράς mhz.

Τώρα πρέπει να βρώ μια φωτογραφική μηχανή......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.