Jump to content



MSI 770-C45 - Active Phase Switching


AgentCain

Recommended Posts

Πολύ ωραία μητρική, ξεκλείδωσε και τον Athlon ii x3 σε Phenom ii x4 αλλά έχω την εξής απορία

Πως ξέρω ότι δουλεύει σωστά το APS (Active Phase Switching) ?

Στο BIOS έχω τις ρυθμίσεις στο Green στο Auto και τη ρύθμιση του CoolnQuiet στο Auto (έχω δοκιμάσει και το enable)

Τα windows7 κατεβάζουν με επιτυχία τη συχνότητα στα 800MHz όταν δεν υπάρχει φόρτος και ανεβαίνει στα 2.7GHz όταν χρειάζεται.

Τα λαμπάκια όμως της μητρικής, 4 σε αριθμό, παραμένουν μονίμως αναμένα. Η κατάσταση δεν αλλάζει αν ξανακλειδώσω τον πυρήνα.

Το ότι είναι αναμένα σημαίνει ότι το σύστημα δουλεύει? Ή μήπως πρέπει με λιγότερο φόρτο να ανάβουν λιγότερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με την MSI με λιγότερο load θα έπρεπε να ανάβουν λιγότερα leds στο board όπως σωστά κι εσύ αναφέρεις.

attachment.php?attachmentid=37778&stc=1&d=1263988994

Tώρα το γιατί δεν σου δουλεύει σωστά... Nα υποθέσω ότι έχεις το bios v1.4, έτσι;

post-9787-1416074289,039_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 1.4 έχει από τη μέρα που ταγορασα. Μήπως είναι πρόβλημα του bios?

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το SPECIAL firmware που ξεκλειδώνει τον πυρήνα?

Δεν το νομίζω, αν και ποτέ δεν ξέρεις... Φαντάζομαι όμως αν έφταιγε αυτό θα είχε αναφερθεί ξανά το πρόβλημα από κάποιον άλλο χρήστη.

Να σε ρωτήσω, πριν το ξεκλειδώσεις το cpu είχες τσεκάρει να δεις αν τότε δούλευε σωστά;

Συνήθως τέτοια προβλήματα οφείλονται σε κάποια ρυθμισούλα στο bios που έχουμε παραλείψει. Δεν δουλεύω όμως σχεδόν καθόλου με amd chipsets και κατ' επέκταση με τα boards αυτά, για να μπορέσω να βοηθήσω ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Μου μπήκαν ψύλλοι στ'αυτιά με το ποστ σου οπότε έψαξα λίγο καλύτερα το CD της μητρικής

Αφού είδα ότι στο μενου τα είχα βάλει όλα, είπα να δω και πιο μέσα στο CD

οπότε είδα ότι δεν μου είχε βάλει το LiveUpdate4, το έβαλα και προς έκπληξή μου το καινουργιο bios είναι το 1.5! ενώ στη σελίδα τους έχουν το 1.4!

τεσπα, έκανα αναβάθμιση, καμια αλλαγή. Μόνο αλλαξαν κατι επιλογές (πχ δεν υπαρχει πλέον SPECIAL firmware αλλά η επιλογή UNLOCK Core που στην ουσία το ίδιο κανει)

είδα όμως ότι μέσα στο CD υπήρχε και το Green Power Center. Το βάζω, τρέχει αλλά καθε 3 και λίγο πετάει ένα παράθυρο διαλόγου που λέει "An invalid argument has encountered"

Τεσπα το βγάζω και είχα διαβάσει ότι για μια αλλη P45 μητρική είχε βγει καινουργιο GPC οποτε έβαλα εκείνο

Τώρα μου το πετάει το ίδιο μεν αλλα όχι συνέχεια. Μπορώ να δω επιλογές για τάση στο πυρήνα κτλ και έχει και μια επιλογή για APS!!! αλλά δεν αλλάζει από το Auto που ειναι

επίσης έχει μια αλλη για να σβήσεις τα led να μη φαινονται. Αυτή δουλευει

αντε βγαλε ακρη :giveup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από επικοινωνία με το support της MSI βρέθηκε η λύση.

Απότι διαπίστωσαν και οι ίδιοι (όπως μου έγραψαν έκαναν αναπαραγωγή του φαινομένου) το APS ΔΕΝ δουλεύει στον Athlon II X3, και το πιο πιθανό σε κανέναν Athlon II αλλά μόνο σε Phenom ΙΙ.

Δε λέω, εξυπηρετικότατα τα παιδιά στο support team, αλλά την επόμενη φορά ας τα γράφουν αυτά στο site τους να ξέρουμε τι αγοράζουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.